Jimmy Lai, potentat z Hongkongu, został skazany na ponad pięć lat więzienia za oszustwa

HONG KONG (Reuters) – prodemokratyczny biznesmen z Hongkongu Jimmy Lai został skazany w sobotę na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia za oszustwo i został uznany winnym naruszenia dzierżawy na terenie liberalnej gazety, którą prowadził.

75-letni Lai został uznany za winnego dwóch oszustw związanych z ukrywaniem działalności prywatnej firmy Dico Consultants Ltd w obecnie zamkniętej siedzibie Apple Daily, w związku z czym nakazano mu złamać umowę dzierżawy gruntu.

Orzeczenie Lai spotkało się z potępieniem w USA.

Lai, najgłośniejszy krytyk Chin w Hongkongu, przebywa za kratkami od grudnia 2020 roku i spędził 20 miesięcy na nieautoryzowanych zgromadzeniach.

Był prezesem Next Digital, spółki macierzystej Apple Daily, która została zamknięta w czerwcu 2021 roku po nalocie policji.

Inny dyrektor Next Digital, 61-letni Wong Wai-keung, został uznany za winnego oszustwa i skazany na 21 miesięcy więzienia.

Sędzia Sądu Rejonowego Stanley Chan napisał w swoim orzeczeniu, że Lai „działała pod parasolem ochronnym organizacji medialnej”. Chan powiedział, że proces przedsiębiorcy medialnego „nie był utożsamiany z atakiem na wolność prasy”.

Sędzia skrócił wyrok o trzy miesiące, ponieważ Lay przyznał się do większości zarzutów prokuratury.

Zachodnie rządy, w tym Stany Zjednoczone, wyraziły zaniepokojenie losem Lai i potępiły to, co określiły jako szersze pogorszenie ochrony praw człowieka i podstawowych wolności w ramach prawa bezpieczeństwa narodowego narzuconego przez Chiny.

„Stany Zjednoczone potępiają głęboko niesprawiedliwy wynik ostatniego orzeczenia w procesie Jimmy’ego Laia” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

„W żadnym obiektywnym wymiarze wynik ten nie jest ani sprawiedliwy, ani sprawiedliwy. Jeszcze raz wzywamy władze ChRL do poszanowania wolności słowa, w tym wolności prasy, w Hongkongu” – dodał.

READ  Generał Mark Milley powiedział, że na Ukrainie zginęło i zostało rannych 100 000 rosyjskich żołnierzy

„Szczegółowa sprawa karna Pekinu przeciwko Jimmy’emu Lai to zemsta przeciwko wybitnemu zwolennikowi demokracji i wolności mediów w Hongkongu” – powiedziała Maya Wang, dyrektor ds. Azji w nowojorskim Human Rights Watch, opowiadająca się za uwolnieniem Lai.

Prokuratorzy stwierdzili, że zgodnie z warunkami dzierżawy przez gazetę rządowej działki w parku naukowym, nieruchomość może być wykorzystywana wyłącznie do „publikacji i drukowania” bez uprzedniej zgody operatora.

Chan wydał nakaz zakazujący Lai zostania dyrektorem jakiejkolwiek firmy przez osiem lat i ukarał go grzywną w wysokości 2 milionów dolarów hongkońskich (260 000 dolarów).

Prawnik Lai, Derek Chan, wezwał sędziego do rozważenia wieku Lai i wkładu w przemysł medialny Hongkongu.

Oddzielny i ważny proces dotyczący bezpieczeństwa narodowego z udziałem Lai ma zostać wznowiony we wtorek. Zostało to opóźnione, ponieważ Pekin decyduje w spornej kwestii, czy zagraniczni prawnicy, w tym brytyjski prawnik Lai, Timothy Owen, powinni mieć możliwość pracy w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

(1 USD = 7,7854 dolarów hongkońskich)

(Reportaż Jesse Panga i Jamesa Pomfreta) Dodatkowe raporty Matta Spetalnicka z Waszyngtonu. Montaż autorstwa Williama Mallarda i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.