Gigantyczne łuki, które mogą przyćmić wszystko we wszechświecie

W 2021 roku Alexia Lopez, brytyjska doktorantka, analizowała światło odległych kwazarów, kiedy dokonała zaskakującego odkrycia.

odkrył gigantyczny, prawie symetryczny łuk galaktyk oddalonych o 9,3 miliarda lat świetlnych w konstelacji Pasterz butów. Struktura rozciąga się na 3,3 miliarda lat świetlnych, obejmując obszar 1/15 promienia obserwowalnego Wszechświata. Gdybyśmy mogli zobaczyć go z Ziemi, byłby wielkości 35 księżyców rzutowanych na niebo.

znany jako Gigantyczny łukHulk kwestionuje niektóre podstawowe założenia dotyczące wszechświata. Zgodnie ze standardowym modelem kosmologii — teorią, która leży u podstaw naszego rozumienia wszechświata — materia powinna być z grubsza równomiernie rozłożona w przestrzeni. Kiedy naukowcy patrzą na wszechświat w bardzo dużej skali, nie powinno być zauważalnych braków równowagi; Wszystko powinno wyglądać tak samo w każdym kierunku.

Jednak Giant Arc nie jest jedynym tego rodzaju przykładem. Te gigantyczne struktury zmuszają teraz naukowców do ponownej oceny ich teorii ewolucji wszechświata.

Lopez studiowała, aby uzyskać tytuł magistra na University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii, kiedy jej przełożony zasugerował użycie nowej metody analizy wielkoskalowych struktur we wszechświecie. Kwazary — odległe galaktyki, które emitują niezwykłą ilość światła — zostały wykorzystane do poszukiwania śladów zjonizowanego magnezu, pewnego znaku obłoków gazowych otaczających galaktykę. Kiedy światło przechodzi przez ten zjonizowany magnez, pewne częstotliwości są pochłaniane, pozostawiając unikalne optyczne „odciski palców”, które astronomowie mogą wykryć.

Może Ci się spodobać:

„Przyjrzałem się znanym i udokumentowanym gromadom galaktyk, a następnie zacząłem mapować, jak wyglądały te regiony Druga metoda magnezowamówi Lopez. Jedna z gromad, na którą patrzyłem, była bardzo mała, ale kiedy ją narysowałem w Magnesium II, w polu widzenia było to interesujące, gęste pasmo wychwytu magnezu. Tak skończyło się na odkryciu. To był szczęśliwy przypadek i miałem szczęście, że go znalazłem”.

READ  NASA mówi, że we wszechświecie dzieje się coś dziwnego

Rewelacja Lopeza o „szczęśliwym wypadku” była zaskakująca. Patrząc w kierunku gwiazdozbioru Buta, wydaje się, że grupa 45 do 50 gazowych obłoków, z których każdy jest powiązany z co najmniej jedną galaktyką, układa się w łuk o średnicy 3,3 miliarda lat świetlnych. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę obserwowalny wszechświat 94 miliardy lat świetlnych stąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.