Grecka straż przybrzeżna broni swoich działań, ponieważ ponad 500 migrantów zmierzających do Europy obawia się śmierci we wraku samolotu

ATENY, GRECJA (AP) – grecka straż przybrzeżna broniła w piątek swojej odpowiedzi na statek, który zatonął u południowego wybrzeża kraju, pozostawiając ponad 500 migrantów na lodzie. Prawdopodobnie utonął. Nad wieloletnią porażką Europy narosła krytyka aby zapobiec takim tragediom.

Łodzie patrolowe i helikopter spędziły trzeci dzień na przeczesywaniu Morza Śródziemnego, gdy przepełniony statek rybacki wywrócił się wczesną środę, co według agencji ONZ ds. Migracji może być drugim najbardziej śmiercionośnym wrakiem statku migrantów w historii. Najbardziej śmiercionośne zdarzenie miało miejsce, gdy statek wywrócił się u wybrzeży Libii w drodze do Włoch w kwietniu 2015 r., zabijając około 1100 osób.

Rzecznik greckiej straży przybrzeżnej Nikos Alexiou powiedział, że straż przybrzeżna i prywatne statki wielokrotnie oferowały przez radio i głośniki pomoc statkowi w środę, gdy znajdował się on na wodach międzynarodowych, również kierując się z Libii do Włoch, ale odmówiły.

Alexiou argumentował, że wszelkie próby wycofania przepełnionego trawlera lub przeniesienia setek niechętnych ludzi na pobliskie statki byłyby zbyt niebezpieczne.

„Będziesz miał zakłócenia, liczba osób wzrośnie – co niestety ostatecznie się wydarzyło” – powiedział Alexio państwowej telewizji ERT. – Spowodujesz wypadek.

Alexio powiedział również, że po przyjęciu żywności ze statku handlowego pasażerowie trawlera odmówili przyjęcia liny, która przyniosłaby więcej z drugiego statku handlowego, „ponieważ myśleli, że cała operacja była dla nas sposobem na zabranie ich do Grecji”.

Władze greckie wysłały pierwszy statek, tankowiec Lucky Sailor, aby zapewnić migrantom żywność i wodę. Firma obsługująca tankowiec powiedziała w piątek, że ludzie na pokładzie „bardzo niechętnie przyjmowali jakąkolwiek pomoc, a przy każdej próbie zbliżenia się do łodzi zaczynali manewrować”.

Eastern Mediterranean Maritime Limited powiedział w oświadczeniu, że osoby na pokładzie zostały ostatecznie przekonane do przyjęcia dostaw.

READ  Chiński chłopiec odchodzi w trąbie powietrznej po wykryciu błędów merytorycznych w filmie edukacyjnym planetarium

Eksperci stwierdzili, że prawo morskie wymaga od greckich władz podjęcia próby ratunku.

Z pewnością „mieli obowiązek wszczęcia procedur ratunkowych”, biorąc pod uwagę stan statku, powiedział profesor Erik Rossig z Instytutu Prawa Prywatnego Uniwersytetu w Oslo. Powiedział, że odmowa pomocy może zostać uchylona, ​​​​jeśli zostanie uznana za nierozsądną, jak się okazało w środę.

Flavio Di Giacomo z śródziemnomorskiego biura Agencji ds. Migracji ONZ napisał na Twitterze, że wszystkie łodzie migrantów należy uznać za niebezpieczne i natychmiast ratować, ponieważ „nawet jeśli wydają się nie mieć problemów, mogą zatonąć w ciągu kilku minut”.

Ratownicy wyciągnęli z wody 104 ocalałych, a później odzyskali 78 ciał, ale nigdzie ich nie znaleźli od środowego wieczora. Grecka straż przybrzeżna poinformowała, że ​​akcja poszukiwawczo-ratownicza potrwa dłużej niż standardowe 72 godziny.

Agencje ONZ ds. Migracji i Uchodźców wydały wspólne oświadczenie wzywające do terminowego poszukiwania i ratowania na morzu „imperatywu prawnego i humanitarnego” oraz wzywające do „pilnych i zdecydowanych działań w celu zapobieżenia dalszym ofiarom śmiertelnym na morzu”.

Grupa organizacji pozarządowych, w tym Amnesty International i Lekarze bez Granic, powiedziała, że ​​UE powinna „przestać widzieć rozwiązania jedynie w rozbijaniu” siatek przemytniczych i organizowaniu kierowanych przez państwo operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym.

„Grecki rząd miał określone obowiązki wobec każdego pasażera na statku i byli oni wyraźnie w niebezpieczeństwie” – powiedziała Adriana Tidona z Amnesty International. „To tragedia o niewyobrażalnych rozmiarach, zwłaszcza że można było jej całkowicie zapobiec”.

Grecja i inne południowe kraje UE, które są zwykle pierwszymi celami podróży W przypadku osób ubiegających się o azyl udających się do Europy, które podróżują drogą morską, w ostatnich latach zaostrzyły ochronę granic, poszerzając mury i zwiększając liczbę patroli morskich.

To jest problem europejski. Uważam, że nadszedł czas, aby Europa była w stanie solidarnie określić skuteczną politykę migracyjną, aby tego typu sytuacje się nie powtórzyły.

READ  Huragan Fiona spowodował „katastrofalne” powodzie w Puerto Rico, ponieważ obszar ten pozostaje bez prądu

Komitet Wykonawczy UE twierdzi, że 27-narodowy blok jest bliski osiągnięcia porozumienia w jaki sposób państwa członkowskie mogą dzielić odpowiedzialność za opiekę nad migrantami i uchodźcami, którzy podejmują niebezpieczną podróż przez Morze Śródziemne.

Trwa również śledztwo sądowe mające na celu ustalenie przyczyn utonięcia. Greccy urzędnicy twierdzą, że statek wywrócił się kilka minut po utracie zasilania, spekulując, że panika wśród pasażerów mogła spowodować zatrzymanie i wywrócenie łodzi.

Większość ocalałych została przeniesiona w piątek z hangaru magazynowego w południowym porcie Kalamata, gdzie również zebrali się krewni, aby szukać swoich bliskich.do schronisk dla imigrantów w pobliżu Aten.

Abdo Sheikhi, syryjski Kurd mieszkający w Niemczech, udał się do Kalamaty, aby dowiedzieć się, co stało się z pięcioma członkami rodziny, którzy byli na łodzi.

W piątek dowiedział się, że przeżył tylko jego młodszy brat Ali i jeszcze jeden krewny. Udało mu się porozmawiać przez telefon z Alim, którego wywieziono do obozu pod Atenami.

Mój szejk powiedział: „On (Ali) powiedział mi, że skoczył (z) statku, podczas gdy inni nie mogli”. „Bali się. Trzymali łódź, gdy się kołysała.”

Dziewięć osób – wszystkie z Egiptu, w wieku od 20 do 40 lat – zostało aresztowanych, zatrzymanych i oskarżonych w piątek o przemyt ludzi i udział w przestępstwie. Przedstawiciele służby zdrowia poinformowali, że 27 osób, które przeżyły, pozostaje w szpitalu. Podejrzani o przemyt mają stanąć przed sądem w poniedziałek.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oszacowała, że ​​łódź przewoziła do 750 osób, a rzecznik biura praw człowieka ONZ, Jeremy Lawrence, powiedział, że wśród zaginionych jest „duża liczba kobiet i dzieci”.

Wszyscy, którzy przeżyli, to chłopcy i mężczyźni z Egiptu, Pakistanu, Syrii i terytoriów palestyńskich. Alexio powiedział, że wśród pasażerów w ładowni łodzi rybackiej były kobiety i dzieci, ale liczba zaginionych, szacowana na setki, pozostaje niejasna.

READ  Ukraińscy urzędnicy publikują nowe wideo z wnętrza reaktora jądrowego w Zaporożu po ataku

Urzędnicy z rządowej kostnicy pod Atenami sfotografowali twarze ofiar i pobrali próbki DNA, aby rozpocząć proces identyfikacji.

W piątek wieczorem grecka straż przybrzeżna poinformowała, że ​​helikopter marynarki wojennej zlokalizował dhow z migrantami na pokładzie u wybrzeży południowo-zachodniej Grecji po tym, jak został zaalarmowany przez włoskie władze. Dodała, że ​​do statku, który nie zgłaszał żadnych problemów i płynął do Włoch, podpłynęły trzy statki handlowe. Telewizja ERT podała, że ​​na pokładzie prawdopodobnie znajdowało się około 60 osób.

___

Dziennikarze Associated Press Frances D’Emilio w Rzymie, Renata Brito w Barcelonie, Sarah El Deeb w Bejrucie w Libanie i Costas Kantoris w Salonikach w Grecji przyczynili się do powstania tego raportu. ___

Śledź historie AP na temat globalnej migracji na stronie https://apnews.com/hub/migration

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.