Energia termojądrowa, „święty Graal” czystej energii, jest o krok bliżej rzeczywistości

Zawieszenie

Departament Energii planuje ogłosić we wtorek, że naukowcy po raz pierwszy wytworzyli reakcję syntezy jądrowej, która zapewnia zysk energii netto – kamień milowy w trwającej od dziesięcioleci, wielomiliardowej misji rozwoju technologia Zapewnia nieograniczoną, tanią i czystą energię.

Celem badań nad syntezą jądrową jest replikacja Reakcja jądrowa, w wyniku której na Słońcu powstaje energia. To „Święty Graal” energii bezemisyjnej, jak twierdzą naukowcy Nawiedzony od lat pięćdziesiątych. Nadal jest co najmniej dekada – być może dekady – od komercyjnego wykorzystania, ale najnowsze osiągnięcie będzie prawdopodobnie reklamowane przez administrację Bidena jako potwierdzenie ogromnej inwestycji rządu na przestrzeni lat.

W wyścig syntezy jądrowej na całym świecie włożono ogromne kwoty publicznych i prywatnych pieniędzy, których celem jest produkcja maszyn termojądrowych, które mogą dostarczać energię elektryczną do sieci bez śladu węglowego, bez odpadów radioaktywnych i znacznie mniej zasobów niż potrzeba do wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej moc. Oprócz korzyści dla klimatu, promotorzy twierdzą, że może to pomóc w dostarczeniu taniej energii elektrycznej do biedniejszych części świata.

„Dla większości z nas to była tylko kwestia czasu” – powiedział starszy naukowiec zajmujący się syntezą jądrową, zaznajomiony z pracą National Ignition Facility w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii, gdzie dokonano odkrycia.

Moc syntezy jądrowej jest bliższa rzeczywistości

była ewolucja O sprawie po raz pierwszy poinformował w niedzielę „Financial Times”.. Potwierdziły to dwie znajome osoby z wyszukiwaniemi który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości Spodziewaj się oficjalnego ogłoszenia. Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm ma wydać oświadczenie we wtorek W wydarzeniu medialnym określanym jako odsłonięcie „wielkiego przełomu naukowego”.

Departament i laboratorium odmówiły komentarza. Urzędnik laboratorium powiedział, że naukowcy wciąż finalizują analizę i żadne oficjalne wyniki nie zostaną opublikowane do wtorku.

READ  Disney ogłasza nadchodzące zwolnienia, zatrudniając zamrożenie, aby obniżyć koszty w wewnętrznej notatce od dyrektora generalnego Boba Chapka: raport

Nauka o syntezie jądrowej polega na rozbijaniu dwóch atomów z niewiarygodnie dużą prędkością i przekształcaniu energii z tej reakcji w energię elektryczną, która może zasilać domy i biura bez emisji dwutlenku węgla do powietrza lub wyrzucania odpadów radioaktywnych do środowiska.

W ciągu dziesięcioleci, w których naukowcy eksperymentowali z reakcjami syntezy jądrowej, nie byli jeszcze w stanie stworzyć reakcji, która wytwarza więcej energii niż zużywa. Chociaż osiągnięcie jest znaczące, wciąż stoją przed nami ogromne wyzwania inżynieryjne i naukowe.

Prawo inflacyjne może popchnąć technologię związaną ze zmianami klimatycznymi w przyszłość

Stworzenie zysku energii netto wymagałoby zaangażowania jednego z największych laserów na świecie, a zasoby potrzebne do odtworzenia interakcji na skalę wymaganą do tego, aby synteza jądrowa była praktyczna do produkcji energii, są ogromne. Co ważniejsze, inżynierowie nie opracowali jeszcze maszyn, które byłyby w stanie tanio przekształcić tę reakcję w energię elektryczną, którą można by zastosować w sieci energetycznej.

Naukowcy twierdzą, że budowanie urządzeń wystarczająco dużych, aby generować energię termojądrową na dużą skalę, wymaga materiałów, które są niezwykle trudne do wyprodukowania. W tym samym czasie reakcja tworzy neutrony, które wywierają tak ogromne obciążenie na sprzęt, który je wytwarza, że ​​mogą zostać zniszczone w tym procesie.

Następnie pojawia się pytanie, czy technologię można ulepszyć na czas, aby wywrzeć wpływ na zmiany klimatyczne.

Jednak badacze i inwestorzy zajmujący się technologią syntezy jądrowej uznali ten przełom za ważny postęp.

„Bylibyśmy bardzo dumni, że coś takiego wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych” – powiedział David Edelman, który kieruje polityką i sprawami globalnymi w TAE, dużej prywatnej firmie zajmującej się energią termojądrową. „To bardzo ważny kamień milowy na drodze do energii termojądrowej”.

Dzieje się tak, gdy administracja Bidena traktuje priorytetowo badania nad energią termojądrową w swoim programie klimatyczno-energetycznym. Projekty te należą do awangardy dziesiątek miliardów dolarów dotacji i grantów zatwierdzonych w ramach dużego pakietu klimatycznego, który Biden podpisał latem, zwanego ustawą o redukcji inflacji.

READ  Ceny gazu biją nowy rekord, ponieważ republikańscy senatorowie obwiniają Bidena za ograniczenie produkcji

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Stany Zjednoczone, Rosja i różne kraje europejskie przeznaczyły miliardy dolarów rządowych na próby udoskonalenia nauki, wierząc, że gdyby im się to udało, byłoby to dobrodziejstwem dla świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.