Foxconn protestuje: fabryka iPhone’ów oferuje swoim pracownikom zapłatę za rezygnację i opuszczenie kampusu Zhengzhou


Hongkong
Biznes CNN

Foxconn zaoferował nowo zatrudnionym pracownikom 10 000 juanów (1400 USD) za porzucenie pracy i opuszczenie największej na świecie fabryki iPhone’ów, aby stłumić Protesty były świadkami setek starć z siłami bezpieczeństwa W kompleksie w środkowych Chinach.

Dostawca Apple złożył ofertę w środę po dramatycznych scenach gwałtownych protestów w swoim kampusie w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, w wiadomości tekstowej wysłanej przez dział zasobów ludzkich do pracowników.

W liście, który widział CNN, firma wezwała pracowników do „powrotu do swoich rezydencji” na terenie kampusu. Obiecała również zapłacić 8 000 juanów, jeśli zgodzą się opuścić Foxconn, i kolejne 2000 juanów po wejściu do autobusów i całkowitym opuszczeniu rozległego terenu.

Protest wybuchł we wtorek wieczorem w związku z warunkami nowych pracowników i pakietami płatności związanych z Covid obawy co do warunków ich życia. W środę sceny stawały się coraz bardziej gwałtowne, gdy robotnicy starli się z wynikami sił bezpieczeństwa, w tym funkcjonariuszy SWAT.

Filmy krążące w mediach społecznościowych pokazywały grupy funkcjonariuszy organów ścigania w kombinezonach ochronnych kopiących i bijących protestujących pałkami i metalowymi prętami. Widziano, jak niektórzy pracownicy łamali ogrodzenia, rzucali butelkami i barykadami w funkcjonariuszy oraz rozbijali i przewracali pojazdy policyjne.

Świadek powiedział CNN, że protest w dużej mierze ucichł około 22:00 w środę, gdy pracownicy wrócili do swoich akademików, po otrzymaniu oferty zapłaty od Foxconn i obawiając się ostrzejszej rozprawy ze strony władz.

Fabryka w Zhengzhou została dotknięta wybuchem wirusa Covid w październiku, co zmusiło ją do zamknięcia i doprowadziło do exodusu pracowników uciekających przed wybuchem. Foxconna później Rozpocznij masową kampanię rekrutacyjną Zarejestrowało się ponad 100 000 osób Chińskie media państwowe podały, że obsadzają ogłoszone stanowiska.

Zgodnie z dokumentem przedstawiającym pakiet wynagrodzeń dla nowych pracowników, który zobaczył CNN, pracownikom obiecano premię w wysokości 3000 juanów po 30 dniach pracy, a kolejne 3000 juanów wypłacono po 60 dniach.

READ  T-Mobile osiąga rozliczenie w wysokości do 500 milionów dolarów w wyniku masowego naruszenia danych w 2021 r.

Jednak według pracownika, po przybyciu do fabryki Foxconn powiedział nowym rekrutom, że pierwszą premię otrzymają dopiero 15 marca, a drugą wypłatę w maju — co oznacza, że ​​muszą pracować podczas świąt Nowego Roku Księżycowego, co zacznij w styczniu 2023, aby otrzymać pierwszą partię bonusów.

„Nowi rekruci musieli pracować więcej dni, aby otrzymać obiecaną premię, więc poczuli się oszukani” – powiedział CNN pracownik.

Robotnicy rzucają w policję częściami zburzonych przez siebie metalowych barier.

W czwartkowym oświadczeniu Foxconn powiedział, że w pełni rozumie obawy nowych rekrutów dotyczące „potencjalnych zmian w polityce wsparcia”, za które obwiniał „błąd techniczny (wystąpił) podczas procesu wdrażania”.

„Przepraszamy za błąd we wpisie do systemu komputerowego i gwarantujemy, że rzeczywiste wynagrodzenie jest takie, jak uzgodniono” – powiedziała.

Foxconn powiedział, że komunikuje się z pracownikami i zapewnia ich, że pensje i premie będą wypłacane „zgodnie z polityką firmy”.

Apple, dla którego Foxconn produkuje szereg produktów, powiedział CNN Business, że jego pracownicy byli na miejscu w zakładzie w Zhengzhou.

„Analizujemy sytuację i ściśle współpracujemy z Foxconn, aby upewnić się, że obawy jego pracowników zostały uwzględnione” – napisano w oświadczeniu.

W czwartek rano niektórzy pracownicy, którzy zgodzili się odejść, otrzymali pierwszą część zapłaty, powiedział pracownik w transmisji na żywo, która pokazała pracowników ustawiających się w kolejce na zewnątrz. Aby wykonać testy covidowe podczas oczekiwania na odjazd autobusów. Później w ciągu dnia transmisja na żywo pokazywała długie kolejki pracowników wsiadających do autobusów.

Ale dla niektórych problem jest daleki od zakończenia. Po przewiezieniu ich na dworzec kolejowy w Zhengzhou wielu nie mogło dostać biletów do domu, powiedział inny pracownik w transmisji na żywo w czwartkowe południe. Powiedział, że podobnie jak on tysiące pracowników utknęło na stacji, obracając kamerę, aby pokazać wielkie tłumy.

Władze ogłosiły wcześniej, że Zhengzhou wprowadzi pięciodniową blokadę w swoich obszarach metropolitalnych, w tym na dworcu kolejowym, począwszy od piątku o północy.

READ  Jeff Bezos prosi Radę ds. Dezinformacji o zweryfikowanie autentyczności tweeta Bidena

Pracownicy są konfrontowani przez funkcjonariuszy ochrony w strojach ochronnych.

Protest rozpoczął się we wtorek wieczorem przed akademikami pracowników na rozległym kampusie Foxconn, z setkami maszerujących i skandujących hasła, w tym „Precz z Foxconnem”, zgodnie z filmami w mediach społecznościowych i zeznaniami świadków. Filmy pokazywały, jak pracownicy ścierają się z ochroniarzami i stawiają opór gazowi łzawiącemu wystrzelonemu przez policję.

Konfrontacja trwała do środowego poranka. Sytuacja szybko się pogorszyła, gdy na miejsce wysłano dużą liczbę sił bezpieczeństwa, z których większość miała na sobie białe kombinezony ochronne, a niektórzy mieli tarcze i pałki. Filmy pokazywały linie pojazdów policyjnych, niektóre oznaczone „SWAT”, przybywające do kampusu, w którym zwykle mieszka około 200 000 pracowników.

Więcej pracowników dołączyło do protestu po obejrzeniu transmisji na żywo na platformach wideo Kuaishou i Douyin, chińskiej wersji TikTok, powiedział pracownik CNN. Wiele transmisji na żywo zostało wyciętych lub ocenzurowanych. Wyszukiwanie w Internecie hasła „Foxconn” w języku chińskim zostało ograniczone.

Robotnik powiedział, że część demonstrantów przemaszerowała pod główną bramę kompleksu zakładów produkcyjnych, która znajduje się na terenie wydzielonym z kwater robotniczych, próbując zakłócić prace montażowe.

Inni protestujący zrobili kolejny krok, szturmując kompleks produkcyjny. Według pracownika rozbili kabiny testowe Covid, szklane drzwi i billboardy w restauracjach w obszarze produkcyjnym.

Po sześciu latach pracy w fabryce w Zhengzhou powiedział, że jest teraz bardzo rozczarowany Foxconnem i planuje odejść. Z podstawową miesięczną pensją w wysokości 2300 juanów otrzymywał od 4000 do 5000 juanów miesięcznie, w tym wynagrodzenie za nadgodziny, i pracował 10 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu podczas epidemii.

Powiedział: „Foxconn to tajwańska firma”. „Nie tylko nie rozprzestrzenił tajwańskich wartości demokracji i wolności na kontynent, ale został zinternalizowany przez KPCh i stał się okrutny i nieludzki. Jest mi z tego powodu bardzo smutno”.

Chociaż nie był nowym rekrutem, protestował wraz z nimi, dodając: „Jeśli dziś milczę na temat cierpienia innych, kto jutro będzie przemawiał w moim imieniu?”

READ  Operator sieci w Kalifornii twierdzi, że nie ma przerwy w dostawie prądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.