Gigantyczny latający robak znaleziony w budynku Wal-Martu okazuje się być znaleziskiem jurajskim

Szacowany czas czytania: 4-5 minut

FAYETTEVILLE, Ark. Owad znaleziony na poboczu supermarketu w Fayetteville został zidentyfikowany jako Polystoechotes punctata, który należy do rodziny owadów starszej niż dinozaury.

Michael Skvarla, dyrektor Laboratorium Identyfikacji Owadów na Penn State University, zauważył jurajskie stworzenie, znane również jako olbrzymia sieciarka, podczas zakupów w 2012 roku, kiedy był doktorantem entomologii na University of Arkansas.

„Pamiętam to wyraźnie, ponieważ szedłem do Walmartu po mleko i zobaczyłem tego wielkiego robaka z boku budynku” – powiedział Skvarla. — powiedział w oświadczeniu. „Pomyślałem, że wygląda interesująco, więc włożyłem go do ręki i zrobiłem resztę zakupów między palcami. Wróciłem do domu, zainstalowałem go i szybko o nim zapomniałem na prawie dekadę”.

Skvarla początkowo błędnie zidentyfikował Lace jako mrówkę, owada podobnego do ważki, który miał pewne wspólne cechy, w tym długie przezroczyste skrzydła, z Lace. Ale po przesłaniu owada na internetowy kurs entomologii jesienią 2020 roku zdał sobie sprawę, że to, co miał przez te wszystkie lata, było czymś rzadszym i bardziej imponującym.

Przeprowadził dalsze analizy DNA, aby potwierdzić tożsamość owada, a gigantyczna koronka jest teraz częścią jego Mroźne Muzeum Owadóws w Pensylwanii.

Zniknięcie gigantycznej koronki

Gigantyczna koronka zniknęła w latach 50. ze wschodniej Ameryki Północnej, gdzie była kiedyś powszechna, jak wynika z artykułu współautora Skvarli, opublikowanego w Proceedings of Entomological Society of Washington. Naukowcy uważają, że gatunek ten został całkowicie wytępiony na tym terenie. Niedawne odkrycie złotoskrzydłego w Arkansas jest pierwszą wzmianką o gatunku w tym stanie.

„Entomologia może działać jako wiodący wskaźnik ekologii” – powiedział Skvarla w oświadczeniu. „Fakt, że owad ten został zauważony na obszarze, którego nie widziano od ponad pół wieku, mówi nam coś szerszego o środowisku”.

Chociaż podejrzewa się, że tajemnicze zniknięcie owada było spowodowane wysiłkami zmierzającymi do ugaszenia naturalnych pożarów we wschodniej Ameryce Północnej, według gazety, większą tajemnicą jest to, w jaki sposób owad znalazł się w supermarkecie w miejskim obszarze Arkansas.

READ  Fizycy stworzyli najgrubszego kota Schrödingera w historii

„(Gatunek) mógł mieć 100 lat, odkąd (gatunek) był na tym obszarze – i minęły lata, odkąd zostały zauważone w pobliżu. Najbliższe ich odkrycie znajdowało się 1200 mil stąd, więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby podróżowały tak daleko” – powiedział Skvarla. Zauważył, że koronka była przyciągana przez światła i leciała co najmniej kilkaset metrów od miejsca, w którym mieszkał.

Odkrycie Skvarli otworzyło drzwi do przyszłych odkryć koronek, ponieważ entuzjaści owadów zaczęli sprawdzać własne kolekcje i szukać gatunków występujących w naturze w miejscach, o których nigdy wcześniej nie myśleli, aby szukać, powiedział dr Floyd Shockley, dyrektor kolekcji w Departamencie Entomologii w Smithsonian Narodowe Muzeum Historii Naturalnej.

„Za każdym razem, gdy znajdziesz gatunek owada, do którego nie jesteś przyzwyczajony, ma to wiele implikacji dla naszego zrozumienia tych gatunków – jakiego rodzaju mają rozmieszczenie, jakiego rodzaju ekosystem mogą zakończyć swój cykl życia”, Shockley – powiedział. To znaczy coś, co uważaliśmy za złoto, przynajmniej ze wschodnich Stanów Zjednoczonych, wciąż może tam być, ukrywając się w małych kieszonkach.

Shockley zwrócił również uwagę na znaczenie kolekcji muzealnych, takich jak te w Smithsonian Institution lub w Penn State, gdzie znajduje się Lace, ponieważ „pomagają one robić różne migawki różnorodności biologicznej w czasie i pozwalają nam zobaczyć, co się dzieje i dlaczego tak się dzieje ”.

„Wszyscy zawsze skupiają się na wielkich rzeczach – dużych ptakach, ssakach i tego typu rzeczach. Ale to jest świat owadów… po prostu w nim żyjemy” – powiedział Shockley. „To naprawdę ważne, aby mieć tego rodzaju uznanie. A jedną z miłych cech owadów jest to, że jest tak wiele różnorodności, którą można docenić, tylko na własnym podwórku”.

powiązane historie

Najnowsze historie naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Mars jest już strzaskany: ludzie pozostawili ponad 15 000 funtów gruzu na Czerwonej Planecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.