Genialna Serena Williams pokonuje letni początek, by zachwycić fanów US Open | Serena Williams

as Serena Williams Desperacko próbując przebrnąć przez pierwszy set meczu, który mógł być końcem, walczyła naprawdę ciężko. Została pochłonięta niekończącą się grą serwisową przy 5-3 i mogła tylko walczyć, by się utrzymać. W końcu napotkała swój czwarty breakpoint w grze, ponieważ presja rosła z każdym punktem. A potem, jako taka, cofnęła dwór Arthura Ashe do przeszłości: as, as, serwis bez powrotu. Przeznaczenie. Williams podeszła do swojego miejsca, zacisnęła pięści i ryknęła w niebo.

Serwowanie, walka i zachowanie to niektóre z kluczowych kamieni milowych w tenisie od dwóch i pół dekady. Po tych tygodniach prawdopodobnie nigdy więcej ich nie zobaczymy.

Jeśli istniały jakiekolwiek wątpliwości co do znaczenia zbliżającego się odejścia Williams, spektakl, który powitał ją przybycie na stadion Arthur Ashe na jej potencjalny turniej finałowy, sprowadził ją do domu. Mike Tyson siedział obok Martiny Navratilovej. Gladys Knight pojawiła się w nocnym pociągu do Georgii grając w tle. W bokserkach Williamsa jej córka Olympia pojawiła się na trybunach z koralikami w warkoczach, idealny moment.

Po tym, jak Danka Kovinić udała się na Arthur Ashe Course, by klaskać w związku z golfem, wejście Williamsa poprzedziło wideo z narracją Queen Latifah. Weszła w stroju, który od stóp do głów mienił się diamentami, od włosów po olśniewającą pelerynę, która ciągnęła ją na dwór. Zarówno diamenty Kanye Westa z Sierra Leone, jak i ogłuszający ryk publiczności świadczyły o jej przybyciu. Gdy się rozgrzali, na ekranach na skraju stadionu Arthura Ashe’a pojawił się napis „Najlepszy wszech czasów”, a spiker szczegółowo opisał osiągnięcia Williamsa.

Uczestnicząc w największych meczach na świecie, Williams zeszła z krawędzi i wygrała wszystkie cztery Wielkie Szlemy jednocześnie. U szczytu jej siły, gdy jej drugie imię brzmiało Dominacja, jej siła psychiczna była niezrównana. Ale nigdy czegoś takiego nie przeżyła, bawiąc się wiedzą, że to już koniec.

Pod tą presją radziła sobie dobrze i znacznie lepiej niż na swoich ostatnich wycieczkach. Jej nerwy były naturalnie od samego początku i dwukrotnie pudłowała w meczu otwarcia. Nawet po tym, jak natychmiast zrobiła sobie przerwę, nie mogła się uspokoić. Każdy ryk publiczności z początku brzmiał jak niechciane przypomnienie wagi tej chwili, a z jej przedniej dłoni wyciekało nieumyślny błąd, z początku wydawała się przytłoczona tą sprawą.

Ale Williams odmówiła zakończenia kariery przegraną w pierwszej rundzie. W ostatnich miesiącach miała problemy, wygrywając tylko raz w poprzednich trzech turniejach singlowych, a dwa tygodnie temu w Cincinnati pokonała 6:4, 6:0 z Emmą Radocano. „Byłam bardzo emocjonalna w Toronto i Cincinnati” – powiedziała później. „To było bardzo trudne. Nie mówię, że teraz nie jest to trudne. Nadal jest bardzo trudne, ponieważ absolutnie uwielbiam być tam.”

Gayle King przeprowadza wywiad z Sereną Williams na boisku po jej zwycięstwie.
Gayle King przeprowadza wywiad z Sereną Williams na boisku po jej zwycięstwie. Zdjęcie: Justin Lin/EPA

Jej desperacja, by zakończyć karierę w pozytywnym tonie, była namacalna. Słyszał kroki jej małych stópek krzyczących na boisku w każdym punkcie, spadające strzały, które goniły ją do idealnego sprintu i pomruki, które przenikały każdą ważną chwilę. Rennae Stubbs, jej nowy doradca tylko w jednym turnieju, skorzystała z nowych zasad trenerskich, aby wyrazić pozytywne afirmacje wysoko.

Wśród nieustannych krzyków tłumu Kovinich błyszczała i prezentowała się, denerwując Williams swoją konsekwencją, długością i szybkim pierwszym podaniem. Ale po letnim starcie Williams powoli znalazła swój serwis i wolne punkty, które otworzyła. Doszła do siebie po załamaniu, by wygrać pierwszego seta, a następnie po mocnych zmaganiach z forhendami i błędach płynących swobodnie, zaczęła rozładowywać się z coraz większą swobodą. Pod koniec meczu grała tak, jak zawsze powinna, broniąc się zza linii bazowej.

Był czas, nie tak dawno temu, kiedy każda wygrana Williamsa była przewidywalna. Jak szybko wszystko się zmienia. Kiedy Williams zmierzyła się ze swoją wygraną, dokonała obserwacji zupełnie innej niż jej zwykły wygląd. „Wszystko jest dla mnie premią” – powiedziała. Od publiczności to uczucie było wzajemne. Kiedy dotarłem do punktu, prawie każdy fan Arthura Ashe wstał i obserwował cały ostatni punkt na nogach, podnosząc szyje, aby po raz ostatni spojrzeć na Williamsa w pełnym rozkwicie.

Po karierze, która wstrząsnęła oczekiwaniami, Williams osiągnęła zbyt wiele, by uwierzyć w siebie, gdy następnym razem zmierzy się z Annette Kontaveit, zawodniczką nr 2 na świecie bez formy. I udasz się do ich drugiej rundy, zdeterminowanej, aby stworzyć co najmniej jeden ostatni moment podpisu. Nawet teraz, w wieku 40 lat, po ostatnich zmaganiach, trudno kwestionować jej zdolność do tego.

Po zwycięstwie Williams pozostał w sądzie na imprezie, na której przemówili Gayle King i Billie Jean King, a nagrano wideo z narracją Oprah. Olympia, mąż Williamsa, Alexis Ohanian, i jej siostra Isha stanęli przy dworze. Williams przemówiła do publiczności i w połowie swoich komentarzy podkreśliła zwięźle, dlaczego jest to tak ważne. „Chcę tylko, żeby ludzie byli zainspirowani” – powiedział Williams. „Jestem z Compton w Kalifornii i udało mi się”.

READ  Arsenal - Leicester: Premier League - na żywo! | piłka nożna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.