Iran wydaje wyroki więzienia za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego w 2020 roku | Aktualności

Iran powiedział, że podejrzani to personel obrony przeciwrakietowej, który popełnił „katastrofalny błąd”.

Irański wymiar sprawiedliwości ogłosił wyroki więzienia dla 10 nienazwanych osób, które według niego są odpowiedzialne za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Ukraine International Airlines w styczniu 2020 roku.

Główny podejrzany w sprawie, zidentyfikowany jedynie jako dowódca systemu przeciwrakietowego ziemia-powietrze Tor-M1, który zestrzelił samolot dwiema rakietami, otrzymał dyskrecjonalny wyrok 10 lat za niewykonanie rozkazów i 3 lata za bycie „wspólnikiem quasi-umyślnego zabójstwa”, według serwisu informacyjnego.oficjalne sądownictwo.

Dodał, że nienazwana osoba spędzi w więzieniu maksymalnie 10 lat minus czas spędzony i musi wypłacić odszkodowanie rodzinom 176 ofiar lotu.

Ponadto dwie osoby obsługujące system rakietowy zostały skazane na rok więzienia, podczas gdy inni funkcjonariusze Kontroli Obrony Powietrznej Teheranu i Dywizji Kosmicznej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) otrzymali wyroki od roku do trzech lat.

Podejrzanym grozić będą dalsze kary, których wymiar sprawiedliwości nie określił.

Wszystkie orzeczenia – wydane po 20 rozprawach – miały charakter wstępny i przysługuje od nich odwołanie. Sądowi wojskowemu nakazano również kontynuowanie śledztwa w sprawie innych osób, które mogły być w to zamieszane.

Według organu sądowego w sprawie uczestniczyło 117 powodów, z których 55 zeznawało w sądzie i było reprezentowanych przez 20 adwokatów.

PS752 wystartował z międzynarodowego lotniska Imam Khomeini w stolicy Iranu we wczesnych godzinach porannych 8 stycznia 2020 roku i został zestrzelony kilka minut po starcie. Władze Iranu początkowo zaprzeczały zestrzeleniu samolotu, ale trzy dni później przyznały się do „katastrofalnego błędu”.

’ludzki błąd’

W końcowym raporcie Iranu na temat zestrzelenia samolotu stwierdzono, że przyczyną był „błąd ludzki”, ponieważ personel baterii obrony powietrznej wystrzelił pociski bez uprzedniego uzyskania odpowiedniego zezwolenia od wyższych dowódców, wierząc, że pocisk miał uderzyć w Teheran.

READ  Chiny zmieniają sposób liczenia zgonów Covid w miarę zapełniania się krematoriów

Incydent miał miejsce wkrótce po tym, jak irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła rakiety na dwie amerykańskie bazy w sąsiednim Iraku w odwecie za zabójstwo dowódcy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generała Qassema Soleimaniego, przez amerykańskiego drona.

Niedzielny raport sądowy również potwierdził tę relację, mówiąc, że personel nie skalibrował systemu obronnego po jego przeniesieniu na krótko przed incydentem i zignorował rozkazy uzyskania bezpośredniej zgody na ogień podczas chaosu tej nocy, ponieważ Iran przewidywał możliwy atak USA.

Ale kilka rodzin ofiar, a także urzędnicy na Ukrainie i w Kanadzie – którzy liczyli dziesiątki obywateli wśród pasażerów – potępili Iran za to, co określają jako brak przejrzystości i współpracy.

Kanadyjski sąd orzekł w 2021 r., Że obalenie było „aktem terroryzmu” w związku z twierdzeniami Teheranu, że sprawa była upolityczniona. Inny sąd również przyznał niektórym rodzinom dziesiątki milionów dolarów, które mogą zostać odebrane z irańskich aktywów w Kanadzie.

Rząd irański pod koniec 2020 roku wyznaczył 150 000 dolarów odszkodowania dla każdej z rodzin ofiar, a później powiedział, że wypłaty się rozpoczęły, ale nie jest jasne, ile wypłacono.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.