Intel wybiera Magdeburg w Niemczech na nową europejską fabrykę chipów

BERLIN (Reuters) – Intel INTC.O wybrał Magdeburg we wschodnich Niemczech na lokalizację nowej, wartej wiele miliardów euro, europejskiej fabryki chipów i ogłosi decyzję 4 marca, poinformował Reuters źródło zaznajomione z tą sprawą.

Firma podała we wrześniu, że może zainwestować w Europie do 95 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady i ogłosić lokalizacje dwóch nowych europejskich producentów chipów do końca 2021 r., ale nie ogłoszono.

Niemcy znalazły się na szczycie listy potencjalnych lokalizacji, z lokalnymi władzami w Pinzing w Bawarii oraz Magdeburgu i Dreźnie we wschodnich Niemczech, które próbowały zwabić amerykańską firmę. (Pełna historia)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Analitycy twierdzą, że Intel może poczekać na wprowadzenie nowych przepisów, zanim zdecyduje się na europejską witrynę. Europejskie prawo dotyczące chipów ma na celu zmniejszenie zależności kontynentu od azjatyckich dostawców zaawansowanych półprzewodników poprzez wspieranie krajowego rozwoju dużych fabryk chipów. (Pełna historia)

Dyrektor generalny Patrick Gelsinger udał się do Europy w zeszłym roku. Źródło podało, że wsparcie rządu, stabilność i dostępność wykwalifikowanych pracowników były czynnikami, które skłoniły prezesa do wyboru Niemiec na nową fabrykę.

Niemcy są także domem dla wielu największych światowych producentów samochodów, którzy mocno odczuli globalny niedobór chipów.

Małe miasto Magdeburg jest stolicą kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Mieści Uniwersytet Otto von Guericke i ma miejsce na nową fabrykę w przemysłowej dzielnicy Eulenberg na południowym zachodzie.

Nie jest jasne, kiedy produkcja mogłaby się rozpocząć.

READ  31 grudnia 2022 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

Źródło dodało, że Intel, który ogłosił w styczniu swoje plany budowy wartego 20 miliardów dolarów amerykańskiego kompleksu chipów w Ohio, prawdopodobnie rozważy Francję i Włochy jako nowe lokalizacje w Europie, gdzie planuje zbudować centrum projektowe i fabrykę opakowań.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura w Berlinie, Pradze, Madrycie, Kopenhadze i Moskwie; Montaż przez Emilię Sithole Mataris i Raisę Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.