Janet Yellen: Sekretarz Skarbu mówi, że nie widzi oznak recesji w amerykańskiej gospodarceCNN

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w czwartek w ekskluzywnym wywiadzie dla CNN, że nie widzi tego recesja W najbliższym czasie, gdy gospodarka USA odbiła się od sześciu miesięcy deflacji.

Podczas bezpośredniego wywiadu w Ohio, wyemitowanego w programie CNN „Erin Burnett OutFront”, Yellen powiedziała, że ​​opublikowane w czwartek dane o PKB za trzeci kwartał podkreśliły siłę amerykańskiej gospodarki, ponieważ decydenci pilnie starają się ostudzić szalejącą i spiralną inflację, Wyostrzyło to amerykańskie poglądy na gospodarkę – i naraziło na niebezpieczeństwo większość Demokratów na Kapitolu niecałe dwa tygodnie po wyborach śródokresowych.

„Spójrz, to, co teraz widzimy, to silny wzrost w tym kwartale. Jesteśmy w pełni funkcjonalną gospodarką” – powiedziała Yellen w odpowiedzi na pytanie, czy najnowsze dane o PKB złagodziły wszelkie obawy o recesję. Spowolnienie wzrostu jest bardzo normalne. Przetrwał przez pierwsze trzy kwartały tego roku, ale nadal ma się dobrze. Mamy bardzo silny rynek pracy. W tej chwili nie widzę oznak recesji w tej gospodarce”.

Optymizm Yellen wynika z rosnących obaw ekonomistów i urzędników finansowych o możliwość recesji w przyszłym roku, ale częściowo opierał się na elementach najnowszych danych, które wskazywały na oznaki koniecznego spowolnienia w kluczowych obszarach gospodarki. Droga do „miękkiego lądowania”, gdy Rezerwa Federalna przygotowuje się do kontynuowania szybkiego tempa podwyżek stóp.

PKB – najszersza miara aktywności gospodarczej – Wzrost o 2,6% rok do roku w trzecim kwartaleWedług wstępnych szacunków opublikowanych w czwartek przez Biuro Analiz Ekonomicznych. To odwrócenie się od spadku o 1,6% w pierwszym kwartale i ujemnego 0,6% w drugim.

Ale pogląd Yellen podkreśla również złożony balans, jaki prezydent Joe Biden i jego najwyżsi urzędnicy ekonomiczni podejmowali w ciągu tego roku, starając się podkreślić szybkie ożywienie gospodarcze i ważne zwycięstwa legislacyjne, jednocześnie zobowiązując się do walki z wysokimi cenami.

„Inflacja jest bardzo wysoka – jest niedopuszczalnie wysoka i Amerykanie czują to każdego dnia” – powiedziała Yellen zapytana o to, jak administracja dostosowuje swój pogląd na amerykańską gospodarkę w miarę wzrostu niezadowolenia wśród wyborców. Yellen przyznała, że ​​spadek cen zajmie trochę czasu, mówiąc, że wysiłki mające na celu przywrócenie cen do poziomów „do których ludzie są bardziej przyzwyczajeni” prawdopodobnie pokryją „następne dwa lata”.

Jest to fakt, który podkopał wysiłki kierownictwa, aby zarobić na tym, co urzędnicy uważają za solidne osiągnięcia. Zapytany o gospodarkę w zeszłym tygodniu, Biden powiedział dziennikarzom, że jest „silna jak diabli”, wywołując krytykę ze strony Republikanów.

Ale Yellen zgodziła się z oceną prezydenta, że ​​gospodarka pozostaje silna i wyróżnia się na tle tego, jak sprawiedliwa jest wobec innych gospodarek na całym świecie.

„Jeśli rozejrzysz się po świecie, znajdziesz wiele gospodarek, które już cierpią nie tylko z powodu wysokiej inflacji, ale także z powodu bardzo słabych wyników gospodarczych, a Stany Zjednoczone się wyróżniają. .. Widzieliśmy w porannym raporcie – wydatki kontynuowane Wydatki konsumenckie i inwestycyjne rosną, mamy silne finanse gospodarstw domowych, finanse biznesu i dobrze dokapitalizowane banki.”

„To nie jest gospodarka w recesji i nadal radzimy sobie dobrze” – dodała.

Yellen przyznała również, że w administracji jest frustracja, że ​​wysiłki mające na celu wyciągnięcie gospodarki amerykańskiej z kryzysu nie przyniosły tego, na co urzędnicy kredytowi uważali, że na to zasługują.

„Było wiele problemów, które mielibyśmy, trudności, które miałoby wiele amerykańskich rodzin” – powiedziała Yellen. To są problemy, których nie mamy z powodu tego, co zrobiła administracja Bidena. Dlatego często nie przypisuje się problemów, które nie istnieją ”.

Yellen udała się do Cleveland w ramach kampanii kierowniczej, aby zwrócić uwagę na główne korzyści legislacyjne – oraz dziesiątki miliardów dolarów w prywatnych inwestycjach, które polityka ta doprowadziła do ogólnokrajowego uprzemysłowienia.

Jest to ważna część strategii ekonomicznej mającej na celu rozwiązanie wielu słabych punktów i niepowodzeń ujawnionych, gdy wirus Covid-19 spustoszył świat, ze znacznymi inwestycjami federalnymi w infrastrukturę i wspieraniem – lub tworzeniem od zera – kluczowych części krytycznych łańcuchów dostaw.

Po wymienieniu szeregu głównych inwestycji sektora prywatnego, w tym wartej 20 miliardów dolarów fabryce Intela, która została otwarta zaledwie kilka godzin jazdy od Columbus, Yellen powiedziała, że ​​to „prawdziwe, namacalne inwestycje, które mają miejsce teraz”, choć przyznała, że ​​potrzeba czasu, aby stać się obowiązywać.

Yellen obiecała, że ​​te wysiłki będą odczuwalne, gdy będzie przechodzić przez gospodarkę w nadchodzących miesiącach i latach. Zapytany, czy ogólnym przesłaniem administracji dla Amerykanów jest cierpliwość, Yellen odpowiedziała: „Tak”.

„Ale zaczynasz widzieć, jak naprawione mosty są dostępne online – nie w każdej społeczności, ale już wkrótce. Wiele społeczności zobaczy ulepszone drogi i naprawione mosty, które się zapadają. Widzimy przepływ pieniędzy na badania i rozwój, co jest naprawdę jest ważnym źródłem długoterminowej siły dla gospodarki amerykańskiej. Powiedziała, że ​​Ameryka stanie się silniejsza, a my staniemy się bardziej konkurencyjną gospodarką.

Yellen odniosła się również do linii frontu nakreślonych w tym tygodniu w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia, trwającego kryzysu Waszyngtonu, który sam sobie wywołał i który republikanie z Izby Reprezentantów po raz kolejny przysięgli wykorzystać, jeśli zdobędą większość.

„Prezydent i ja zgadzamy się, że Ameryka nie powinna być zakładnikiem członków Kongresu, którzy uważają, że dopuszczalne jest obniżanie ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych i grożenie niewypłacalnością amerykańskich obligacji skarbowych, które są podstawą globalnych rynków finansowych” – Yellen powiedział. .

Ale Yellen, która od dawna podkreśla „niszczący” charakter impasów, również wycofała się z całkowitego wyeliminowania limitu zadłużenia za pomocą ustawodawstwa. Grupa Demokratów Izby Reprezentantów napisała do przywódców Demokratów z prośbą o ten środek na sesji Kongresu, ale Biden odrzucił ten pomysł w tym tygodniu.

Kiedy zapytano Yellen o podział, powiedziała tylko, że zgodziła się z Bidenem, że „podniesienie pułapu zadłużenia należy do Kongresu”.

„To absolutnie konieczne, aby tak się stało i chciałbym, aby stało się tak, jak mogłoby” – dodała Yellen.

Gdy kierownictwo zbliża się do okresu, który tradycyjnie powoduje, że wyżsi urzędnicy opuszczają kierownictwo, jasno dała do zrozumienia, że ​​nie planuje być jedną z nich. Zapytana o raporty, powiedziała Białemu Domowi, że chce zostać w przyszłym roku, Yellen powiedziała, że ​​to „dokładna lektura”.

„Jestem bardzo podekscytowany programem, o którym rozmawialiśmy” – powiedziała Yellen. Postrzegam to jako ogromny bodziec do wzrostu gospodarczego, walki ze zmianami klimatu i wzmocnienia amerykańskich rodzin. I chcę być tego częścią”.

READ  Nawet Deutsche Bank opuszcza Rosję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.