Jak oglądać rzadkie zaćmienie Słońca przechodzące nad odległą Australią w Indonezji

JAKARTA, Indonezja (AP) – Pod czystym niebem około 20 000 łowców zaćmień obserwowało, jak rzadkie zaćmienie Słońca pogrążyło część północno-zachodniego wybrzeża Australii w krótkiej południowej ciemności w czwartek z towarzyszącym spadkiem temperatury.

Odległe miasto turystyczne Exmouth, liczące mniej niż 3000 mieszkańców, jest reklamowane jako jedno z ulubionych miejsc Australii do oglądania zaćmienia, które przecinało również odległe części Indonezji i Timoru Wschodniego.

Od wielu dni gromadził się międzynarodowy tłum, obozujący w namiotach i przyczepach na czerwonej, zakurzonej równinie na obrzeżach miasta, z kamerami i innym sprzętem skierowanym w niebo.

Astronom NASA Henry Thrupp był jednym z tych, którzy w Exmouth głośno wiwatowali w ciemności.

„Czy to nie niesamowite? To jest takie fajne. To było niesamowite. Było tak ostre i było tak jasne. Widać tam koronę wokół Słońca” – powiedział mieszkaniec Waszyngtonu, wyraźnie podekscytowany.

„To tylko minuta, ale naprawdę wydawało się, że to dużo czasu. Nie ma nic innego, co można zobaczyć. To było po prostu niesamowite. Niesamowite. A potem możesz zobaczyć Jowisza i Merkurego i widzieć ich w tym samym czasie podczas dnia — nawet zobaczenie Merkurego to rzadkość”. „To było niesamowite” — dodał Thrupp.

Julie Cobson, która przejechała na rowerze ponad 1000 km (600 mil) z nadmorskiego miasta Fremantle na zachodnim wybrzeżu Australii na północ do Exmouth, powiedziała, że ​​to zjawisko wywołało u niej mrowienie skóry.

„Czuję się tak wzruszony, jakbym mógł płakać. Kolor się zmienił, a widok korony i rozbłysków słonecznych…” powiedział Cobson.

„Było bardzo silnie, a temperatura znacznie spadła” – dodała, odnosząc się do nagłego spadku temperatury o 5 stopni Celsjusza (9 stopni Fahrenheita), kiedy cień księżyca pokrył obszar.

W stolicy Indonezji setki osób przybyły do ​​planetarium w Dżakarcie, aby obejrzeć częściowe zaćmienie Słońca, które było przesłonięte chmurami.

READ  Wspaniała galaktyka spiralna dostrzeżona przez Teleskop Hubble'a na nowym zdjęciu

21-letnia Azka Al-Zahraa wraz z setkami innych gości przyjechała wraz z siostrą i przyjaciółmi, aby przyjrzeć się bliżej przez teleskopy.

„Nadal cieszę się, że mogę przyjść, mimo że jest pochmurno. Cieszymy się, widząc, jak podekscytowani ludzie przyjeżdżają tutaj, aby obejrzeć zaćmienie, ponieważ zdarza się to tak rzadko” – powiedział Zahraa.

Wezwanie do modlitwy odbiło się echem od miejskich meczetów, gdy rozpoczęła się faza zaćmienia, gdy muzułmanie intonowali modlitwę zaćmienia jako przypomnienie wielkości Boga.

the Hybrydowe zaćmienie Słońca Został prześledzony od Oceanu Indyjskiego do Oceanu Spokojnego i znajdował się głównie nad wodą. Nieliczni szczęśliwcy po drodze widzieli albo ciemność całkowitego zaćmienia, albo „pierścień ognia”, gdy słońce wyjrzało zza nowiu.

Takie zjawiska na niebie zdarzają się mniej więcej raz na dekadę: ostatnio w 2013 r., a następną dekadę aż do 2031 r. Zdarzają się, gdy Ziemia znajduje się w swoim „słodkim punkcie”, więc Księżyc i Słońce są mniej więcej tej samej wielkości w przestrzeni, powiedział ekspert NASA ds. energii słonecznej, Michael Kirk. .

W niektórych punktach księżyc jest nieco bliżej i blokuje słońce w całkowitym zaćmieniu. Ale kiedy księżyc jest nieco dalej, przepuszcza trochę światła słonecznego przez pierścieniowe zaćmienie.

„To szalone zjawisko” – powiedział Kirk. „Właściwie obserwujesz, jak księżyc staje się większy na niebie”.

Łatwo będzie uchwycić wiele nadchodzących zaćmień Słońca. To obrączkowe zaćmienie w połowie października i całkowite zaćmienie w kwietniu przyszłego roku Obie przejdą przez miliony ludzi w obu Amerykach.

___

Burakoff relacjonował z Nowego Jorku. Reporter AP Rod McGuirk z Canberry w Australii przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

READ  Chiny twierdzą, że uważnie śledzą szczątki rakiet pędzących w kierunku Ziemi | wiadomości kosmiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.