Korea Północna: Nieudany start satelity był „poważną porażką”

SEOUL (Reuters) – Korea Północna stwierdziła, że ​​niepowodzenie w wystrzeleniu satelity wojskowego w zeszłym miesiącu było „największą porażką” ostatniego ważnego spotkania partii rządzącej, poinformowała w poniedziałek państwowa agencja informacyjna KCNA.

Rozszerzone posiedzenie plenarne odbyło się między piątkiem a niedzielą, instruując pracowników i badaczy, aby przeanalizowali nieudany start satelity wojskowego i przygotowali się do kolejnego w najbliższej przyszłości.

W raporcie stwierdzono, że osoby odpowiedzialne za wystrzelenie satelity zostały „ostro skrytykowane”.

Jest to ósme rozszerzone posiedzenie plenarne Ósmego Komitetu Centralnego Partii Robotniczej Korei (PPK), partii rządzącej w kraju.

Po niepowodzeniu startu, w niezwykle szczerym przyznaniu się do problemu technicznego, Pjongjang powiedział, że północnokoreański pocisk spadł do morza „po utracie ciągu z powodu nieprawidłowej pracy silnika drugiego stopnia”.

Korea Północna zobowiązała się również do dalszego rozwijania swoich zdolności nuklearnych i wzmacniania solidarności z innymi krajami, które sprzeciwiają się tak zwanej „strategii USA dominacji nad światem”.

Na spotkaniu omówiono również zapewnienie samowystarczalności w zakresie zaopatrzenia w żywność poprzez zwiększenie produkcji rolnej kraju oraz osiągnięcie rocznego celu produkcji zbóż.

Na początku tego roku Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej stwierdziło, że sytuacja żywnościowa na północy „wydaje się pogorszyć”.

Odosobniony kraj objęty jest surowymi sankcjami międzynarodowymi w związku z programami dotyczącymi broni jądrowej i pocisków balistycznych, a jego gospodarka została dodatkowo nadwyrężona przez ścisłe zamknięcie granic narzucone przez siebie w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19.

Osobno raport KCNA mówi, że Kim Yong Chol, który wcześniej był dyrektorem Departamentu Zjednoczonego Frontu i bliskim współpracownikiem przywódcy Kim Dzong Una, został mianowany zastępcą członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Partii.

READ  Hongkong więzi kobietę za znieważenie hymnu Chin podczas obchodów olimpijskich

Południowokoreański prawodawca powiedział wówczas, że Kim został odsunięty na bok po tym, jak szczyt ze Stanami Zjednoczonymi w 2019 r. nie doprowadził do porozumienia. Kierował negocjacjami przed szczytem, ​​współpracując ze swoim ówczesnym odpowiednikiem w USA i byłym sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.

Reportaż Hyunsu Yima; Montaż przez Lisę Shumaker i Diane Craft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.