Etiopia rozpoczyna negocjacje z grupą rebeliantów OLA

23 kwietnia (Reuters) – Premier Etiopii Abiy Ahmed i zbuntowana Armia Wyzwolenia Oromo rozpoczną we wtorek negocjacje pokojowe w Tanzanii, poinformowały obie strony.

Po raz pierwszy rząd Etiopii oficjalnie powiedział, że będzie negocjował z Urzędem Prawnym, który od dziesięcioleci walczy z rządem od czasu do czasu.

„Negocjacje z Oneg Shene rozpoczną się pojutrze w Tanzanii” – powiedział w niedzielę Abiy, używając innej nazwy dla OLA.

Biuro Prawne poinformowało, że rząd zaakceptował warunki rozmów pokojowych przedstawione przez jego grupę.

„To zdecydowany i pozytywny krok w kierunku ustanowienia trwałego pokoju w regionie” – poinformowało Biuro Prawne w oświadczeniu z początku poniedziałku.

Jednak OLA sprzeciwiła się nazywaniu go „Shene”, twierdząc, że imię to błędnie przedstawia jego „tożsamość i cele”.

OLA to zakazany odłam Frontu Wyzwolenia Oromo, wcześniej zdelegalizowanej partii opozycyjnej, która powróciła z wygnania po objęciu urzędu przez Abiy w 2018 r. Pretensje grupy są zakorzenione w rzekomej marginalizacji ludu Oromo i zaniedbaniu rządu federalnego.

Biuro ds. Prawnych i rząd federalny obwiniają się nawzajem za szereg ataków w regionie Oromia w Etiopii, najbardziej zaludnionym kraju, w których zginęły dziesiątki cywilów.

W lutym powołana przez państwo komisja praw człowieka poinformowała, że ​​co najmniej 50 osób zginęło w ataku, o który obwiniła SLA.

W październiku SLA i inna grupa Oromo obwiniła rząd Etiopii o przeprowadzenie nalotów, w których zginęło wielu cywilów.

„Mieszkańcy Etiopii i rząd desperacko potrzebują tych negocjacji” – powiedział Abiy podczas ceremonii upamiętniającej poprzednie porozumienie pokojowe osiągnięte między rządem federalnym a siłami w regionie Tigray, gdzie walki wybuchły w listopadzie 2020 r. i zakończyły się w listopadzie 2022 r.

Walki między OLA a rządem federalnym są odrębne od walk w Tigray, ale OLA zawarła sojusz z Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigray (TPLF) w 2021 roku.

(Raportowanie Dawita Endeshawa) autorstwa Einata Morsiego. Montaż przez Christinę Fincher

READ  Znaczenie Rosjan rośnie wraz z kontynuacją operacji wojskowej Putina, a sankcje zbierają żniwo

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.