Deszcz meteorów: zaznacz w swoim kalendarzu najsilniejszy kalendarz na 2022 rok

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Twoja największa szansa na zobaczenie najsilniejszego deszczu meteorytów w tym roku nadchodzi w tym tygodniu.

Meteory Gemini, znane ze swoich jasnych, intensywnie kolorowych meteorów, przecinają nocne niebo od końca listopada, a deszcz osiągnie szczyt w nocy z 13 na 14 grudnia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorytowego.

„Gdybyś miał zdefiniować[deszcz meteorytów]jako najlepszy w roku, rok po roku, byłyby to Geminidy” – powiedział Robert Lunsford, koordynator ds. „Zwykle z obszaru podmiejskiego, w dobrych warunkach, prawdopodobnie można zobaczyć od 30 do 40 meteorów (na godzinę).”

Przy czystym niebie i bez jasnych świateł Geminidy mogą pojawiać się z prędkością około 120 widocznych meteorów na godzinę, Według NASA. Jednak nie ma ucieczki przed wielką latarnią morską na niebie, która zablokuje większość słabszych meteorów w tym roku: Księżyc będzie świecił w 72% pełni, Według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorytowego.

„Nadal jest dobry prysznic, nawet gdy Księżyc jest na zewnątrz” – powiedział Bill Cook, szef Biura ds. Środowiska Meteorytowego NASA. „Znajdź przyzwoicie ciemne niebo, znajdź coś zasłaniającego księżyc, na przykład budynek lub drzewo, i odwróć wzrok od księżyca na niebie”.

Po raz pierwszy zaobserwowany w połowie XIX w. Deszcz początkowo zapewniał tylko 20 widocznych meteorów na maksymalnie godzinę. Od tego czasu Bliźnięta pojawiają się co roku, a ich liczba rośnie w siłę. W latach sześćdziesiątych wielkie wydarzenie przerosło to sierpniowe Perseidy, Jednorazowo najsilniejszy deszcz ze stawkami godzinowymi od 50 do 100 meteorów.

Cook powiedział, że nie jest jasne, w jaki sposób Geminidy mogą się zmienić w dającej się przewidzieć przyszłości. Niektóre modele sugerują, że deszcze będą się nasilać, a inne szacują stopniowy spadek w ciągu następnych kilku dekad.

Geminidy są wyjątkowe, ponieważ ich źródłem jest asteroida 3200 Phaethon, podczas gdy większość innych rojów meteorytów powstaje z lodowych szczątków komet. Właśnie dlatego wybuchy Geminidów mogą być tak nieprzewidywalne – ponieważ katastrofy asteroid są trudne do modelowania, powiedział Cook.

Asteroida 3200 Phaethon jest niezwykła sama w sobie, Kiedy zbliża się do Słońca, zachowuje się jak kometa. Ma również orbitę, która kończy się mniej więcej co 1,4 roku i jest bliżej Słońca niż jakakolwiek inna asteroida. Kiedy 3200 Phaethon zbliża się do Ziemi, asteroida zrzuca swoje pyłowe pozostałości, stąd ekran Geminidów.

Geminidy są aktywne od 19 listopada do 24 grudnia, Według EarthSky’ego, Ale Lunsford powiedział, że ich stawki godzinowe nie zaczynają osiągać dwucyfrowych wartości do 10 grudnia.

Wiadomo, że gołębie są przyjazne rodzinie i Dobry dla młodszych widzów w Ameryce Północnej do obejrzenia Ponieważ jest to jedyny duży deszcz, który wykazuje największą aktywność przed północą. Lunsford powiedział, że meteory wydają się promieniować z gwiazdozbioru Bliźniąt, który wzejdzie na niebie około 22:00 EDT.

„Możesz obserwować, kiedy promieniowanie jest najwyższe, czyli między 1:00 a 2:00 (am ET) przy świetle księżyca, lub możesz spróbować obserwować we wczesnych godzinach wieczornych, kiedy księżyc jest jeszcze pod horyzontem” – powiedział Lunsford. „Stawki prawdopodobnie również w tamtych czasach będą nieco podobne”.

Geminidy będą widoczne ze wszystkich części świata, ale na półkuli południowej najlepiej je oglądać o północy o 2 w nocy czasu lokalnego, kiedy promieniowanie musi być najwyższe, aby je zobaczyć. Lunsford powiedział, że położenie wiązki będzie nisko na horyzoncie, a także spowoduje pojawienie się meteorów z niską częstotliwością.

Według danych z kamery meteorytowej NASA, Cook powiedział, że deszcz Geminidów jest jednym z najlepszych do produkcji ognistych kul, meteorów znacznie jaśniejszych niż Wenus, ustępujących tylko Perseidom. Często mówi się, że największe i najjaśniejsze meteoryty Gemini wydają się zielone.

Światło księżyca wpłynęło na oglądanie Bliźniąt w ciągu ostatnich kilku lat, ale oczekuje się, że tak się stanie Porozmawiaj o nowiu w 2023 roku, Stwórz idealne warunki do oglądania.

„Kiedy widzisz meteoryt płonący w ziemskiej atmosferze, widzisz coś, co było w kosmosie od bardzo dawna” – powiedział Cook. „Z naukowego punktu widzenia, badając je, możemy dowiedzieć się czegoś o tym, z czego zbudowane są te komety. Dla przypadkowego obserwatora to niezły pokaz fajerwerków – deszcze meteorów są z natury fajerwerkami”.

Następnym i ostatnim dużym corocznym deszczem meteorytów w 2022 r. będą Ursydy, których szczyt przypada na wieczór 22 grudnia, Według EarthSky.

READ  NASA bada zimową krainę czarów na Marsie — nieziemskie wakacje ze śniegiem w kształcie sześcianu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.