Cryptoverse: Pożegnanie roku, który złamał Bitcoin

20 grudnia (Reuters) – Bitcoin zatoczył się w 2022 r. Kończy rok pogrążając się w zaułku, mieszanką tanich pieniędzy i lewarowanych zakładów okradzionych przez instytucję.

Znana kryptowaluta straciła 60% swojej wartości, podczas gdy rynek kryptograficzny skurczył się o 1,4 biliona dolarów z powodu rosnących stóp procentowych, słabnącego apetytu na ryzyko i upadku firm, w tym FTX Sama Bankmana-Frieda.

Fundusze kryptograficzne odnotowały wpływy netto w wysokości 498 mln USD w 2022 r., w porównaniu z 9,1 mld USD w 2021 r., zgodnie z danymi firmy CoinShares zarządzającej aktywami cyfrowymi, co odzwierciedla, jak główny nurt finansów odsunął się od rynku w tym okropnym roku.

James Malcolm, szef strategii walutowej w UBS, powiedział, że w pierwszej połowie roku spędził 70% swojego czasu z klientami rozmawiając o kryptowalutach. Dla kontrastu, podczas 10 dni w Ameryce Północnej w zeszłym miesiącu, od Montrealu po Miami, „spędziłem mniej niż 2% mojego czasu na omawianiu kryptowalut”.

Malcolm dodał, że do zeszłego roku, zanim kryzys rozpoczął się w listopadzie, kryptowaluty były realistycznie postrzegane jako dwa lub trzy lata od zaakceptowania ich przez głównych inwestorów instytucjonalnych.

„Teraz jest to dość odległa przyszłość”.

Grafika Reutera

KRYPTO ZOPTYMALIZOWANE NA 2023 ROK?

Nie było to jednak złe dla kryptowaluty: rok 2022 był także rokiem, w którym blockchain Ethereum w końcu pociągnął masową aktualizację „Merge”, która przeniosła go do mniej energochłonnego systemu „Proof of Stake” we wrześniu.

„To wydarzenie było przełomem technicznym i jednym z niewielu pozytywnych wydarzeń w dość mrocznym roku dla kryptowalut” – powiedział Anthony Georgiadis, współzałożyciel firmy Blockchain Pastel Network.

„Te ulepszenia sprawią, że ekosystem Ethereum będzie znacznie łatwiejszy w użyciu dla ludzi na całym świecie. Ze względu na cały ten postęp trudno nie być optymistą co do wejścia kryptowaluty w 2023 roku.”

READ  Amazon stawia na Grubhuba, który zmaga się z dostawą jedzenia

Ben McMillan, dyrektor ds. inwestycji w IDX Digital Assets, powiedział, że rosnąca popularność narzędzi opartych na blockchain, w tym zdecentralizowanych giełd i zdecentralizowanych finansów, była również ważnym wydarzeniem w tym roku.

„Jest to bardzo optymistyczne dla ekosystemu i coś, co należy obserwować w dłuższej perspektywie” – dodał. „Możemy zobaczyć większe alokacje aktywów cyfrowych po wznowieniu apetytu na ryzyko w 2023 r.”

Grafika Reutera

Bitcoin stoi w obliczu recesji

Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 69 000 USD w listopadzie 2021 r., a rynek kryptowalut osiągnął 3 biliony USD, napędzany przez bodźce fiskalne i monetarne z krajów na całym świecie, które próbują odeprzeć szkody gospodarcze spowodowane blokadami COVID.

Jednak wraz z ponownym otwieraniem się społeczeństw rosnąca inflacja zmusiła banki centralne do zaostrzenia cen i zmusiła inwestorów do ucieczki z bardziej ryzykownych aktywów — akcji technologicznych i kryptowalut.

Bitcoin, od dawna uważany za przydatny magazyn wartości w czasach inflacji z powodu ograniczonej podaży, spadł podczas testu, gdy inwestorzy zwrócili się do wypróbowanych i przetestowanych rajów, takich jak dolar, gdy ceny gwałtownie wzrosły. W styczniu spadł o około jedną trzecią, wyprzedzając 8-procentowy spadek amerykańskich akcji.

„Rok 2022 był nowym środowiskiem dla zasobów cyfrowych. Nigdy wcześniej nie był w recesji ani w środowisku, w którym stawki rosną” – powiedziała Katie Talati, dyrektor ds. badań w firmie zajmującej się aktywami cyfrowymi Arca.

Publiczne wyskakujące okienko

Ponieważ inwestorzy wyciągają pieniądze z kryptowalut, duże projekty znalazły się pod presją. Jako pierwsza złamała się terraUSD, rzekomo „stablecoin” i jej siostra Luna. Wartość monet gwałtownie spadła w maju, ponieważ inwestorzy na całym świecie stracili szacunkowo 42 miliardy dolarów.

Wstrząsy odbiły się echem na rynku: amerykański pożyczkodawca kryptowalutowy Celsjusza zamroził aktywa klientów w czerwcu i ujawnił dziurę w wysokości 1,2 miliarda dolarów, gdy ogłosił upadłość. W tym samym miesiącu fundusz hedgingowy Three Arrows Capital z siedzibą w Singapurze ogłosił upadłość.

READ  Pracownik, który odmówił pracy podczas „żałoby” po Roe v. Wade został zwolniony

Bitcoin i inne tokeny mocno ucierpiały, spadając o ponad połowę w ciągu zaledwie 49 dni od końca maja. Jednego dnia w czerwcu bitcoin spadł o ponad 15%, co było najgorszym dniem od marca 2020 r., kiedy chaos związany z koronawirusem ogarnął rynki finansowe.

Ale największy szok kryptowalutowy dopiero nadejdzie.

W listopadzie duża giełda FTX nagle zbankrutowała. Bitcoin spadł o jedną czwartą w mniej niż cztery dni, gdy Bankman-Fried walczył o fundusze, aby uratować giełdę.

Cena kryptowaluty wynosi obecnie około 16 000 USD. Ogólnie rzecz biorąc, rok 2022 był w dużej mierze katastrofą kryptograficzną.

Lub, używając słów ekonomisty Noela Achesona, „roku, w którym pękła napompowana bańka lewarowana, ujawniając strukturalne słabości branży, która zbyt szybko się rozrosła”.

  • Rolka w 2023? Cryptoverse powróci 10 stycznia

Dodatkowe raporty Toma Wilsona w Londynie oraz Medha Singh i Lisa Matakal w Bangalore; Edytowanie przez Praveen Char

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Wyrażone opinie są opiniami autora. Nie odzwierciedlają opinii agencji Reuters News, która jest związana zasadami zaufania, takimi jak uczciwość, niezależność i wolność od uprzedzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.