Irańska rodzina twierdzi, że irańskie siły bezpieczeństwa aresztują kobietę za jedzenie w restauracji w miejscach publicznych bez zasłonyCNN

irańskie siły bezpieczeństwa W piątek jej rodzina powiedziała, że ​​zdjęcie jej i innej kobiety jedzącej w teherańskiej restauracji bez chusty stało się wirusowe w Internecie. Zdjęcie pojawiło się w środę, pokazując dwie kobiety jedzące śniadanie w kawiarni, która, jak większość kawiarni w Iranie, jest tradycyjnie patronowana przez mężczyzn.

Jedna z kobiet na zdjęciu, Dunya Rad, została aresztowana wkrótce po opublikowaniu zdjęcia w Internecie. CNN rozmawiało z jej siostrą, która powiedziała, że ​​służby bezpieczeństwa zadzwoniły do ​​Doni i wezwały ją do wyjaśnienia jej działań.

Jej siostra powiedziała CNN: „Po odwiedzeniu dokładnej lokalizacji została aresztowana, po kilku godzinach braku wiadomości Dunya powiedziała mi w krótkiej rozmowie telefonicznej, że została przeniesiona na oddział 209 w więzieniu Evin”. Więzienie Evin w Teheranie to obiekt notorycznie brutalny, w którym reżim przetrzymuje politycznych przeciwników i jest zarezerwowany wyłącznie dla więźniów kierowanych przez irańskie Ministerstwo Wywiadu.

CNN skontaktowało się z władzami Iranu w sprawie rzekomych aresztowań.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że ​​siły bezpieczeństwa aresztowały kilku wpływowych Irańczyków, w tym pisarkę i poetkę Monę Barzavi, irańskiego piłkarza Hosseina Mahiniego oraz córkę byłego prezydenta Iranu Ali Akbara Hashemi Rafsanjaniego, Faizę Rafsanjani.

Irański piosenkarz Shervin Hajpour również został aresztowany w tym tygodniu po wydaniu wzruszającej piosenki opartej na tweetach udostępnionych przez Irańczyków, wyrażających ich uczucia dotyczące powodów protestów, według irańskiej organizacji pozarządowej zajmującej się prawami człowieka..

Piosenka Hajipur „For…” stała się wirusowa w Internecie, zdobywając miliony wyświetleń i jest szeroko rozpowszechniana wśród Irańczyków w kraju i poza nim.

Na okładce propaństwowej gazety Hamshahri w czwartek nagłówek głosił „Celebryci zamieszek” ze zdjęciem byłego piłkarza Ali Karimi stojącego obok wybitnych irańskich aktorów i aktorek, którzy głośno popierali protesty. Artykuł mówi, że są one „jednym z głównych powodów niedawnych protestów społecznych”.

To nie my sprawiamy kłopoty. Irański aktor Ehsan Karami powiedział w poście na Instagramie, odnosząc się do zarzutów władz. „Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Kawałek po kawałku wyśledźcie bojowników, którzy dostarczyli drewno na ten ogień”.

Rządowe represje trwały po prawie dwóch tygodniach protestów, w wyniku których dziesiątki zginęły w starciach między siłami bezpieczeństwa. Według szacunków irańskich praw człowieka co najmniej 83 osoby, w tym dzieci, zostały zabite w protestach, które nastąpiły po śmierci maha amini.

Według Agencji Informacyjnej Iranu Islamskiej Republiki do końca zeszłego tygodnia aresztowano ponad tysiąc osób związanych z protestami. Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy od czwartku aresztowano co najmniej 28 dziennikarzy.

Iranki otwierają się na prawo dotyczące chusty i policję moralności

W czwartek Amnesty International poinformowała, że ​​„prowadzi śledztwo z władzami w sprawie masowych aresztowań protestujących i osób postronnych, a także dziennikarzy, działaczy politycznych, prawników i obrońców praw człowieka, w tym obrońców praw kobiet i należących do prześladowanych mniejszości etnicznych. ”

Pomimo dużej liczby ofiar śmiertelnych i zaciekłych represji ze strony władz, filmy krążące w mediach społecznościowych pokazują demonstrantów wzywających do obalenia establishmentu religijnego w miastach Kom, Raszt i Meszhad.

CNN nie może niezależnie zweryfikować zarzutów aresztowania lub zatrzymania. Osoby spoza irańskiego rządu nie są w stanie potwierdzić dokładnej liczby aresztowanych lub zatrzymanych protestujących. Liczby różnią się w zależności od grup opozycyjnych, międzynarodowych organizacji praw człowieka i lokalnych dziennikarzy.

READ  Chiny mówią UE, że na swój sposób będą szukać pokoju na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.