FIA ma na celu ograniczenie używania czarnych i pomarańczowych ostrzeżeń flagowych

Zamiast tego na zespołach spoczywać będzie odpowiedzialność za zapewnienie, że ich samochody będą nadal działać w bezpieczny sposób, nawet po ich uszkodzeniu w wypadkach, a następnie wykazanie, że tak jest w przypadku zapytań w ramach konkursu zgłaszanych przez zarząd.

Czarno-pomarańczowa flaga jest używana jako instruowanie biegaczy, aby zakopali się w celu naprawy, jeśli doznają uszkodzeń, a ich dalsze zaangażowanie jest uważane za niebezpieczne, a kierowcy są proszeni o stawienie się na końcu okrążenia po otrzymaniu ostrzeżenia.

Jego użycie w sezonie 2022 trafiło na pierwsze strony gazet od Grand Prix USA 2022 po tym, jak zespół Haas zaprotestował przeciwko wynikom Red Bulla. Sergio Perez A Alpy kierowca Fernando Alonso Ponieważ myśli, że obaj ukończyli wyścig, gdy był uszkodzony, co jest niezgodne z zasadami bezpieczeństwa.

Śledź tego kierowcę Haas Kevina Magnussena Poinstruował flagę w kolorze czarnym i pomarańczowym w trzech wyścigach wcześniej w 2022 r. – w Kanadzie, na Węgrzech i w Singapurze – po tym, jak doznał uszkodzenia płyty końcowej przedniego skrzydła w każdym z tych wyścigów, w których część zanikała.

Zostało to uznane za niebezpieczne przez urzędników FIA w tych wyścigach i należycie przyszło na naprawę.

Ale Haas był wściekły, czując, że jest traktowany w tej kwestii inaczej niż inne zespoły, kiedy nie zdarzyło się to Perezowi w wyścigu w Austin (uszkodzona końcowa płyta spadła pięć okrążeń po kontakcie z pierwszą rundą z Alfa Romeo kierowca Valtteri BottasAlonso ukończył wyścig, mimo przejechania kilku okrążeń, gdy jego prawe lusterko odbijało się, a następnie opadało.

Protest Haasa przeciwko Perezowi został odrzucony, ponieważ Red Bull dostarczył FIA zdjęcia, aby pokazać, że uszkodzenie złamanej płyty końcowej nie poruszało się niebezpiecznie, co FIA zaakceptowała, a gospodarze zgodzili się na to wezwanie.

Ale protest zespołu USA przeciwko Alonso był na początku znośny, a później zarobił dodatkowe 30 sekund, co kosztowało go siódme miejsce w zeszły weekend.

READ  Astros przenosi Tygrysy do domu 7-0

Fernando Alonso, Alpine A522, zderza się z Lance Stroll, Aston Martin AMR22

Fotografia: Carl Bingham / zdjęcia sportów motorowych

Zostało to później odrzucone po długiej sadze w decyzjach o tym, dlaczego protest Haasa był w ogóle dopuszczony.

Ogłaszając zniesienie kary dla Alonso w Austin, ujawniono, że prezydent FIA Mohamed Ben Sulayem rozpoczął przegląd przyszłego użycia czarno-pomarańczowej flagi.

Motorsport.com rozumie, że zostało to jednogłośnie przyjęte z zespołami F1 i podąża za gospodarzami Austin, którzy deklarują, że są „zaniepokojeni”, że Alonso mógł nadal obracać się z zawieszonym lusterkiem bocznym.

Jest to kluczowe dla kontrowersji związanych z użyciem czarno-pomarańczowej flagi w 2022 roku, z wydarzeniami, w których Magnussen przestrzegał sformułowania zasady dotyczącej jej użycia w kodeksie sportowym FIA, ale zamieszania i gniewu po nim nie było. Pokazano Alonso na Circuit of the Americas.

Międzynarodowy Kodeks Sportowy FIA stwierdza, że ​​flaga powinna być używana do poinformowania zainteresowanego kierowcy, że jego pojazd ma problemy mechaniczne, które mogą stanowić zagrożenie dla niego lub innych i oznaczać, że musi zatrzymać się w boksie na następnym okrążeniu.

„Gdy problemy mechaniczne zostaną rozwiązane w sposób zadowalający głównego kontrolera, samochód może dołączyć do wyścigu”.

Użycie czarno-pomarańczowej flagi zostało omówione na spotkaniu szefów zespołów F1 na torze Autodromo Hermanos Rodriguez przed piątkowym treningiem przed Grand Prix Mexico City 2022.

Trwająca dyskusja dotyczy tego, jak używać flagi w nadchodzących wydarzeniach, przy założeniu, że urzędnicy będą teraz mniej skłonni do automatycznego ostrzeżenia, ponieważ zespoły F1 mają wiele danych, aby udowodnić część, która, nawet jeśli zostanie uszkodzona, nie zostanie nagle stać się kwestią bezpieczeństwa.

To pozostawia F1 w innej kolejności niż inne kategorie objęte ISC, gdzie odpowiedni brak danych oznacza, że ​​​​kierowcy mogą nie zdawać sobie sprawy z ich uszkodzenia, a więc na urzędnikach wyścigowych spoczywa obowiązek zatrzymania ich w celu naprawy w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

READ  Notatki poufnych NFL: Packers planuje Aaron Rodgers i Davante Adams, ruch Bucka po Bradym, ostatni z kombinacji

Zrozumiałe jest, że w wyniku przeglądu FIA nie planuje się zmiany przepisów w Formule 1, a zamiast tego zarząd ma pozostawić odpowiedzialność zespołom za zapewnienie, że ich samochody będą działały w bezpieczny sposób przez cały czas – chociaż będzie to robić krokami i przeprowadzić natychmiastowe dochodzenie w przypadkach, gdy szkoda jest wyraźnie widoczna.

Jednym z problemów związanych z tym podejściem może być sytuacja, w której pojawiają się spory dotyczące tego, w jaki sposób uszkodzone samochody mogą nadal ścigać wypadki, takie jak wypadek Alonso z Wycieczka Lance’a W Austin, gdzie konkurenci w naturalny sposób przesuwają granice zasad, a inne zespoły prawdopodobnie sprzeciwią się zdobyciu przewagi konkurencyjnej.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.