Erdogan mówi, że Turcja będzie dalej obniżać stopy procentowe, kpi z funta brytyjskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przemawia do członków swojej partii rządzącej, Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) podczas spotkania w parlamencie w Ankarze, Turcja, 18 maja 2022 r. Murat Cetinmuhrdar/Prezydenckie Biuro Prasowe/Oddział via Reuters To zdjęcie zostało dostarczone przez strona trzecia. Brak recenzji. nie archiwizować. obowiązkowy kredyt

Murat Steenmhordar | Reuters

Jego prezydent, Recep Tayyip Erdogan, powiedział, że Turcja będzie nadal obniżać stopy procentowe, pomimo wzrostu inflacji do ponad 80%.

Bank centralny Turcji powiedział CNN Turk w środę wieczorem, że nie podniesie stóp procentowych, dodając, że spodziewa się, że podstawowa stopa procentowa kraju, obecnie 12%, osiągnie jednocyfrową wartość do końca tego roku.

W obliczu pogłębiających się problemów gospodarczych Erdogan poświęcił również czas na krytykę Wielkiej Brytanii, mówiąc, że brytyjski funt „eksplodował”.

Brytyjska waluta ostatnio osiągnęła historycznie niski poziom w stosunku do dolara amerykańskiego, osiągając prawie 1,03 dolara, gdy nowy konserwatywny rząd kierowany przez premier Liz Truss przedstawił plan gospodarczy – oparty w dużej mierze na zaciąganiu kredytów i obniżkach podatków pomimo rosnącej inflacji – wstrząsający rynkami.

Wywołało to niepokojące reakcje amerykańskich ekonomistów, decydentów politycznych i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a niektórzy twierdzą, że Wielka Brytania zachowuje się jak rynek wschodzący.

lira tureckaTymczasem w czwartek osiągnął rekordowo niski poziom 18,549 wobec dolara. Waluta straciła prawie 28% swojej wartości w stosunku do dolara w tym roku i 80% w ciągu ostatnich pięciu lat, ponieważ rynki unikały niekonwencjonalnej polityki pieniężnej Erdogana polegającej na obniżaniu stóp procentowych pomimo wysokiej inflacji.

„Jak na ironię, Erdogan udziela Truss porad dotyczących gospodarki” – powiedział w e-mailu Timothy Ash, analityk rynków wschodzących w BlueBay Asset Management.

READ  Powodzie w Nigerii: ponad 600 zabitych w najgorszych powodziach od dekady

„Turcja ma 80% inflacji i myślę, że waluta o najgorszych wynikach w ciągu ostatniej dekady. Lol. Jak dalece zatonęła Wielka Brytania”.

Ludzie przeglądają złotą biżuterię w złotej witrynie sklepowej na Krytym Bazarze w Stambule 5 maja 2022 r. w Stambule w Turcji. Ceny złota wzrosły w poniedziałek, gdy dolar oscylował w pobliżu ostatnich minimów, a inwestorzy skupili się na kluczowym odczycie inflacji w USA, który może wpłynąć na wielkość kolejnej podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną.

Burak Kara | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

Erdogan podwoił swój kontrowersyjny plan monetarny w czwartek, mówiąc, że powiedział decydentom banku centralnego, aby kontynuowali cięcie stóp procentowych na następnym posiedzeniu w październiku.

„Moja największa walka toczy się z odsetkami. Moim największym wrogiem są odsetki. Obniżyliśmy stopę procentową do 12%. Czy to wystarczy? Nie wystarczy. To wymaga dalszego spadku” – powiedział Erdogan podczas wydarzenia. Tłumaczenie.

„Rozmawialiśmy o tej sprawie i rozmawiamy o niej z naszym bankiem centralnym. Sugerowałem potrzebę dalszych spadków na nadchodzących posiedzeniach RPP” – dodał. Turecki Bank Centralny Zaszokował rynki kolejnymi cięciami o 100 punktów bazowych W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, podobnie jak wiele innych dużych gospodarek, dążyło do zaostrzenia polityki.

Tymczasem lira ma dalej spadać, ponieważ Turcja przedkłada wzrost nad walkę z inflacją, która jest na najwyższym poziomie od 24 lat. Oprócz ogromnego wzrostu kosztów życia, który przyniósł 84-milionową populację Turcji, kraj ten spala swoje rezerwy walutowe i ma rosnący deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Wraz z podnoszeniem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA i umacnianiem się dolara, wiele długów Turcji denominowanych w dolarach oraz energia, którą importuje w dolarach, będą coraz trudniejsze do spłacenia.

„Wraz z zaostrzeniem zewnętrznych warunków finansowania, ryzyko pozostaje mocno przesunięte w kierunku ostrych i niekontrolowanych spadków liry”, napisał Liam Beach, wybitny ekonomista rynków wschodzących, w notatce po ostatniej obniżce stóp procentowych w Turcji 22 września.

READ  Sri Lanka jednostronnie zawiesza spłatę zadłużenia zagranicznego, twierdzi, że potrzebuje pieniędzy na potrzeby

„Tło makroekonomiczne Turcji pozostaje słabe. Realne stopy procentowe są bardzo ujemne, deficyt na rachunku bieżącym powiększa się, a krótkoterminowy dług zagraniczny jest nadal duży” – napisał. „Może nie wystarczy poważne zaostrzenie globalnych warunków finansowych dla sentymentu inwestorów do słabnącego ryzyka w stosunku do Turcji i dalszego nacisku na spadek liry”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.