Erupcja wulkanu Tonga była niezwykła, mogła nawet ogrzać ziemię

NOWY JORK (Associated Press) – Kiedy w styczniu wybuchł podwodny wulkan w Tonga, jego wodna erupcja była ogromna i niezwykła – a naukowcy wciąż próbują zrozumieć jej skutki.

Wulkan, znany jako Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, uwolnił miliony ton pary wodnej wysoko do atmosfery, zgodnie z danymi Badanie zostało opublikowane w czwartek w magazynie Science.

Naukowcy szacują, że erupcja zwiększyła ilość wody w stratosferze — drugiej warstwie atmosfery, powyżej zakresu, w którym żyją i oddychają ludzie — o około 5%.

Teraz naukowcy próbują dowiedzieć się, jak cała ta woda może wpłynąć na atmosferę i czy ogrzeje powierzchnię Ziemi w ciągu najbliższych kilku lat.

„To było jedyne w życiu wydarzenie” – powiedział główny autor Holger Voemel, naukowiec z National Center for Atmospheric Research w Kolorado.

Duże erupcje zwykle ochładzają planetę. Większość wulkanów wysyła duże ilości siarki, która blokuje promienie słoneczne, wyjaśnia Matthew Toohy, badacz klimatu z University of Saskatchewan, który nie był zaangażowany w badania.

Eksplozja w Tonga była znacznie silniejsza: erupcja rozpoczęła się pod oceanem, podnosząc kolumnę o wiele większą niż zwykle. Ponieważ para wodna działa jak gaz cieplarniany, który zatrzymuje ciepło, prawdopodobne jest, że erupcja wulkanu podniosłaby temperaturę, a nie ją obniżyła, powiedział Tohey.

Nie jest jasne, ile ocieplenia może wytrzymać.

Karen Rosenloff, klimatolog z National Oceanic and Atmospheric Administration, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała, że ​​spodziewa się, że efekty będą ograniczone i tymczasowe.

„Taka wielkość wzrostu może ogrzać powierzchnię o niewielką ilość przez krótki czas” – powiedział Rosenloff w e-mailu.

Tohey powiedział, że para wodna pozostanie w górnej atmosferze przez kilka lat, zanim trafi do niższej atmosfery. Tymczasem Rosenloff dodał, że dodatkowa woda może przyspieszyć utratę ozonu w atmosferze.

Ale naukowcom trudno jest powiedzieć na pewno, ponieważ nigdy wcześniej nie widzieli takiej erupcji.

READ  Naukowcy NASA oferują teorię, dlaczego nigdy nie spotkamy innego inteligentnego życia. To zmiażdżyć.

Vojmel wyjaśnił, że stratosfera rozciąga się od około 7,5 mil do 31 mil (12 do 50 km) nad Ziemią i jest zwykle bardzo sucha.

Zespół Voemela oszacował pióropusz wulkanu za pomocą sieci instrumentów zawieszonych na balonach meteorologicznych. Przyrządy te zwykle nie mogą mierzyć poziomów wody w stratosferze, ponieważ ich ilości są zbyt niskie, powiedział Voemel.

Inna grupa badawcza monitorowała eksplozję za pomocą instrumentu na satelicie NASA. w ich studiaopublikowany na początku tego lata, oszacował, że erupcja będzie większa, dodając około 150 milionów ton pary wodnej do stratosfery — trzy razy więcej niż wynika z badania Voemel.

Voemel przyznała, że ​​obrazowanie satelitarne mogło zauważyć części kolumny, których narzędzia balonowe nie były w stanie uchwycić, co podnosi jej szacunki.

Tak czy inaczej, powiedział, erupcja Tonga była niepodobna do niczego, co widziano w najnowszej historii, a badanie jej skutków może przynieść nowe spojrzenie na naszą atmosferę.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.