Ekipa Artemis I Launch jest gotowa na kolejną „próbę” w sobotę

Udaj się do CNN, aby w sobotnie popołudnie obejrzeć relację na żywo z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Kosmiczna reporterka Kristen Fisher przekaże nam raporty w czasie rzeczywistym z startu wraz z zespołem ekspertóws.

Okno startowe otwiera się o 14:17 ET i zamyka w sobotę o 16:17 ET. Według oficjalnego meteorologa Melody Lovin, warunki pogodowe w okresie startu są w 60% sprzyjające. Nie spodziewa się, że pogoda będzie „czynnikiem wyświetlania” podczas startu.

Zestaw Artemis I, który zawiera rakietę Space Launch System i statek kosmiczny Orion, nadal znajduje się na Launchpad 39B w Kennedy Space Center na Florydzie.

„Spróbujemy” – powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis, podczas czwartkowej wieczornej konferencji prasowej, chociaż nie ma gwarancji, że rozpocznie się ona w sobotę. Sarafin powiedział, że chociaż zespół startowy podejmie nieco większe ryzyko, próbując wystartować, jest to akceptowalne ryzyko, aby zespół czuł się komfortowo. Misja Artemis I jest bezzałogowa.

Jednym z obszarów, w którym zespół podejmuje większe ryzyko, jest kondycjonowanie silnika nr 3, które przyczyniło się do oczyszczenia poniedziałkowej próby startu. Innym powodem, powiedział Sarafin, jest pęknięcie w wewnętrznej piance rdzenia, które może się rozpaść i uderzyć w część solidnego wzmacniacza rakietowego, ale zespół uważa, że ​​szanse na to są bardzo małe.

„To marginalny wzrost ryzyka, ale wyraźnie jesteśmy gotowi do lotu” – powiedział Sarafin.

„Mieliśmy plan, aby rozpocząć próbę startu 29 sierpnia. Użyłem czujników, aby potwierdzić prawidłowe kondycjonowanie termiczne silników. Trenowaliśmy na tym planie, a potem napotkaliśmy inne problemy” – powiedział Sarafin.

„Odrzuciliśmy scenariusz w odniesieniu do normalnego procesu transferu, a zespół wykonał świetną robotę, zarządzając niebezpieczną sytuacją. Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji, jest posunięcie się nawet dalej niż scenariusz. ”

READ  „Dylatacja czasu” – nasze postrzeganie czasu uległo spowolnieniu

Po przejrzeniu danych zespół ma plan dalszego rozwoju.

Zakończono prace na wyrzutni, aby zająć się dwoma różnymi wyciekami wodoru, które miały miejsce w poniedziałek. Zespół zakończył również ocenę ryzyka problemu z kondycjonowaniem silnika i pęknięcia pianki, które również się pojawiło, według urzędników NASA.

W poniedziałek czujnik w jednym z czterech silników RS-25 rakiety, zidentyfikowany jako Silnik 3, wykazał, że silnik nie może osiągnąć odpowiedniego zakresu temperatur wymaganego do uruchomienia silnika podczas startu.

Silniki muszą być kondycjonowane termicznie, zanim superzimne paliwo przepłynie przez nie przed startem. Aby zapobiec jakimkolwiek szokom temperaturowym w silnikach, jednostki sterujące uruchamianiem zwiększają ciśnienie w zbiorniku ciekłego wodoru na pierwszym etapie, aby wysłać trochę ciekłego wodoru do silników. Nazywa się to „krwawieniem”.

Teraz zespół zdecydował, że to zły czujnik dostarczający odczyt.

„Mieliśmy czas, aby wrócić i spojrzeć na dane, porównać kilka źródeł danych i wykonać kilka niezależnych analiz, które potwierdziły, że to zły czujnik” – powiedział John Honeycutt, kierownik programu SLS w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville. , Alabama. „Przez silnik otrzymujemy paliwo wysokiej jakości”.

Artemis Wyruszyłem w rejs wokół księżyca przełożony na sobotę

W dniu premiery zespół zignoruje zły czujnik, powiedział John Blevins, główny inżynier SLS.

Automatyczny regulator startu na pocisku sprawdza temperaturę, ciśnienie i inne parametry. Zły czujnik, który nie jest częścią sekwencera, powiedział Blevins, nie jest uważany za przyrząd pokładowy.

Zespół planuje zacząć krwawić na początku odliczania do tego, co wydarzyło się w poniedziałek. Odliczanie do premiery rozpocznie się w sobotę o 4:37 czasu wschodniego w planowanym okresie wstrzymania. ten Kiedy kierownicy misji otrzymają informację o pogodzie i zdecydują, czy zespół powinien kontynuować załadowanie paliwa do rakiety. Oczekuje się, że krwawienie nastąpi około 8 rano ET, powiedział Charlie Blackwell Thompson, kierownik startu Artemis w NASA Earth Exploration Systems Program.

READ  Sonda kosmiczna NASA Lucy leci nad Ziemią w pierwszą rocznicę jej wystrzelenia z misją eksploracji Jowisza

Według NASA dwudniowe odliczanie nie jest już potrzebne, jak miało to miejsce podczas pierwszej próby startu, „ponieważ wiele konfiguracji potrzebnych do startu jest już na miejscu”.

Transmisja na żywo NASA rozpocznie się w dniu 5:45 ET na ich stronie internetoweje i kanał telewizyjny.

„Musimy uczestniczyć, musimy być przygotowani, musimy zobaczyć, co przyniesie dzień” – powiedział Sarafin.

Jeśli misja rozpocznie się w sobotę, wyruszy w podróż dookoła Księżyca i 11 października wyląduje na Pacyfiku.

Nadal istnieje szansa na uruchomienie misji Artemis I 5 września.

Misja Artemis I to dopiero początek programu mającego na celu powrót ludzi na Księżyc i ostatecznie lądowanie misji załogowych na powierzchni Marsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.