Joe Rogan przeprasza za rasistowskie obelgi

Rogan użył tego słowa ponad 20 razy w klipach z różnych odcinków podcastów, które, jak powiedział, powstały na przestrzeni 12 lat. W swoich przeprosinach Rogan powiedział, że jest to „najbardziej żałosna i wstydliwa rzecz”, o której kiedykolwiek musiał mówić publicznie.

„Wiem, że dla większości ludzi nie ma kontekstu, w którym Biała osoba mogłaby kiedykolwiek to powiedzieć, nie mówiąc już o publicznym podcastie, i zgadzam się z tym” – powiedział. – Teraz nie mówiłem tego od lat – dodał Rogan.

Rogan odniósł się również do filmu, na którym porównuje dzielnicę Czarnych do filmu Planeta małp. „Na pewno nigdy nie chciałbym kogoś urazić dla rozrywki czymś tak głupim jak rasizm” – powiedział.

Teraz Spotify, jeden z największych serwisów streamingowych na świecie, znajduje się pod silną presją, ponieważ jest wyłącznym dystrybutorem popularnego programu Rogana.

Przedstawiciel Spotify odmówił komentarza, czy podejmie jakiekolwiek działania przeciwko Roganowi.

Ale osoba zaznajomiona z tą sprawą powiedziała CNN Business, że firma prowadzi rozmowy z zespołem Rogana na temat obaw związanych z niektórymi z jego poprzednich odcinków.

W piątek okazało się, że Spotify usunęło ponad 70 odcinków podcastu Joe Rogana, według serwisu śledzącego jremissing.com.

W rzeczywistości Rogan postanowił usunąć niektóre przeszłe odcinki zgodnie ze swoimi przeprosinami, podało źródło.

Piosenkarka i autorka tekstów India Arie jest jednym z wielu artystów muzycznych, którzy niedawno poprosili o usunięcie ich muzyki ze Spotify po tym, jak dezinformacja o Covid-19 została wyemitowana w programie Rogan, i opublikowała kompilację Rogan, używając słowa „n” na swoim koncie na Instagramie. Zdobywczyni nagrody Grammy powiedziała, że ​​choć współczuje artystom, którzy prosili o zdjęcie ich treści z powodu dezinformacji o Covid-19, jej protest dotyczy także jego języka wokół rasy.

Rogan „nie powinien nawet wypowiadać tego słowa” – powiedział Arie. „Nawet tego nie mów, w żadnym kontekście. Nie mów tego. Na tym właśnie stoję. Zawsze tam stałem”.

READ  Powodzie w Kentucky: gubernator mówi, że liczba ofiar śmiertelnych „może się podwoić”, ponieważ trudno jest dotrzeć do ludzi na dotkniętych obszarach

Arie użyła hashtagu #DeleteSpotify do swoich prawie 1 miliona obserwujących na Instagramie.

„Biorą pieniądze, które są zbudowane ze streamingu, i płacą temu facetowi 100 milionów dolarów, ale płacą nam jak 0,003% pensa” – powiedział Arie. Instagram. „Po prostu mnie zdejmij. Nie chcę generować pieniędzy, które za to płacą”.
Według 2021 relacja z The New York TimesWedług szacunków branży muzycznej stawka wypłat Spotify dla artystów muzycznych wynosi pół centa za strumień, co jest często dzielone między wytwórnie płytowe i artystów.
Neil Young był pierwszym artystą nagrywającym, który poproś o usunięcie jego muzyki z peronu 25 stycznia. Niedługo potem dołączyła do niego Joni Mitchell i rosnąca lista muzyków i osobowości poszedł za nimi, by wywołać Spotify lub całkowicie opuścić kanał. Spotify jest wyłącznym gospodarzem popularnego podcastu „The Joe Rogan Experience”, w którym rozpowszechniano dezinformację o szczepionce Covid-19.

Spotify odpowiedział na krytykę, mówiąc, że dodaje poradę dotyczącą treści do każdego odcinka podcastu – nie tylko Rogana – który obejmuje dyskusję na temat Covid-19, z posunięciem, z którym Rogan się zgadza.

„Stało się dla mnie jasne, że mamy obowiązek zrobić więcej, aby zapewnić równowagę i dostęp do powszechnie akceptowanych informacji ze środowisk medycznych i naukowych prowadzących nas przez ten bezprecedensowy czas” — dyrektor generalny i współzałożyciel Daniel Ek smutny w oświadczeniu wcześniej w tym tygodniu.

Rogan twierdzi, że wcześniej używał słowa „n” jako części kontekstu – na przykład podczas omawiania albumu Richarda Pryora lub wielokrotnego użycia tego słowa w filmie Quentina Tarantino „Pulp Fiction” z 1994 roku.

„Przez długi czas, kiedy przywoływałem to słowo, jakby pojawiało się w rozmowie” – powiedział Rogan. „Zamiast wypowiadać słowo na n, po prostu powiedziałbym to słowo. Myślałem, że dopóki jest to w kontekście, ludzie zrozumieją, co robię”.

READ  Silny GOP w wyborach śródokresowych jest dobry dla energii

Dodał: „nic nie mogę zrobić, aby to cofnąć… Mam nadzieję, że jeśli już, to może to być moment pouczający, ponieważ nigdy nie sądziłem, że kiedykolwiek zostanie to wyrwane z kontekstu i umieszczone w takim filmie ”.

Rogan powiedział w swoich przeprosinach, że „nie jest rasistą”.

„Kiedy jesteś w sytuacji, w której musisz powiedzieć, że nie jestem rasistą, spieprzyłeś, a ja najwyraźniej spieprzyłem” – powiedział Rogan.

Rogan zaadresował wideo, na którym porównuje czarnoskórą dzielnicę w Filadelfii do filmu „Planeta małp” w usuniętym podcaście, twierdząc, że próbuje powiedzieć, że są w Afryce, ponieważ „jest tam dużo czarnych ludzi”. „Planeta małp” nie miała miejsca w Afryce, co przyznał Rogan.

„Na pewno nigdy nie chciałbym kogoś urazić dla rozrywki czymś tak głupim jak rasizm” – powiedział Rogan.

W zeszłym tygodniu Rogan poruszył temat rasy w jednym z odcinków swojego podcastu z gościem Jordanem Petersonem, kanadyjskim psychologiem i sceptykiem zmian klimatycznych. Po krótkiej dyskusji na temat „spektrum odcieni ludzi” Rogan powiedział, że dziwnie jest nazywać kogoś czarnym lub białym na podstawie odcienia skóry.

Scottie Andrew i Brian Stelter z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.