Gdy zbliża się 20. rocznica inwazji na Irak, szef Pentagonu przysięga zatrzymać wojska amerykańskie w Iraku

BAGHDAD, 7 marca (Reuters) – Sekretarz obrony USA Lloyd Austin złożył we wtorek niezapowiedzianą wizytę w Iraku, prawie 20 lat po amerykańskiej inwazji, która obaliła Saddama Husajna, i powiedział, że Waszyngton jest zdeterminowany, by utrzymać swoją obecność wojskową w tym kraju.

Inwazja z 2003 roku doprowadziła do śmierci dziesiątek tysięcy irackich cywilów i stworzyła niestabilność, która utorowała drogę bojownikom Państwa Islamskiego po wycofaniu się USA w 2011 roku.

Austin, najwyższy rangą urzędnik w administracji prezydenta Joe Bidena, który odwiedził Irak, był ostatnim dowódcą sił amerykańskich po inwazji.

Austin powiedział dziennikarzom po spotkaniu z premierem Iraku Mohammadem al-Sudanim, że siły amerykańskie są gotowe pozostać w Iraku na zaproszenie rządu irackiego.

„Stany Zjednoczone będą nadal wzmacniać i rozszerzać nasze partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa, stabilności i suwerenności Iraku” – powiedział.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Stany Zjednoczone mają obecnie 2500 żołnierzy w Iraku – i dodatkowych 900 w Syrii – aby doradzać i pomagać lokalnym oddziałom w walce z Państwem Islamskim, które przejęło terytoria w obu krajach w 2014 roku.

Państwo Islamskie jest dalekie od potężnej siły, jaką było kiedyś, ale komórki bojowników przetrwały w niektórych częściach północnego Iraku i północno-wschodniej Syrii.

Wizyta wspiera również sprzeciw Sudanu wobec irańskich wpływów w kraju, powiedzieli byli urzędnicy i eksperci.

Wspierane przez Iran milicje w Iraku okresowo atakują rakietami siły amerykańskie i ich ambasadę w Bagdadzie. W 2020 roku Stany Zjednoczone i Iran zbliżyły się do konfliktu na pełną skalę po tym, jak siły amerykańskie zabiły dowódcę irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generała Qassema Soleimaniego, w ataku drona.

„Myślę, że iraccy przywódcy podzielają nasze zainteresowanie, aby Irak nie stał się polem konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem” – powiedział wysoki rangą urzędnik obrony USA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości.

READ  Telefon koncepcyjny OnePlus do gier ma świecące chłodzenie cieczą

Austin spotkał się z Nechirwanem Barzanim, szefem Regionu Kurdystanu w Sudanie i Iraku, w ramach długotrwałego sporu między rządem krajowym a rządem kurdyjskim o transfery budżetowe i podział dochodów z ropy.

Symbolizm

Były prezydent George W. Administracja Busha powołała się na przekonanie, że rząd irackiego przywódcy Saddama Husajna posiadał broń masowego rażenia, aby uzasadnić swoją decyzję o inwazji na Irak. Siły amerykańskie i alianckie później odkryły, że takie zapasy nie istniały.

Według projektu Costs of War przygotowanego przez Watson Institute for International Studies na Uniwersytecie Browna w wojnie zginęło od 185 000 do 208 000 irackich cywilów.

Austin, były dowódca wszystkich sił USA na Bliskim Wschodzie, powiedział w 2011 roku, że Stany Zjednoczone osiągnęły swoje cele wojskowe w Iraku.

Ale pod rządami byłego prezydenta Baracka Obamy trzy lata później Stany Zjednoczone wysłały tysiące żołnierzy do Iraku i Syrii, aby wzmocnić walkę z Państwem Islamskim.

Oświadczenie Idrisa Alego w Bagdadzie; Montaż autorstwa Andrew Heavensa i Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.