Główne punkty wizyty sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Chinach w celu spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem

policja miejska Antoni Blinken Długo oczekiwany finisz Wizyta w Chinach W poniedziałek po dwóch dniach rozmów z innymi wyższymi urzędnikami odbył zasiadane spotkanie z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. Wizyta była próbą naprawy pogarszających się stosunków między dwoma krajami, które Blinken określił mianem „jednych z najważniejszych na świecie”.

Dlaczego podróż Blinkena do Chin była tak ważna?

Blinken jest pierwszym sekretarzem stanu USA, który odwiedził Chiny od 2018 roku. Miał odbyć podróż w lutym, ale jego podróż została nagle przełożona po tym, jak wojsko USA zestrzeliło podejrzanego. Chiński balon szpiegowski który przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi.

Jego spotkanie z Xi zostało potwierdzone przez Departament Stanu USA dopiero na krótko przed jego rozpoczęciem.

W ciągu ostatnich kilku lat stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami dramatycznie się pogorszyły, osiągając „najniższy punkt”, jak powiedział wysoki chiński urzędnik. Relacje dwustronne zostały zniszczone m.in. przez to, co Stany Zjednoczone i ich sojusznicy postrzegają jako chińską prowokację Cieśnina Tajwańska i Morze Południowochińskie, a także wsparcie Chin dla Rosji w obliczu uporu Władimira Putina Inwazja na Ukrainę.

„Było jasne, że stosunki były w fazie niestabilności i obie strony uznały potrzebę pracy nad ich ustabilizowaniem” – powiedział Blinken na konferencji prasowej w poniedziałek po ich spotkaniach.

„Prawdziwa rozmowa, owocna wymiana”

Blinken powiedział, że udał się do Chin, aby „zmierzyć się z wyzwaniami komunikacyjnymi na wysokim szczeblu, wyjaśnić nasze stanowiska i intencje w obszarach spornych oraz zbadać obszary, w których moglibyśmy współpracować, gdy nasze interesy będą zbieżne ze wspólnymi ponadnarodowymi wyzwaniami. I zrobiliśmy to wszystko ”.

Powiedział, że w poniedziałek odbył „ważną” rozmowę z Xi.

Xi powiedział, że obie strony „zgodziły się dążyć do wspólnego porozumienia”, do którego on i prezydent Biden doszli na marginesie zeszłorocznego szczytu na Bali i poczynili postępy w innych kwestiach.

„To bardzo dobrze” – powiedział chiński przywódca.

Wcześniej Blinken spotkał się z innymi chińskimi urzędnikami, dyrektorem Biura Centralnej Komisji Spraw Zagranicznych Wang Yi i radnym stanu Qin Gangiem. Zgodnie z oświadczeniem chińskiego rządu, Chen powiedział, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są „najniższe od czasu ich ustanowienia”.

„To nie służy podstawowym interesom obu narodów ani nie spełnia wspólnych oczekiwań społeczności międzynarodowej” – głosi chińskie oświadczenie na spotkaniu.

Ale po ponad pięciu godzinach rozmów obie strony miały więcej pozytywnych rzeczy do powiedzenia.

„To była prawdziwa rozmowa, owocna wymiana zdań” – powiedział wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.

W chińskim oświadczeniu na spotkaniu stwierdzono, że rozmowy były „szczere, dogłębne i konstruktywne”.

American Reading użyło podobnego języka, dodając, że Blinken „podkreślił znaczenie dyplomacji i utrzymywania otwartych kanałów komunikacji w pełnym zakresie zagadnień, aby zmniejszyć ryzyko nieporozumień i błędnych obliczeń”.

„Obie strony zgodziły się kontynuować konsultacje w sprawie przewodnich zasad stosunków chińsko-amerykańskich” – czytamy w chińskim oświadczeniu.

Tajwan

Jedną z kwestii, która przyczyniła się do pogorszenia stosunków amerykańsko-chińskich, był Tajwan, demokratycznie samorządna wyspa położona około 100 mil od wschodniego wybrzeża Chin. Tajwan przez dziesięciolecia funkcjonował jako demokracja wielopartyjna, ale Chiny uważają go za część swojego terytorium.

Xi uczynił „zjednoczenie” jednym ze swoich głównych celów i powiedział, że Chiny są gotowe do przejęcia kontroli nad Tajwanem siłą, jeśli to konieczne.

Stany Zjednoczone zawsze prowadziły politykę „strategicznej dwuznaczności” wobec Tajwanu i odmawiały otwartego ogłaszania, jak Waszyngton zareaguje na chińską inwazję na wyspę. uwagi prezydenta Bidena W zeszłym roku wydawało się, że kwestionuje się tę politykę, ale Biały Dom później wyjaśnił, że stanowisko USA nie uległo zmianie, a Blinken w poniedziałek podkreślił zaangażowanie Waszyngtonu w wieloletnią politykę USA „jednych Chin”.

„Ta polityka się nie zmieniła” – powiedział, podkreślając, że Stany Zjednoczone „nie poparły niepodległości Tajwanu”, chociaż nadal są zaangażowane w zapewnienie Tajwanowi zdolności do obrony przed jakimkolwiek atakiem.

Po tym, jak Blinken spotkał się z najwyższym chińskim dyplomatą, Wang Yi, przez około trzy godziny w poniedziałek, chiński rząd wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Wang powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że „Chiny nie mają miejsca na kompromis ani ustępstwa” w sprawie Tajwanu.

Powiedział, że Stany Zjednoczone powinny „szanować suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz wyraźnie sprzeciwiać się„ niepodległości Tajwanu ””.

Ukraina i Rosja

Oficjalnie neutralne stanowisko Chin w sprawie wojny ich sojusznika Rosji na Ukrainie było kolejnym ważnym punktem spornym z Waszyngtonem. wyżsi urzędnicy amerykańscy, W tym BlinkenaPod koniec ubiegłego roku wyrazili zaniepokojenie, że Pekin Mógł zdecydować się na udzielenie śmiercionośnej pomocy wojskowej Aby wesprzeć inwazję Władimira Putina.

Odnotowując w poniedziałek, że Chiny wcześniej zobowiązały się nie udzielać Rosji śmiercionośnej pomocy do użycia na Ukrainie, Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone „nie widzą w tej chwili niczego, co by temu zaprzeczało”.

łączności wojskowej

Bezpośrednie linie komunikacyjne między amerykańskimi i chińskimi przywódcami wojskowymi – kluczowy punkt kontaktowy w oczach amerykańskich urzędników, jeśli chodzi o deeskalację nagłych i napiętych sytuacji, które mogą przerodzić się w globalne kryzysy – zostały odcięte na prawie jakiś czas.

Kwestia ta została nagłośniona na początku tego roku podczas incydentu z balonem szpiegowskim, kiedy urzędnicy amerykańscy powiedzieli po prostu swoim chińskim odpowiednikom Odmawiaj odbierania telefonów na kryzysowe linie telefoniczne.

Biorąc pod uwagę napięcia wokół Tajwanu i Morza Południowochińskiego, gdzie oba kraje rutynowo latają i żeglują sprzętem wojskowym Blisko Między nimi Stany Zjednoczone usilnie starają się przywrócić te linie komunikacji w nagłych wypadkach, które łączą przywódców pierwszej linii.

Blinken powiedział, że podczas swojej wizyty w Pekinie kilkakrotnie poruszał kwestię bezpośrednich kontaktów wojskowych, ale „w tej chwili Chiny nie zgodziły się na to”.

„Bardzo ważne jest, abyśmy przywrócili te kanały” – powiedział. „Jeśli zgodzimy się, że mamy obowiązek odpowiedzialnego zarządzania tymi relacjami, jeśli zgodzimy się, że w naszym wspólnym interesie leży upewnienie się, że konkurencyjne aspekty relacji nie przeradzają się w konflikt, to z pewnością możemy się zgodzić i dostrzec potrzebę aby upewnić się, że kanały komunikacji, o których obaj mówiliśmy, że są niezbędne, obejmują kanały wojskowe”.

Wezwał do rozmów z Chinami w sprawie przywrócenia tych kanałów Praca w toku. ”

READ  Fugees Pras Michel zeznaje w swoim federalnym procesie konspiracyjnym - Rolling Stone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.