Irańskie sądownictwo apeluje o szybkie wykonanie wyroków

Od początku protestów w Iranie trzy miesiące temu, irańskie sądownictwo Była to jedna z najbardziej aktywnych agencji rządowych w tłumieniu demonstracji. Pomimo próśb rodziców skazanych i organizacji międzynarodowych, w poniedziałek wymiar sprawiedliwości wezwał prokuratorów do niezwłocznego wykonania wyroków.

Przemawiając na posiedzeniu Najwyższej Rady Sądownictwa, Naczelny Sądownictwo Iranu Gholamhossein Mohseni Ejei wydał listę instrukcji dla krajowych prokuratorów. Na czele listy poleceń znalazło się wykonanie wyroków wydanych wobec zatrzymanych podczas protestów. Mohseni Ejei powiedział: „Prokuratorzy nie powinni zwlekać z wykonaniem orzeczeń”. Dodał, że jego instrukcje dotyczyły w szczególności wyroków dla protestujących, których w swoim przemówieniu określił jako „chuliganów”, a także oficjalnej linii rządu.

Mohseni-Ejei wezwał prokuratorów w kraju do zwalczania tego, co określił jako „fałszywe i niepełne informacje” o wyrokach wydanych na protestujących. Powiedział, że lokalne i zagraniczne źródła rozpowszechniają informacje o przypadkach z zamiarem „stworzenia niewłaściwej mentalności wśród ludzi”. Wezwał prokuratorów do bardziej rutynowego aktualizowania wiadomości, aby zapobiec „niepokojom wśród opinii publicznej”.

Jedną ze spraw sądowych, która zwróciła uwagę opinii publicznej, był wyrok śmierci na Mohameda Mahida Karamiego. Według Mashallaha Karamiego, ojca Mahometa, jego syn podpisał wymuszoną spowiedź. Rodzina Karami twierdzi również, że próbowała skontaktować się z publicznym oskarżycielem, ale nie otrzymała nawet publicznego listu. Karam Karami jest oskarżony o udział w zabójstwie Ruhollaha Ajemiana, członka Basij, który był ścigany przez grupę osób i pobity na śmierć. Karami zaprzecza udziałowi w jego śmierci.

Obecnie czeka na nich 11 osób Kara śmierci za protesty. Kolejnych 15 osobom grozi kara śmierci. Sądownictwo Iranu nadało priorytet sprawom dotyczącym ataków na siły bezpieczeństwa zaangażowane w tłumienie protestów. Do tej pory aresztowano ponad 18 tysięcy osób, w tym znanych aktywistów, dziennikarzy i celebrytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.