Kontrolowane przez Moskwę obszary Ukrainy w „pozornym” głosowaniu za przystąpieniem do Rosji

Kijów, Ukraina (AFP) – Na kontrolowanych przez Rosję obszarach Ukrainy rozpoczęło się głosowanie w sprawie referendów, które mają stać się częścią Rosji, poinformowali w piątek urzędnicy wspierani przez Moskwę, gdy ukraińscy i ONZ urzędnicy zgłosili dowody zbrodni wojennych. prawie siedem miesięcy w kraju.

Referenda organizowane przez KremlSzeroko potępiany przez Ukrainę i Zachód jako fikcyjne obrazy bez żadnej mocy prawnej, jest postrzegany jako krok w kierunku aneksji terytorium przez Rosję. Wybory odbywają się w częściowo kontrolowanych przez Rosję obwodach ługańskim, chersońskim, zaporoskim i donieckim.

Gubernator obwodu charkowskiego, który był w większości pod kontrolą sił rosyjskich przed ukraińską kontrofensywą w tym miesiącu, poinformował w piątek, że z miejsca masowego pochówku we wschodnim mieście Izjum ekshumowano 436 ciał, z których 30 wykazywało oczywiste oznaki. tortur.

Gubernator Ołeh Senehubow i regionalny szef policji Wołodymyr Tymoszko powiedzieli dziennikarzom w Izyum, że na terenach odbitych przez siły ukraińskie zidentyfikowano jeszcze trzy miejsca grobów.

Zespół ekspertów powołany przez Radę Praw Człowieka ONZ przedstawił również w piątek dowody przestępstw, w tym pobicia, porażenia prądem i przymusowej nagości w rosyjskich aresztach śledczych, a także egzekucji w obwodach Kijowa, Czernihowa, Charkowa i Sumy. Jednak przewodniczący komisji nie określił, kto lub która strona wojny popełniła większość zarzucanych zbrodni.

Głosowanie w referendum nastąpiło po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zarządził częściową mobilizację rezerwistów”., co mogłoby dodać do walki ok. 300 tys. rosyjskich żołnierzy. Głosowanie potrwa pięć dni, do wtorku.

Sondaże pytają mieszkańców, czy chcą, aby ich regiony były częścią Rosji i na pewno pójdą szlakiem moskiewskim. Dałoby to Rosji pretekst do twierdzenia, że ​​próby odzyskania kontroli przez siły ukraińskie są atakami na samą Rosję, dramatycznie eskalując wojnę.

Gdy na okupowanych terytoriach rozpoczęło się głosowanie, rosyjskie media społecznościowe wypełniły się dramatycznymi scenami, w których płaczące rodziny żegnają się z mężczyznami opuszczającymi centra mobilizacji wojskowej. W miastach na terenie rozległego kraju mężczyźni przytulali swoich płaczących członków rodziny przed wyjazdem w ramach poboru. Tymczasem rosyjscy działacze antywojenni planowali kolejne protesty przeciwko mobilizacji.

READ  Wiadomości z Rosji i Ukrainy: Biden szczegółowo omawia pomoc obronną

Według urzędników zainstalowanych w Rosji na okupowanych terenach, w ciągu pierwszych czterech dni referendów urzędnicy wyborczy przeniosą karty do głosowania do domów i ustanowią tymczasowe lokale wyborcze w pobliżu budynków mieszkalnych. Wtorek będzie jedynym dniem, w którym wyborcy zostaną zaproszeni do udziału w regularnych głosowaniach.

Sondaże otworzyły się też w Rosji, gdzie uchodźcy z okupowanych terytoriów mogą oddać swoje głosy.

Denis Pushlin, przywódca separatystów wspieranych przez Moskwę władz w obwodzie donieckim, nazwał piątkowe referendum „historycznym kamieniem milowym”.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, w piątek przemówił do okupowanych terytoriów w internetowym oświadczeniu, mówiąc: „Jeśli zdecydujesz się zostać częścią Federacji Rosyjskiej – będziemy cię wspierać”.

Walentyna Matwienko, przewodnicząca niższej izby rosyjskiego parlamentu, powiedziała, że ​​mieszkańcy terytoriów okupowanych głosowali w referendach na „życie lub śmierć”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tylko pokrótce wspomina o „udawanych referendach” w swoim wieczornym przemówieniu, w którym przerzucił się z mówienia po ukraińsku na rosyjski, aby bezpośrednio powiedzieć obywatelom rosyjskim, że zostali „zabici”.

– Rzeczywiście jesteście współsprawcami wszystkich tych zbrodni, morderstw i tortur na Ukraińcach – powiedział. „Ponieważ milczałaś. Ponieważ milczysz. Teraz nadszedł czas, aby dokonać wyboru. Dla mężczyzn w Rosji jest to wybór śmierci lub życia, niepełnosprawności lub zachowania zdrowia. Dla kobiet w Rosji wybór polega na przegraniu ich mężów, dzieci i wnuków na zawsze lub nadal chronią ich przed śmiercią, wojną i przed jedną osobą”.

Głosowanie odbywa się na tle toczących się na Ukrainie walk, podczas których siły rosyjskie i ukraińskie wymieniają się ogniem, ponieważ obie strony odmawiają oddania terytorium.

Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało w piątek, że co najmniej 10 cywilów zostało zabitych, a 39 zostało rannych w wyniku ostrzału rosyjskiego w dziewięciu regionach Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin.

READ  Suu Kyi z Myanmaru czeka kolejne więzienie i ciężka praca za oszustwa wyborcze

Stwierdzono, że pomimo głosowania, na kontrolowanym przez Rosjan południu Chersoniu trwały walki, podczas gdy siły ukraińskie przeprowadziły 280 ataków na rosyjskie stanowiska dowodzenia oraz magazyny amunicji i broni w regionie.

Ciężkie walki trwały również w regionie Doniecka, przy czym rosyjskie ataki były skierowane na Turick i Słowiańsk, a także kilka mniejszych miast. Rosyjskie bombardowanie Nikopola i Mahanitów na zachodnim brzegu Dniepru zabiło dwie osoby i raniło dziewięciu w Merhanets.

Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy przy granicy z obwodem chersońskim, powiedział, że wybuchy miały miejsce w mieście Mikołajów we wczesnych godzinach piątkowych.

Prorosyjscy urzędnicy na Zaporożu poinformowali o głośnej eksplozji we wczesnych godzinach piątkowych w centrum Melitopola, miasta zdobytego przez Moskwę na początku wojny. Urzędnik Władimir Rogow nie podał żadnych szczegółów na temat przyczyny wybuchu i tego, czy doszło do uszkodzeń lub obrażeń.

Wspierane przez Moskwę władze w obwodzie donieckim oskarżyły również siły ukraińskie o zbombardowanie stolicy regionu Doniecka i pobliskiego miasta Jasinowata.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.