Fed jest gotowy na podwyżkę stóp procentowych, gdy lato się skończy

WASHINGTON, 14 czerwca (Reuters) – Oczekuje się, że Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian po raz pierwszy od marca 2022 roku, kiedy amerykański bank centralny rozpoczął historycznie agresywną rundę polityki pieniężnej.

Ale nie nazywaj tego obrotem ani pauzą.

Zbliżają się kolejne podwyżki stóp procentowych, ponieważ decydenci polityczni poświęcają czas pod koniec dwudniowego spotkania, aby ocenić, jak kształtuje się gospodarka, czy system finansowy jest stabilny i czy inflacja nadal spada.

Grafika Reuters Grafika Reuters

„Potrzebujemy trochę więcej zaostrzenia, ale nie jest jasne, jak bardzo” – powiedział D. Blerina Urucci, główny ekonomista USA w dziale instrumentów o stałym dochodzie Rowe Price Associates, powiedziała, że ​​pomimo mocnych danych w ostatnich raportach dotyczących zatrudnienia i inflacji, „niuansowa” analiza danych wykazała, że ​​oba te czynniki można uznać za słabe.

„Kiedy jest tak wiele niepewności, warto być ostrożnym” – powiedział.

Bank centralny ma opublikować swoje oświadczenie polityczne i nowe kwartalne prognozy gospodarcze o godzinie 14:00 EDT (1800 GMT). Pół godziny później prezes Fed Jerome Powell zorganizuje konferencję prasową.

Poczucie ostrożności co do gospodarki konkurującej z trwającymi obawami o inflację doprowadziło bank centralny do takiej pozycji, na krawędzi tego, co analitycy nazywają „jastrzębim skokiem”.

Biorąc pod uwagę, że koszty kredytu prawdopodobnie unikną wzrostu po 10 kolejnych podwyżkach, które spowodowały, że stopa procentowa z dnia na dzień znalazła się w obecnym przedziale 5,00–5,25%, decydenci banku centralnego będą jednocześnie stonować swój język i prognozy dotyczące jednej lub dwóch kolejnych podwyżek o ćwierć punktu procentowego do koniec 2023 roku.

Kompromis polityczny

Dane z ostatniego posiedzenia Fed na początku maja dostarczyły decydentom trudnych sygnałów do odczytania i dużo miejsca na debatę.

READ  RSV: Pandemiczna „luka odpornościowa” może być przyczyną wzrostu przypadków chorób układu oddechowego, twierdzą naukowcy

Gospodarka nadal odnotowuje silny miesięczny wzrost liczby miejsc pracy i płac, a jeden z najpilniej obserwowanych wskaźników Fed – stosunek wolnych miejsc pracy do liczby bezrobotnych – ostatnio wzrósł, co sugeruje, że rynek pracy nie jest dostosowany do popytu na pracowników. i dostępne.

Inflacja spada powoli, a niektóre jej aspekty utrzymują się dłużej, niż oczekiwano. Uważnie obserwowany wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą, który nie obejmuje żywności i energii, niewiele się poprawił w tym roku, rosnąc w tempie 4,7% rocznie do kwietnia, ponad dwukrotnie przekraczając docelowy poziom 2% banku centralnego.

Niektóre bardziej wybiegające w przyszłość miary cen wskazują, że inflacja gwałtownie spadnie w nadchodzących miesiącach; Stopa bezrobocia wzrosła znacząco z 3,4% do 3,7% w maju; A roczna stopa wzrostu akcji kredytowej banków spada w kierunku zera, co jest częścią kryzysu kredytowego, a bank centralny uważnie obserwuje oznaki napięć w sektorze finansowym.

Oczekiwana decyzja polityczna stanowi kompromis w warunkach pewnej niepewności co do jej znaczenia, a przedstawiciele banku centralnego martwią się, że gospodarka gwałtownie osłabnie na co najmniej sześć tygodni przed spotkaniem w dniach 25-26 lipca, a nawet wyższe wskaźniki inflacji, jeśli cena presja nie słabnie Należy pamiętać, że bank centralny będzie przygotowany do podwyższenia stóp procentowych.

Decyzja nie oznacza, że ​​podwyżki stóp mają dłuższą przerwę ani – co Powell mógłby podkreślić – że obniżka stóp jest spodziewana w najbliższym czasie.

Ostatnie kwartalne prognozy banku centralnego przewidywały, że stopa overnight spadnie dopiero do końca 2024 r., ponieważ inflacja również spadnie – ruchy, które utrzymałyby stopę procentową skorygowaną o inflację mniej więcej na tym samym poziomie. Dopiero w 2025 r., kiedy przewiduje się, że stopa procentowa spadnie bardziej niż inflacja, można zaobserwować prawdziwy „zwrot” w kierunku luźniejszej polityki.

READ  Oto, co miały do ​​powiedzenia chińskie media państwowe przed rozmową Ji z Pita

Raport Howarda Schneidera; Montaż przez Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Howarda Schneidera

Thomsona Reutera

Absolwent Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, polityki monetarnej i ekonomii, University of Maryland i Johns Hopkins University, ma wcześniejsze doświadczenie jako korespondent zagraniczny, korespondent ekonomiczny i lokalny personel Washington Post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.