James Cameron porównuje tragedię łodzi podwodnej do zatonięcia Titanica: „Uderzyło mnie podobieństwo katastrofy Titanica”

Słynny hollywoodzki reżyser i badacz Titanica, James Cameron, porównał tragiczną utratę łodzi podwodnej Titan do rzeczy, która mogła doprowadzić do upadku Titanica, nadmiernej pewności siebie, która doprowadziła do katastrofy.

Cameron, który wyreżyserował nagrodzony Oscarem przebój Titanic, powiedział w czwartek ABC News, że zauważył podobieństwa między zatonięciem brytyjskiego liniowca pasażerskiego w 1912 r. a awarią łodzi podwodnej specjalnie zaprojektowanej do zwiedzania pozostałości zatopionego statku.

Cameron powiedział: „Uderzyło mnie podobieństwo między samą katastrofą Titanica, w której kapitan był wielokrotnie ostrzegany o lodzie przed swoim statkiem, a mimo to płynął z pełną prędkością przez pole lodowe w bezksiężycową noc”. „W rezultacie zginęło wiele osób, a dla nas była to bardzo podobna tragedia, ponieważ ostrzeżenia zostały zlekceważone w dokładnie tym samym miejscu”.

Cameron, który sam jest projektantem łodzi podwodnych i zaprojektował statki, które mogą nurkować na głębokość trzy razy głębszą niż tam, gdzie leży Titanic, nazwał konstrukcję Titanica z włókna węglowego „zasadniczo wadliwą”.

Dyrektor generalny OceanGate, Stockton Rush, który był jednym z pięciu pasażerów zabitych na łodzi podwodnej, bronił decyzji o wyprodukowaniu Tytana z materiału, mówiąc, że wierzy, że łódź podwodna z włókna węglowego będzie miała lepszy stosunek wytrzymałości do wyporności niż tytan. .

Cameron powiedział, że był szczególnie zdumiony tym, jak rozwinęła się tragedia współczesności, biorąc pod uwagę ilość nurkowań, które odbywają się na całym świecie bez żadnych incydentów.

Cameron powiedział, że światowym standardem bezpieczeństwa okrętów podwodnych jest „złoty standard”, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nikt jeszcze nie zginął na okręcie podwodnym. Dodał, że chociaż niektóre wypadki miały miejsce w latach 60. XX wieku, od tego czasu nie było żadnych poważnych wypadków, a standardy znacznie się poprawiły od tego czasu.

READ  Sarah Jessica Parker ma pozytywny wynik testu na koronawirusa

Rosyjskie okręty podwodne, którymi Cameron podróżował, aby zobaczyć Titanica, zostały zbudowane zgodnie z „dobrze zrozumiałymi metodami projektowania” i obsługiwane przez pilotów z „nienagannymi wynikami operacyjnymi”, powiedział Cameron, dodając, że zawsze miał „wielkie zaufanie” do tych statków, pomimo wrogie otoczenie ze statkiem Titanic.

Cameron powiedział, że inne środowiska do głębokiego nurkowania, które mogą zawierać życie morskie i inne organizmy, ale są w większości otwarte, nie stwarzają takiego samego ryzyka jak miejsce wraku Titanica, zapewniając okrętowi podwodnemu wiele okazji do zaplątania się.

Cameron opisał ośmio- do dziesięciopiętrowy budynek ze zwisającym metalem – zasadniczo „dziwaczny bałagan”.

Jednakże, ponieważ Cameron zawsze nurkuje z systemem podrzędnym, gdzie pod wodą znajduje się inna łódź podwodna, czuł się pewnie, że jeśli się potkną, będzie podtrzymywanie życia, komunikacja i siła.

„Zawsze czuliśmy się, jakbyśmy byli w dość bezpiecznym miejscu” – powiedział.

Chris Goldfinger, geolog morski z Oregon State University, który wykonał co najmniej dwa tuziny głębokich nurkowań na Pacyfiku, również porównał zatonięcie Titanica do eksplozji Tytana, nazywając to drugie dla ABC News „nieprzygotowaną modą”.

Goldfinger powiedział, że Titan, który jest obsługiwany przez OceanGate, prywatną firmę, która zapewnia załogowe zasoby podwodne i wiedzę specjalistyczną do zastosowań komercyjnych, badawczych i wojskowych, nie miał żadnego innego okrętu podwodnego w okolicy ani liczby systemów zapasowych używanych przez inne statki.

Cameron powiedział, że członkowie społeczności nurków głębokich od jakiegoś czasu biją na alarm w sprawie środków bezpieczeństwa na Tytanie.

„To dojrzała sztuka i wiele osób w społeczności jest bardzo zaniepokojonych tą gałęzią” – powiedział. „Ponadto wielu starszych graczy ze społeczności inżynierów głębinowych napisało listy do firmy, mówiąc, że to, co robią, jest zbyt eksperymentalne, aby przewozić pasażerów i że musi być certyfikowane itp.”

READ  Aktor Stranger Things, Noah Schnapp, ujawnia się jako wesoły na TikTok

W 2018 roku były pracownik OceanGate zarzucił w roszczeniu wzajemnym, że został zwolniony za zgłoszenie obaw dotyczących kontroli jakości i testów pod kątem potencjalnych wad eksperymentalnej łodzi podwodnej. OceanGate początkowo pozwał inżyniera i pilota łodzi podwodnej, zarzucając naruszenie umowy, oszustwo i sprzeniewierzenie tajemnic handlowych – wszystkim zarzutom zaprzeczył.

W skardze OceanGate zarzucił również, że pracownik „nie jest inżynierem i nie został zatrudniony ani poproszony o wykonanie usług inżynieryjnych na Tytanie”. Associated Press.

Spór został rozstrzygnięty poza sądem. OceanGate nie wydało żadnych oświadczeń dotyczących bezpieczeństwa Titana od czasu rozpoczęcia poszukiwań zaginionej łodzi podwodnej w niedzielę.

W oświadczeniu z 2021 r. OceanGate powiedział: „Titan został zbudowany i zaprojektowany w porozumieniu z ekspertami inżynierskimi i producentami i zawiera wiele redundantnych systemów bezpieczeństwa”.

Większość okrętów podwodnych ma „wiele metod samoratowania”, takich jak możliwość odłączenia piłki przewożącej pasażerów od reszty statku, co pozwala jej następnie wypłynąć na powierzchnię. „Titan nie miał prawie„ dużej ”redundancji i zdolności do samooszczędzania”.

„Tą samą klasyczną rzeczą, która wpakowała Titanica w kłopoty, jest nadmierna pewność siebie i zbytnia pewność siebie w nieprzygotowanym samochodzie” – powiedział Goldfinger.

Kiedy w końcu zanurkował, na pokładzie Tytana znajdowało się pięć osób: dyrektor generalny Ocean Jet Stockton Rush, pakistański biznesmen Shahzada Daoud i jego 19-letni syn Suleiman Daoud, brytyjski miliarder Hamish Harding oraz słynny badacz Titanica i były dowódca francuskiej marynarki wojennej Paul- Henryk Nargolet.

Dzięki ich wspólnej pasji Cameron przyjaźni się z Nargeoletem od 25 lat, nazywając go pseudonimem „PH”, odnosząc się do pięciu ofiar, które straciły życie na łodzi podwodnej.

READ  Matthew Lawrence mówi, że został wyrzucony z agencji po tym, jak odmówił rozebrania się i zaoferowania mu epizodycznej roli – Deadline

Nargolet był „legendarnym francuskim pilotem-nurkiem”, powiedział Cameron, opisując społeczność nurkową jako „małą”.

W czwartek OceanGate wydało oświadczenie, że wszyscy pasażerowie zginęli.

„Uważamy teraz, że nasz dyrektor generalny Stockton Rush, Shahzada Daoud, jego syn Solomon Daoud, Hamish Harding i Paul-Henri Nargolet są niestety zagubieni” – powiedział OceanGate w oświadczeniu.

„Ci ludzie byli prawdziwymi odkrywcami, których podzielał charakterystyczny duch przygody i głęboka pasja do odkrywania i ochrony światowych oceanów” – czytamy dalej w oświadczeniu. „Nasze myśli są z tymi pięcioma duszami i każdym członkiem ich rodziny w tym tragicznym czasie. Opłakujemy utratę życia i radość, jaką przyniosły wszystkim, którzy go znali”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.