Kosmiczny Teleskop ujawnia masywne galaktyki w pobliżu kosmicznego świtu

CAPE CANAVERAL, Floryda (AP) — Astronomowie wykryli coś, co wydaje się być masywnymi galaktykami sprzed około 600 milionów lat od Wielkiego Wybuchu, co wskazuje, że wczesny Wszechświat mógł mieć szybką trajektorię gwiazd, która stworzyła te „potwory”.

Podczas gdy nowy teleskop Jamesa Webba dostrzegł starsze galaktyki, datowane na zaledwie 300 milionów lat wstecz od początku wszechświata, to wielkość i dojrzałość tych najwyraźniej sześciu masywnych galaktyk zadziwiła naukowców. O swoich ustaleniach poinformowali w środę.

Główny badacz Ivo Lappi z australijskiego Swinburne University of Technology i jego zespół spodziewali się znaleźć małe galaktyki blisko początków wszechświata – a nie te masywne galaktyki.

„Podczas gdy większość galaktyk w tym wieku jest wciąż młoda i z czasem stają się coraz większe, istnieje kilka potworów, które przyspieszają dojrzewanie” – powiedział w e-mailu. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje i jak to może działać.

Każdy z sześciu obiektów wydaje się ważyć miliardy razy więcej niż nasze Słońce. Według naukowców, w jednym z nich łączna masa wszystkich jego gwiazd może być nawet 100 miliardów razy masywniejsza niż nasze Słońce. Opublikują swoje odkrycia w czasopiśmie Nature.

Lappi powiedział, że on i jego zespół początkowo nie sądzili, że wyniki są prawdziwe – że tak wcześnie nie może istnieć galaktyka tak dojrzała jak nasza Droga Mleczna – i nadal potrzebują potwierdzenia. Obiekty wyglądały na tak duże i jasne, że niektórzy członkowie zespołu myśleli, że popełnili błąd.

„Byliśmy oszołomieni, trochę podejrzliwi” – powiedział Labey.

Joel Lega z Penn State University, który brał udział w badaniu, nazwał ich „łamaczami wszechświata”.

„Odkrycie, że formowanie się masywnych galaktyk rozpoczęło się bardzo wcześnie w historii wszechświata, wywraca do góry nogami to, co wielu z nas uważało za ustaloną naukę” – powiedział Lega w oświadczeniu. „Okazuje się, że znaleźliśmy coś tak nieoczekiwanego, że stwarza to problemy dla nauki. To stawia pod znakiem zapytania cały obraz powstawania wczesnych galaktyk.”

READ  Teleskop Kosmiczny Webba wykonuje niesamowity, wypełniony gwiazdami obraz Filarów Stworzenia

Te obserwacje galaktyk były jednymi z pierwszych zestawów danych pochodzących z teleskopu Webba o wartości 10 miliardów dolarów, Został uruchomiony nieco ponad rok temu. NASA i ESA Webb jest uważany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który pojawi się w 33. rocznicę jego wystrzelenia.

W przeciwieństwie do Hubble’a, większa i potężniejsza Sieć może nawigować przez obłoki pyłu dzięki widzeniu w podczerwieni i odkrywać galaktyki, których nigdy wcześniej nie widziano. Naukowcy mają nadzieję, że w końcu dostrzegą pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po stworzeniu wszechświata 13,8 miliarda lat temu.

Wciąż czekając na oficjalne potwierdzenie za pomocą czułej spektroskopii, naukowcy chcą nazwać te masywne galaktyki jako kandydatów na razie. Jest możliwe, powiedział Lega, że ​​niektóre obiekty mogą nie być galaktykami, ale mają przesłonięte supermasywne czarne dziury.

Chociaż niektóre mogą być mniejsze, „szanse są duże, przynajmniej niektóre z nich okażą się” galaktycznymi gigantami, powiedział Lappi. Przyszły rok pokaże.

Powiedział, że jedną z wczesnych lekcji Webba było „porzucić swoje oczekiwania i przygotować się na zaskoczenie”.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.