Giełdy i euro spadają po uporczywych danych o inflacji w strefie euro

  • Globalne akcje spadły, odwracając środowe zyski
  • Tesla spada o ponad 5% po godzinach, ponieważ dzień inwestora nie wzbudza emocji
  • Wall Street spadła po indeksie PMI dla przemysłu w USA
  • Kontrakty futures w USA spadły, gdy rentowności obligacji skarbowych osiągnęły 16-tygodniowe maksimum

LONDYN (Reuters) – W czwartek światowe giełdy zanotowały spadki, spowodowane spadkiem chińskich akcji i wzrostem rentowności w USA w związku z obawami, że Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny będą nadal podnosić stopy procentowe w celu walki z rosnącą inflacją.

Akcje europejskie spadły do ​​najniższego poziomu od miesiąca, ponieważ lepsze niż oczekiwano dane o inflacji w strefie euro uzasadniły spodziewany wzrost i tak już wysokich stóp EBC o kolejne 50 punktów bazowych w ciągu dekady w tym miesiącu.

Inflacja cen konsumpcyjnych w 20 krajach, które podzielają walutę euro, spadła w lutym do 8,5% z 8,6% w poprzednim miesiącu z powodu niższych cen energii, ale nadal była wyższa od prognozy ekonomistów Reutera na poziomie 8,2%.

Najszerszy indeks światowych akcji MSCI (.MIWD00000PUS) spadł o 0,2%, oscylując blisko 7-tygodniowych minimów. Indeks STOXX 600 (.STOXX) spadł o 0,3%, a kontrakty terminowe S&P na Wall Street spadły o 0,6%.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Entuzjazm inwestorów wobec ponownego otwarcia gospodarki Chin osłabł po tym, jak Pekin poluzował w grudniu surowe kontrole COVID-19, ponieważ analitycy szukają więcej dowodów, aby ocenić tempo ożywienia gospodarczego.

Rynki akcji i obligacji były w ostatnich tygodniach napędzane przez różne czynniki, powiedział Kevin Gardiner, globalny analityk inwestycyjny w firmie Rothschild & Co. Głównym zmartwieniem w przypadku akcji jest oczekiwanie presji na zyski przedsiębiorstw, podczas gdy obligacje są wrażliwe na inflację i oczekiwania cenowe.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy rynki akcji zinternalizowały, że pomimo wszystkich tych przewidywań o rychłym załamaniu zysków, gwałtowne spowolnienie gospodarcze nie nastąpiło” – powiedział.

READ  Elon Musk mówi, że SpaceX koncentruje się na cyberobronie po tym, jak niektóre sygnały Starlink zacięły się w pobliżu stref konfliktu na Ukrainie

Powiedział, że spadek cen gazu ziemnego i usunięcie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw po rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest zaniedbanym zjawiskiem na rynkach kapitałowych.

„Ekonomiczny wpływ zacieśnienia jest nadal tajemnicą” – powiedział. „Rentowność może nie być tak krucha, przynajmniej na razie”.

Kontrakty futures na Nasdaq spadły o 0,7%, pociągnięte w dół przez 5,5% spadek akcji Tesli (TSLA.O) w handlu po godzinach. Firma zapowiedziała, że ​​obniży koszty montażu pojazdów o połowę w przyszłych generacjach samochodów, ale dyrektor generalny Elon Musk jeszcze nie zaprezentował długo oczekiwanego niedrogiego elektrycznego minivana.

W nocy zarówno referencyjne obligacje rządowe, jak i akcje odnotowały spadek, ponieważ wskaźniki inflacji z Niemiec i USA wzmocniły oczekiwania, że ​​stopy procentowe wzrosną i pozostaną na tym poziomie na dłużej.

Rentowność dwuletnich niemieckich obligacji skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od października 2008 r.

W Stanach Zjednoczonych działalność produkcyjna skurczyła się w lutym czwarty miesiąc z rzędu, ale miara cen surowców wzrosła w zeszłym miesiącu, budząc obawy o utrzymującą się inflację.

„Dane gospodarcze zaskoczyły na plus” — powiedział Stephen Oh, globalny szef ds. kredytów i instrumentów o stałym dochodzie w PineBridge Investments. Powiedział, że każdy nieoczekiwany wynik w danych skłoni decydentów do bardziej agresywnej polityki, a to przywraca oczekiwania rynku.

„Teraz pojawia się pytanie, czy wystarczająco zmieniliśmy oczekiwania i dokąd zmierzamy?” Powiedział.

Benchmarkowe rentowności 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęły najwyższy od czterech miesięcy poziom 4,034%, podczas gdy rentowność dwuletnich obligacji skarbowych również wzrosła do 4,902%, nowego najwyższego poziomu od 16 lat.

Inwestorzy nadal w większości oczekują, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu w tym miesiącu, ale oczekiwania na jeszcze większą podwyżkę o 50 punktów bazowych wzrosły. Według CME Fed Tool prawdopodobieństwo, że stopa procentowa Fed, obecnie ustalona w przedziale od 4,5% do 4,75%, może osiągnąć szczyt powyżej 5,5%, wynosi 53%, w porównaniu do 41,5% 28 lutego.

READ  Fed widzi, że gwałtownie wzrośnie do 5%, wywołując globalną recesję

Na rynkach walutowych Indeks Dolara Amerykańskiego, który mierzy jego wartość w porównaniu z koszykiem głównych spółek równorzędnych, wzrósł o 0,2% do 104,62.

Euro straciło 0,4% do 1,0625, a funt 0,42%, a wyższe niż oczekiwano dane o inflacji zwiększyły presję na Europejski Bank Centralny, aby podwyższył stopy procentowe.

W świecie kryptograficznym akcje Silvergate Capital (SI.N) spadły aż o 28% po tym, jak bank skoncentrowany na kryptowalutach powiedział, że odkłada swój raport roczny i ocenia swoją zdolność do kontynuowania działalności.

Ceny ropy były w czwartek w dużej mierze stabilne. Ropa w USA wzrosła o 0,7 procent do 78,20 USD za baryłkę. Ropa Brent wzrosła o 0,6% do 84,77 USD za baryłkę o godzinie 09:45 GMT.

Złoto spotowe nieznacznie spadło do 1832,73 USD za uncję.

(Reportaż Neila Mackenzie) Montaż autorstwa Tomasza Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.