Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła poniżej 10% po raz pierwszy od sierpnia

  • Według Office for National Statistics inflacja w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła w kwietniu, a bazowy wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł 8,7% rok do roku.
  • Brytyjska inflacja pozostawała uparcie wysoka, nawet gdy gospodarka przeciwstawiała się oczekiwaniom recesji.
  • „Wpływ osłabienia popytu klientów z zimnego rynku pracy, wyższych podatków i opóźnionego wpływu wyższych stóp procentowych może oznaczać, że inflacja spada szybciej niż oczekiwał Bank Anglii” – powiedział Suren Theroux, dyrektor ds. ekonomii w Institute of Chartered Accountants . w Anglii i Walii.

Dane o inflacji w Wielkiej Brytanii malują obraz brytyjskiej gospodarki.

Bloomberg/Współautor/Getty Images

LONDYN – Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła w kwietniu, ponieważ spadły ceny energii, a wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaczął się wycofywać z rocznego porównania cen konsumpcyjnych.

Główna inflacja cen konsumpcyjnych wyniosła 8,7% rok do roku, jak podał w środę Urząd Statystyk Narodowych, co oznacza spadek z 10,1% w marcu, ale wyższy niż konsensus szacunkowy 8,2% z ankiety przeprowadzonej przez ekonomistów Reutera.

Narodowy Urząd Statystyczny stwierdził w swoim raporcie, że „ceny energii elektrycznej i gazu przyczyniły się do 1,42 punktu procentowego do rocznego spadku inflacji w kwietniu, podczas gdy kwietniowy wzrost spadł w stosunku do porównania rocznego, ale ten składnik nadal przyczynił się do rocznej inflacji o 1,01 punktu procentowego. „

„Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w kwietniu nadal rosły i przyczyniały się do wzrostu rocznej inflacji, jednak roczna stopa inflacji żywności i napojów bezalkoholowych spadła z 19,2% w roku do marca 2023 r. do 19,1% w rok do kwietnia 2023 r.”

Jednak Urząd Statystyk Narodowych stwierdził, że jego orientacyjne szacunki modelowe wskazują, że roczna stopa inflacji żywności i napojów bezalkoholowych jest nadal drugą najwyższą od ponad 45 lat.

W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,2%, powyżej konsensusu na poziomie 0,8%.

READ  Powell zdecydował się podnieść stopy procentowe o pół punktu procentowego

Indeks cen konsumpcyjnych, w tym koszty mieszkaniowe dla właścicieli domów (CPIH), wzrósł o 7,8% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia 2023 r., w porównaniu z 8,9% w marcu, podczas gdy bazowy CPI (z wyłączeniem niestabilnych cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu) wzrósł o 6,8. %, z 6,2% w marcu, co dotyczyć będzie Banku Anglii.

Brytyjska inflacja pozostała uparcie wysoka, nawet gdy gospodarka przeciwstawiała się oczekiwaniom recesji, co skłoniło Bank Anglii do podniesienia stóp procentowych po raz 12. z rzędu do 4,5% na ostatnim posiedzeniu na początku tego miesiąca.

Ekonomiści powszechnie spodziewają się dalszego wzrostu na następnym posiedzeniu, ponieważ inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje bardziej stabilna niż w porównywalnych dużych gospodarkach, podczas gdy rynek pracy pozostaje napięty, a gubernator Andrew Bailey ostrzega przed spiralą cen płac.

We wtorek Bailey przyznał prawodawcom, że z niepowodzenia banku w przewidywaniu siły i trwałości inflacji można wyciągnąć „bardzo ważne lekcje”.

Podczas gdy brytyjskie gospodarstwa domowe nadal borykają się z rosnącymi rachunkami za żywność i energię, pracownicy wielu sektorów rozpoczęli w ostatnich miesiącach masowe strajki w związku z nieporozumieniami dotyczącymi płac i warunków pracy.

Właściwy kierunek, ale „długa droga do przebycia”

Minister finansów Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, popełnił błąd w swojej odpowiedzi na dane, mówiąc BBC w środę, że główny spadek stóp procentowych to „dobra wiadomość”, ale pod tymi liczbami są „rzeczy, które pokazują, że ta walka jest daleko od góry”. „.

– Przed nami długa droga – dodał.

Suren Theroux, dyrektor ds. ekonomii w Instytucie Biegłych Księgowych w Anglii i Walii, powiedział, że powrót do jednocyfrowego wskaźnika bazowego wskazuje, że Wielka Brytania „skręciła za róg” w walce z inflacją.

Spodziewa się większych spadków w lecie, kiedy oczekuje się, że brytyjski regulator energetyczny Ofgem obniży pułap cen energii, co doprowadzi do niższych rachunków od lipca.

READ  Dostawy Tesli wzrosły w kwartale, który Elon Musk opisuje jako wyjątkowo trudny

„Negatywny wpływ zimnego rynku pracy, wyższych podatków i opóźnionego wpływu wyższych stóp procentowych na popyt klientów może oznaczać, że inflacja spada szybciej niż oczekiwał Bank Anglii” – powiedział.

„Spadek inflacji w kwietniu jest na tyle duży, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przyszłym miesiącu, ale jeśli nadal będzie grozić jej nadmierne zaostrzenie, może to zaostrzyć kryzys kosztów życia i wywrzeć presję na przedsiębiorstwa”.

Richard Carter, szef badań nad instrumentami o stałym oprocentowaniu w Quilter Cheviot, również powiedział, że środowa jesień pokazuje, że sprawy idą we właściwym kierunku, ale zauważył, że wciąż jest „bardzo długa droga do przebycia”, a inflacja wciąż jest „zaskakująco wysoka”.

Carter zauważył jednak, że tak gwałtowne spadki są mało prawdopodobne w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza jeśli ostatnie prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące bardziej odpornej gospodarki Wielkiej Brytanii są dokładne.

„Chociaż Bank Anglii nie złożył żadnej obietnicy, że zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, odetchnie z ulgą, gdy inflacja w końcu ustąpi” – powiedział Carter.

„Dopóki wzrost płac będzie nadal rósł, Bank będzie nadal rozważał możliwość dalszego podnoszenia stóp procentowych – zwłaszcza jeśli inflacja bazowa będzie się utrzymywać na wysokim poziomie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.