Filipińska stolica szykuje się na burzę Nalga, liczba ofiar śmiertelnych spadła do 45

  • Większość ofiar w prowincji Maguindanao dotkniętych osuwiskiem
  • Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych do 45 z 72 po kontrolach
  • Na Filipinach średnio rocznie występuje 20 sztormów tropikalnych

MANILA (Reuters) – Manila i okoliczne miasta przygotowały się w sobotę na burzę tropikalną Nalga, która zabiła 45 osób, w większości spowodowanych osunięciami ziemi, w południowych prowincjach Filipin.

Agencja ds. katastrof w południowo-wschodniej Azji obniżyła liczbę ofiar śmiertelnych do 45 z 72 po sprawdzeniu raportów personelu terenowego, w tym ratowników poszukujących 18 zaginionych osób.

Według biura burmistrza mieszkańcy regionu przybrzeżnego stolicy zostali ewakuowani, a zajęcia na wszystkich poziomach zostały zawieszone.

Burmistrz Manili, Lacona Bangan, zarządził zamknięcie w sobotę cmentarzy miasta, które miały być odwiedzane przez miliony podczas weekendu Halloween.

Sztorm tropikalny, z maksymalnymi wiatrami 95 kilometrów (60 mil) na godzinę i porywami do 130 kilometrów na godzinę, spowodował w sobotę kilka wiatrów na wschodnich Filipinach.

Państwowa Agencja Meteorologiczna w swojej najnowszej publikacji ostrzegła przed powszechnymi powodziami i osunięciami ziemi z powodu ulewnych, a czasem ulewnych deszczy w obszarze metropolitalnym i sąsiednich prefekturach, gdy Nalge przebija się przez główną wyspę Luzon i kieruje się na Morze Południowochińskie.

Linie lotnicze odwołały 116 lotów krajowych i międzynarodowych do iz głównej bramy na Filipiny. Straż Przybrzeżna poinformowała, że ​​w portach utknęło około 7500 pasażerów, kierowców, pomocników ładunkowych i 107 statków.

Prezydent Ferdinand Marcos Jr. powiedział na Twitterze, że agencje rządowe zapewniają pomoc i paczki żywnościowe dla dotkniętych rodzin.

Według zdjęć opublikowanych przez agencję, personel Straży Przybrzeżnej przeprowadzał mieszkańców przez głębokie do klatki piersiowej powodzie, ponieważ ratownicy używali monoblokowego plastikowego krzesła i starej lodówki do transportu dzieci i osób starszych w centralnym hrabstwie Leyte.

Większość zgonów, w wieku 40 lat, odnotowano w południowej prowincji Maguindanao.

„Nie wykluczamy możliwości większej liczby ofiar” – powiedział stacji radiowej DZMM Cyrus Torina, dyrektor regionalny Maguindanao. „Ale modlimy się, żeby nie wzrosła znacząco”.

READ  Wiadomości o królowej Elżbiecie — Monarch budzi obawy związane ze zdrowiem, gdy do zamku Windsor dostarczono dwa kolejne wózki golfowe

Filipiny doświadczają średnio 20 sztormów tropikalnych rocznie. W grudniu huragan Ray kategorii 5 przetoczył się przez centralne hrabstwa, zabijając 407 i raniąc ponad 1100.

(Raportowanie Neila Jerome’a ​​Moralesa). Montaż przez Chrisa Reese i Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.