Komputery napędzane mózgiem mogą być przyszłością

Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie naukowym CNN Theory of Wonder. aby otrzymać go na swoją skrzynkę odbiorczą, Zarejestruj się za darmo tutaj.CNN

Ludzki mózg ma niezrównaną zdolność przetwarzania informacji.

Jasne, mamy dni, kiedy nasze umysły nie są zbyt żywe. Ale ten niezwykły 3-funtowy organ wciąż jest zdolny do rzeczy, których superkomputery i roboty nie potrafią.

Ludzki mózg ewoluował i składa się z miliardów neuronów, co umożliwia nam uczenie się i podejmowanie złożonych logicznych decyzji. Możemy spojrzeć na dwa różne zwierzęta, takie jak kot i pies, i rozróżnić je, podczas gdy komputer zmaga się z zadaniem.

Postępy w sztucznej inteligencji sprawiły, że niektórzy zastanawiają się, kiedy komputery przekroczą granicę między człowiekiem a technologią, na przykład czujący komputer HAL 9000 z powieści science fiction i filmu 2001: Odyseja kosmiczna.

Do tej pory żadna forma sztucznej inteligencji nie dokonała takiego skoku w kierunku ludzkości. Ale w mieście może być nowa gra.

Nowa dziedzina, zwana inteligencją organiczną, może być podstawą komputerów zasilanych ludzkimi komórkami mózgowymi.

Organoidy mózgowe wyhodowane w laboratorium – nazwane „inteligencją w naczyniu” – to hodowle komórkowe wielkości długopisu zawierające neurony zdolne do wykonywania funkcji podobnych do mózgu.

Naukowcy ogłosili we wtorek swój plan ostatecznego wykorzystania organoidów mózgowych do stworzenia energooszczędnych „biokomputerów”, które mogą konkurować z dzisiejszymi superkomputerami i mogą zrewolucjonizować testy farmaceutyczne w przypadku chorób takich jak choroba Alzheimera.

Ale narządy biologiczne wiążą się z różnymi problemami etycznymi, w tym z tym, czy organelle mogą osiągnąć świadomość, czucie lub ból.

Rosyjski statek kosmiczny, który miał sprowadzić kosmonautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petlina oraz astronautę NASA Franka Rubio na Ziemię, pomyślnie zadokował poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Cała trójka udała się na stację kosmiczną we wrześniu, ale utknęła bez drogi do domu po tym, jak z ich oryginalnej kapsuły wyciekł płyn chłodzący. Załoga powróci na Ziemię jeszcze w tym roku.

Tymczasem załoga-6, w skład której wchodzi dwóch astronautów NASA, rosyjski kosmonauta i astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przybyła w piątek do laboratorium na orbicie.

Sułtan Al Neyadi, który zostanie pierwszym astronautą z Emiratów, który ukończy długi pobyt w kosmosie, powiedział, że przywiózł specjalny prezent, którym podzieli się z członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyścig wyposażonych wielbłądów z jeźdźcami-robotami w Al Marmoom Heritage Village w Dubaju w kwietniu 2021 r.

Wielbłądy dominują w Dubaju, gdzie rywalizują w zawodach i wyścigach wielbłądów.

Zwierzęta garbate, starożytne symbole kulturowe stylu życia Emiratów, są tak czczone, że klonowanie wielbłądów stało się kwitnącym przemysłem w mieście Zatoki Perskiej.

Dr Nizar Ahmed Wani, który w 2009 roku stworzył pierwszego na świecie sklonowanego wielbłąda, jest dyrektorem naukowym Centrum Biotechnologii Rozrodu, gdzie co roku produkuje się dziesiątki klonów.

Klony „królowych piękności”, znane z opadających ust i długich szyj, to elita zawodniczek. Ale naukowcy mogą również wykorzystać tę technologię do uratowania zagrożonego gatunku dzikiego wielbłąda.

Naukowcy odkryli niezwykłego kolibra z połyskującymi złotymi piórami na gardle w Parku Narodowym Cordillera Azul w Peru. Ale naukowcy myśleli, że to nowy gatunek o złożonej historii rodzinnej.

Okazuje się, że koliber był hybrydą, która powstała, gdy spotkały się dwa gatunki nosorożca różowoszyjego. Ale jak powstało dwukolorowe różowe złoto?

Nieprawdopodobna ewolucja kolorów prawdopodobnie miała miejsce na przestrzeni milionów lat – a naukowcy po prostu znaleźli się we właściwym miejscu we właściwym czasie, aby to zobaczyć.

Przypominająca pierścień skorupa to wszystko, co pozostało po supernowej, która rozświetliła niebo ponad 1800 lat temu.

Ponad 1800 lat temu na wieczornym niebie pojawiło się nowe jasne światło. Chińscy astronomowie zarejestrowali swoje obserwacje „gwiazdy gościnnej”, która utrzymywała się przez osiem miesięcy, zanim zniknęła z pola widzenia.

To wydarzenie jest pierwszą zarejestrowaną supernową w historii ludzkości. Teraz nowy obraz z teleskopu uchwycił kruche, przypominające pierścienie pozostałości po wybuchu gwiazdy na świecącym tle gwiazd.

W międzyczasie, gdy słońce staje się bardziej aktywne, obserwatorzy nieba zauważają wzrost oszałamiających pokazów świetlnych, takich jak zorza polarna na półkuli północnej na półkuli północnej i australijska zorza polarna na półkuli południowej.

Nawet jeśli nie mieszkasz na Dalekiej Północy lub Południu, miej oko, ponieważ tańczące światła pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach.

Podziel się tymi najważniejszymi wydarzeniami ze znajomym, aby pokazać swoją wiedzę:

– Pewien naukowiec załatwiał sprawy na posyłki, gdy zauważył gigantycznego latającego robaka na poboczu supermarketu. Jego odkryciem okazał się niezwykle rzadki owad z okresu jurajskiego.

– Kosmiczny Teleskop Hubble’a zarejestrował film, który ukazał się po zderzeniu sondy DART z asteroidą Dimorphos, ujawniając, jak kosmiczna skała utworzyła ogon po wrześniowym zderzeniu.

Nowo odkryta substancja chemiczna jest tak zabójcza dla grzybów, że naukowcy zostali zainspirowani do nazwania jej na cześć aktora Keanu Reevesa jako ukłon w stronę jego okrutnych ról w filmach takich jak „John Wick” i „Matrix”.

READ  Ekscytujący nowy film pokazuje rekordowy helikopter lecący nad Marsem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.