Europejska podróż Bidena będzie ciężka na pokazaniu jedności Zachodu, ale może być lekkim środkiem powstrzymania wojny Putina na Ukrainie

Odkąd pomysł zwołania szczytu przywódców NATO pojawił się około dwa tygodnie temu, urzędnicy amerykańscy i europejscy dyskutowali o zapowiedziach potencjalnych przywódców na zakończenie spotkania, według kilku osób zaznajomionych z planami.

Może to obejmować nowe rundy sankcji wobec rosyjskiej oligarchii, dodatkowe środki ograniczające finanse kraju oraz nowe kroki w celu ograniczenia importu rosyjskich produktów energetycznych. Trwają również dyskusje na temat tego, co można by ujawnić, aby zapewnić większe wsparcie Ukrainie, w tym nowe dostawy pomocy wojskowej lub pomocy finansowej na wzmocnienie obronności kraju.

Biden pozostawił otwartą opcję zwiększenia rozmieszczenia sił amerykańskich wśród członków NATO na wschodnim krańcu sojuszu, wzmacniając zaangażowanie USA w europejską obronę w krytycznym momencie.

Ale surowy fakt, że te posunięcia raczej nie ograniczą zbliżającej się wojny Putina, gdy Biden odwiedza Brukselę na błyskawiczne spotkanie NATO, wraz ze specjalną sesją Rady Europejskiej i spotkaniem G7. Urzędnicy powiedzieli, że Biden może dodać kolejny przystanek w Europie Wschodniej, być może w Polsce. Opuszcza Waszyngton w środę na manewry dyplomatyczne wysokiego szczebla.

Podczas gdy Bidenowi udało się zebrać sojuszników z Europy i Azji za pakietem surowych sankcji i niezrównanym poziomem pomocy wojskowej, on i jego koledzy z NATO wyznaczyli granice, na których kończy się ich wsparcie. I chociaż wszystkie strony wydają się popierać dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu, urzędnicy amerykańscy i europejscy twierdzą, że kryteria takiego rozwiązania pozostają niejasne.

To pozostawia otwartą kwestię, w jaki sposób wizyta Bidena w Europie – jeden z przejmujących momentów jego prezydentury – może zmienić przebieg najgorszego europejskiego konfliktu od II wojny światowej. I prowadzi to do kolejnego punktu dyskusji, który światowi przywódcy muszą zacząć podejmować: co się stanie, jeśli lub kiedy Ukraina nie będzie już w stanie wytrzymać rosyjskiego ataku?

„Muszą przyjrzeć się, co się stanie, jeśli Ukraina przegra” – powiedział emerytowany generał Wesley Clark, były naczelny dowódca NATO. „Po oszacowaniu problemu, co by się stało, gdyby Ukraina upadła, powinni zastanowić się, co jeszcze można zrobić, aby wesprzeć Ukrainę w walce. Tak, istnieje ryzyko. Zawsze istnieje ryzyko w kontaktach z Putinem”.

READ  Umowa o bezpieczeństwie wysp Pacyfiku: Chiny odgrywają rolę w wywarciu wpływu na trasę koncertową Wang Yi

Biden wezwany do bycia „światowym liderem”

A ukraiński przywódca Biden publicznie wezwał w zeszłym tygodniu do wzięcia odpowiedzialności za zakończenie walk. w Przemówienie do KongresuPrezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do wprowadzenia strefy zakazu lotów i pomocy w zakupie myśliwców bezpośrednio do Bidena, który oglądał to ze swojej prywatnej biblioteki na trzecim piętrze Białego Domu.

„Być liderem świata to być liderem pokoju” – powiedział Zełenski po angielsku.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko również wezwał Bidena do odwiedzenia Ukrainy jako „symbolu naszej solidarności” podczas jego podróży do Europy w tym tygodniu.

W rozmowie z Jimem Acostą z CNN w sobotnie popołudnie Poroszenko nazwał Bidena „moim bardzo dobrym przyjacielem i bardzo dobrym przyjacielem Ukrainy”. ”.

Te osobiste prośby będą rezonować z człowiekiem, który podczas szukania urzędu przysiągł przywrócić amerykańskie przywództwo, odnowić amerykańskie sojusze i bronić demokracji przed nadciągającą falą autorytaryzmu.

Żadne wyzwanie nie będzie bardziej istotne, jak w rozmowach nadzwyczajnych w tym tygodniu, ponieważ przywódcy oczekują od Bidena kierunku i celu w miarę trwania wojny na Ukrainie.

„Rzuci wyzwanie Bidenowi, aby wypełnił swoje obowiązki jako przywódca Zachodu i przywódca demokratycznej wspólnoty narodów. Stał przed NATO prawdziwym wyzwaniem” – powiedział Ian Brzeziński, zastępca asystenta sekretarza obrony w Europie. NATO w administracji George’a W. Busha.

„Mówił, że jeśli NATO nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, powinniśmy rozważyć inne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział Brzeziński. „Co za potężne wyzwanie dla znaczenia NATO w dzisiejszych czasach. To wyznacza kontekst dla … (spotkania) szczytu”.

Wspieraj granice Ukrainy na pełnym ekranie przed podróżą

Jednak po ogłoszeniu dwóch szczytów w zeszłym tygodniu niektórzy europejscy dyplomaci wyrazili zaniepokojenie tym, co postrzegają jako brak kluczowych kroków dostępnych dla przywódców na spotkaniu wysokiego szczebla, które będzie uważnie obserwowane zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę.

READ  Jak Estonia chce trzymać się z dala od rosyjskiej propagandy

Kluczowe elementy, których chce Ukraina, takie jak pomoc NATO w stworzeniu strefy zakazu lotów lub dostarczanie myśliwców z czasów sowieckich, są obecnie pomijane, ponieważ Stany Zjednoczone i ich partnerzy starają się uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Rosją. Oznacza to, że wszelkie komunikaty ze spotkań będą prawdopodobnie bardziej skupiać się na zwiększeniu już udzielanej pomocy, w tym pomocy wojskowej i finansowej, lub nałożeniu nowych sankcji wobec Rosji.

Urzędnicy europejscy i amerykańscy powiedzieli, że dyskusje na temat deklaracji i wspólnego oświadczenia końcowego są kontynuowane, ponieważ kraje starają się wypracować decyzję lub plan gotowy na szczyt.

„Prezydent nie może się doczekać spotkania ze swoimi odpowiednikami twarzą w twarz. Myślę, że będą mieli szereg nowych środków, które będą mogli ujawnić i poruszyć podczas tych rozmów, ale nie będę ich wyprzedzać przez kilka dni”, powiedział w zeszłym tygodniu w CN zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA, John Viner.

Ważna informacja podczas szczytu może pomóc w podkreśleniu obecnej jedności wśród sojuszników, która według amerykańskich urzędników zaskoczyła Putina, ponieważ jego kraj walczy z ofiarami na miejscu.

„Źle ocenił Zachód”, powiedziała Marie Yovanovitch. „Myślę, że pomyślał… będzie jakaś nagana, może jakaś kara, ale mógł to znieść, mógł iść dalej i mógł iść dalej”. Były ambasador USA na Ukrainie.

„Zamiast tego zainspirował powrót NATO. A Zachód jest zjednoczony w opozycji i stara się zapewnić nie tylko pewnego rodzaju wzmocnienie NATO i sąsiednich krajów na granicach Ukrainy, ale także wsparcie dla Ukrainy”.

Konfrontacja z Chinami będzie naszym priorytetem po apelu Bidena Xi

Zbliżające się szczyty będą dla Bidena okazją do zmierzenia temperatury swoich odpowiedników w innej kwestii: Co zrobić, jeśli prezydent Chin Xi Jinping Decyduje się na wsparcie militarne lub gospodarcze Rosji, zgodnie z prośbą Putina.
W 110-minutowej rozmowie z Xi w zeszłym tygodniu, Według Białego Domu Biden zaoferował „następstwa i konsekwencje”, aby iść naprzód z tym wsparciem. Ale ukaranie Chin – drugiej co do wielkości gospodarki świata – będzie znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku Rosji i będzie wymagało takiej samej jedności z Europą, która nie zawsze zgadzała się z Bidenem w kwestii postępowania z Pekinem.

„To niezwykle ważny szczyt. Odbywa się w wyjątkowych okolicznościach w środku kryzysu. Częściowo po to, aby upewnić się, że my i nasi sojusznicy [are] Na tej samej stronie to dobrze. „Ważne jest również wysłanie sygnału do Władimira Putina” – powiedział Kurt Volcker, były ambasador USA przy NATO i specjalny wysłannik na Ukrainę.

READ  Wielka Brytania ogłasza nowe sankcje lotnicze wobec Rosji

Volcker przedstawił kilka przesłań, które sojusz powinien wysłać podczas szczytu, w tym ponowne zobowiązanie się do przestrzegania art. 5 gwarancji zbiorowej obrony i wyjaśnienie użycia przez Rosję broni nuklearnej, która wywołałaby reakcję Zachodu.

Powiedział jednak, że NATO musi jasno dać do zrozumienia, że ​​Ukraina – nie jest członkiem jego grupy – jest jednak kwestią o krytycznym znaczeniu dla jej członków.

„Myślę, że to bardzo ważne, aby NATO również wysyłało sygnał o Ukrainie, że przetrwanie Ukrainy jako niepodległego i suwerennego kraju w Europie leży w interesie NATO” – powiedział Volcker. „Nie chcemy mówić, czego nie robimy. Nie chcemy być bardziej konkretni w tym, co zamierzamy zrobić. Ale musimy wysłać sygnał do Putina, że ​​nie będziemy siedzieć bezczynnie, gdy niszczy suwerenne państwo europejskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.