Kolejna próba wystrzelenia Artemis I jest zaplanowana na wtorek, ale może zostać opóźniona z powodu tropikalnej depresji.

70-minutowe okno startowe otwiera się o 11:37, a rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion nadal znajdują się na wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Obawy o system pogodowy rozwijający się na Karaibach tylko w 20% sprzyjają uruchomieniu warunków pogodowych. Obecny ślad tropikalnej depresji nakierowuje burzę na Kubę i Florydę na początku przyszłego tygodnia.

Biorąc pod uwagę niepewność co do toru burzy, intensywności i czasu przybycia, zespół Artemis wykorzysta najnowsze dane do podjęcia decyzji, powiedział Mike Polker, kierownik programu Exploration Ground Systems NASA.

Zespół Artemis uważnie monitoruje pogodę i podejmie decyzję w sobotę.

„Głęboka tropikalna wilgoć rozprzestrzeni się w porcie kosmicznym we wtorek, z rozległą pokrywą chmur i rozproszonymi prysznicami możliwymi podczas okna startowego” – napisano w oświadczeniu. Prognoza opublikowana przez siły kosmiczne USA W piątek.

Przeszkody do startu Misja Artemis I nie przelatywała przez żadne opady. Według sił kosmicznych sterowanie rakietami ma na celu unikanie naturalnych i wywołanych przez rakiety uderzeń piorunów, które mogą uszkodzić rakiety i zagrozić bezpieczeństwu publicznemu.

Jak podają siły kosmiczne, błyskawica wywołana przez rakietę powstaje, gdy duża rakieta przelatuje przez wystarczająco silne atmosferyczne pole elektryczne, więc chmura, która nie wytwarza naturalnego błyskawicy, może nadal powodować wyładowania wywołane przez rakiety.

Jeśli stos rakiet musi zostać zwrócony do budynku montażu pojazdów w Kennedy Space Center, proces ten może potrwać kilka dni.

Rakieta znajduje się na podkładce i może wytrzymać wiatry o prędkości do 85 mil na godzinę (74,1 węzła). Bolger powiedział, że gdyby stos zwinął się z powrotem do budynku, wytrzymałby wiatr o prędkości mniejszej niż 46 mil na godzinę (40 węzłów).

Ocena krytycznych danych

Tymczasem zespół Artemis jest zachęcany po „naprawdę udanym teście tankowania” i „rakieta wygląda dobrze na przyszłe próby wystrzelenia” – powiedział John Blevins, główny inżynier SLS w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama.

READ  Tytuły Pokemon Game Boy zdominowały listy przebojów 3DS eShop przed zamknięciem usługi

Krytyczny test paliwa dla rakiety Mega Moon spełnił wszystkie swoje cele w środę, pomimo dwóch oddzielnych wycieków wodoru.

Celem demonstracji kriogenicznej było przetestowanie zmodyfikowanych uszczelnień i wykorzystanie zaktualizowanych procedur ładowania „inter i soft” superzimnego paliwa, którego rakieta miałaby doświadczyć w dniu startu.

Inżynierowie NASA odkryli wyciek ciekłego wodoru podczas testów, który miał „ten sam podpis”, który uniemożliwił próbę wystrzelenia 3 września. Jednak ich wysiłki zaradcze pozwoliły zespołowi poradzić sobie z wyciekiem.

Zespołowi udało się całkowicie wypełnić fazę rdzenia ciekłym tlenem i ciekłym wodorem. Przeszli test odpowietrzania silnika, który stabilizuje cztery silniki i chłodzi je przed uruchomieniem. (Zespół misji wyczyścił pierwszą próbę wystrzelenia Artemidy 29 sierpnia, głównie z powodu problemu z wadliwym czujnikiem podczas krwawienia).

Wyciek wodoru, wykryty przez odpowietrzenie silnika na 4-calowej linii szybkiego odłączania, przekroczył granicę 4% podczas testu wstępnego ciśnienia. Ta szybkozłączka przenosi ciekły wodór z silników po przejściu przez nie i ich ochłodzeniu. Ale wskaźnik wycieku automatycznie spadł.

Ponadto zespół Artemis otrzymał zgodę sił kosmicznych na próbę wystrzelenia 27 września i datę zapasową 2 października.

Siły Kosmiczne nadzorują wszystkie starty rakiet ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w tym z miejsca startu NASA na Florydzie, a region ten jest znany jako Wschodni Stożek. Zadaniem urzędników jest upewnienie się, że żadna próba uwolnienia nie stanowi zagrożenia dla osób lub mienia.

Po otrzymaniu szczegółowych danych z NASA siły kosmiczne zwolniły daty startu.

Pierwsza misja programu Artemis rozpocznie fazę eksploracji kosmosu NASA, której celem jest lądowanie różnych astronautów w niezbadanych wcześniej rejonach Księżyca podczas misji Artemis II i Artemis III, zaplanowanych odpowiednio na 2024 i 2025 rok. Na koniec przydziel pracę grupową Marsowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.