Huragan Roslyn wzmacnia się do sztormu kategorii 4, gdy zbliża się do wybrzeża Meksyku

Huragan Roslyn przerodził się w sobotę w poważną burzę kategorii 4, zmierzając do zderzenia z meksykańskim wybrzeżem Pacyfiku, prawdopodobnie na północ od kurortu Puerto Vallarta.

Amerykańskie Narodowe Centrum Huragan (NHC) ustaliło maksymalne trwałe wiatry Roslyn z prędkością 130 mil na godzinę od sobotniej nocy.

Burza skupiała się około 65 mil na południowy zachód od Cabo Corrientes – punktu lądowego na Pacyfiku na południe od Puerto Vallarta – poruszając się na północ z prędkością 12 mil na godzinę.

Huragan Roslyn Meksyk
Ludzie zabezpieczają okna sklepu z strojami kąpielowymi drewnianymi deskami w oczekiwaniu na przybycie huraganu Roslyn do obszaru turystycznego Puerto Vallarta, Jalisco, Meksyk 22 października 2022 r.

Alfredo Estrella/AFP/Getty Images


Według prognozy Roslyn znalazła się na ścieżce, która mogłaby poprowadzić ją przez noc w pobliżu Cabo Corrientes i regionu Puerto Vallarta, zanim w niedzielę wyląduje w stanie Nayarit.

Huragan Arlene Osuwisko miało miejsce 3 października na tym samym obszarze nieco dalej na północ, około 45 mil na południowy wschód od kurortu Mazatlán.

Meksykańska Narodowa Komisja Wodna stwierdziła, że ​​deszcz z Roslin może powodować osuwiska i powodzie. NHC ostrzegł przed niebezpieczną falą sztormową na obszarach przybrzeżnych i do 10 cali deszczu w niektórych obszarach.

„Te deszcze mogą prowadzić do powodzi i osunięć ziemi na obszarach o nierównym terenie” – napisał NHC w doradztwie.

Stan Jalisco, w tym Puerto Vallarta, może padać od 4 do 8 cali deszczu, powiedział NHC.

Wiatry o sile huraganu rozciągały się 30 mil od centrum Roslyn, podczas gdy burze tropikalne rozciągały się na 80 mil, podało Centrum Huragan w USA.

Meksyk wydał ostrzeżenie o huraganie obejmującym wybrzeże od Playa Perula na południe od Cabo Corrientes do El Rablito i Islas Marías na północy.

Wydawało się, że niebezpieczeństwo zostało zapomniane w ciągu kilku godzin, a turyści jedzą w restauracjach na plaży wokół Puerto Vallarta i małych kurortach na północ od plaży Nayarit, gdzie spodziewano się uderzenia Roslin.

„Wszystko jest w porządku, wszystko jest w porządku”, powiedział Jaime Canton, recepcjonista w hotelu Casa Maria w Puerto Vallarta. Jeśli wieje wiatr, hotel zbiera meble na zewnątrz, „żeby nic nie latało”, powiedział.

Niebo zaczęło się zachmurzyć, fale były naturalne, a niektórzy ludzie rzucili się do podjęcia środków ostrożności; Pływacy wciąż byli w oceanie w Puerto Vallarta.

„To miejsce jest pełne turystów”, powiedziała Patricia Morales, recepcjonistka w hotelu Punta Guapitas w nadmorskim miasteczku o tej samej nazwie, niedaleko wybrzeża.

„Oni (władze) nic nam nie powiedzieli”, powiedział Morales, zapytany o środki ostrożności.

Oczekuje się, że tajfun wyląduje w niedzielę wokół wioski rybackiej San Blas, około 90 mil na północ od Puerto Vallarta, poinformował rząd stanu Nayarit.

Pedro Núñez, szef stanowego urzędu ochrony ludności, powiedział: „Teraz przeprowadzamy patrole w miastach, aby ostrzec ludzi, że mogą chronić swoje rzeczy i dbać o bezpieczeństwo w bezpiecznych miejscach”.

W Jalisco gubernator Enrique Alfaro napisał, że 270 osób zostało ewakuowanych w mieście w pobliżu oczekiwanej ścieżki huraganu, a pięć schronów ratunkowych utworzono w Puerto Vallarta.

Alfaro napisał na Twitterze, że wszelkie zajęcia szkolne w okolicy zostaną odwołane w sobotę i wezwał ludzi do unikania aktywności turystycznych na plażach i obszarach górskich w weekend.

READ  Kierowca aresztowany po skoszeniu rekruta organów ścigania w rejonie Los Angeles, raniąc 25, uwolniony z więzienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.