Królowa Elżbieta nie wróci do Londynu, by po raz pierwszy w swojej kadencji mianować nowego brytyjskiego premiera

14 premierów królowej Elżbiety II

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II stoi w 2010 roku z kilkoma premierami, którzy służyli podczas jej rządów. Z królową, od lewej, David Cameron, John Major, Tony Blair i Gordon Brown.

14 premierów królowej Elżbiety II

Winston Churchill (1951-1955): Podobno królowa podziwiała swojego pierwszego premiera, Winstona Churchilla. Zapytana pewnego razu, z którym premierem cieszyła się spotkanie, odpowiedziała: „Oczywiście Winston, ponieważ zawsze jest taki interesujący”.

14 premierów królowej Elżbiety II

Anthony Eden (1955-1957): Jej Wysokość Królowa uznała, że ​​jej drugi premier jest życzliwym słuchaczem, a ich związek był zgodny z konstytucją. Największym wydarzeniem politycznym, jakie miało miejsce w czasach Adenu, był kryzys sueski. Uważał, że w tym czasie informowanie królowej ma kluczowe znaczenie, więc pokazał jej wszystkie papiery sueskie – po raz pierwszy pokazano tajne dokumenty rządowe.

14 premierów królowej Elżbiety II

Harold Macmillan (1957-1963): Królowej początkowo trudno było poradzić sobie z Macmillanem, ale w końcu się do siebie rozgrzali. Jej Wysokość polegała na mądrych radach Macmillana – zarówno podczas sprawowania urzędu, jak i po przejściu na emeryturę w 1963 roku.

14 premierów królowej Elżbiety II

Dom Aleca Douglasa (1963-1964): Królowa była dobrze zaznajomiona z Douglasem Homem, pokazanym w tle, ponieważ był przyjacielem Królowej Matki z dzieciństwa. Dlatego Jej Wysokość ciężko pracowała, aby przywrócić z nim nieformalny związek. W ciągu roku, kiedy sprawował urząd, Douglas Home pomagał królowi w nazwaniu kilku królewskich koni.

14 premierów królowej Elżbiety II

Harold Wilson (1964-1970, 1974-1976): Wilson, który pochodził z niższej klasy średniej, został pierwszym premierem królowej w Partii Pracy. Często zrywając z tradycją, Wilson, pokazany tu obok księcia Filipa, chętnie pomagał przy praniu po grillach w Balmoral – jednej z rezydencji królowej. Jednak królowa przygotowała się na nieformalną obecność Wilsona, a nawet zaprosiła go na drinka po ich pierwszym spotkaniu, które było nieznane.

READ  Naukowcy tworzą „lekko spocony” palec robota z żywą skórą | Nauki

14 premierów królowej Elżbiety II

Edward Heath (1970-1974): Relacje Jej Królewskiej Mości z Heathem były trudne, zwłaszcza że ich poglądy bardzo się różniły. Podczas gdy królowa uważała, że ​​jej rola jako głowy Wspólnoty jest sprawą najwyższej wagi, Heath opowiadał się za integracją europejską.

14 premierów królowej Elżbiety II

James Callahan (1976-1979): Callaghan słynął z królowej, ale zauważył, że oferowała mu „życzliwość, ale nie przyjaźń”. W wywiadzie dla Davida Frosta z BBC, Callahan mówił o chwili, kiedy poprosił o zdanie Jej Królewskiej Mości, ponieważ nie mógł się zdecydować. Powiedział, że królowa spojrzała mu „miękko w oczy” i powiedziała: „Za to zapłaciłem”.

14 premierów królowej Elżbiety II

Margaret Thatcher (1979-1990): Podczas gdy Thatcher i królowa byli najbliżej wieku, Thatcher utrzymywała swoje ścisłe zawodowe i formalne spotkania. Relacje Żelaznej Damy z królem były podobno napięte podczas ich tradycyjnych cotygodniowych spotkań. Thatcher uważała również jej coroczne wizyty w królewskim domu w Balmoral za bojkot jej pracy. Mimo to mówi się, że Thatcher darzyła królową ogromnym szacunkiem, stając się w końcu najdłużej urzędującym premierem.

14 premierów królowej Elżbiety II

John Major (1990-1997): John Major i królowa zapewniali sobie wzajemne wsparcie podczas jego przywództwa. Dzielili razem wiele kryzysów – wojnę w Zatoce Perskiej i recesję gospodarczą, pożar zamku Windsor i problemy małżeńskie jej syna Karola, księcia Walii i jego żony Diany.

14 premierów królowej Elżbiety II

Tony Blair (1997-2007): Blair postrzegał relacje Wielkiej Brytanii z monarchią jako przestarzałą instytucję i zamierzał ją zmodernizować. W swojej książce „Podróż” wyśmiewał coroczną tradycję odwiedzania królowej w królewskim domu w Balmoral, zauważając „żywą mieszankę ciekawości, surrealizmu i całkowicie przerażającego. Cała jej kultura była oczywiście dość egzotyczna, rodzina królewska nie była zbyt gościnna. Tymczasem królowa podobno uznała stosunki Blaira z prezydentem USA Georgem W. Bushem za bardzo serdeczne.

READ  Zdjęcia satelitarne pokazują, jak Rosja buduje obronę w celu ochrony obiektów wojskowych na północny zachód od Kijowa

14 premierów królowej Elżbiety II

Gordon Brown (2007-2010): Chociaż uważa się, że królowa i Brown są w bliskich stosunkach, nie wystarczyło to, aby zapewnić mu zaproszenie na ślub księcia Williama. Jednak Jej Wysokość Królowa czasami naśladowała jego szkocki akcent.

14 premierów królowej Elżbiety II

David Cameron (2010-2016): Relacje między Davidem Cameronem a królową wydają się być ciepłe. Jest nie tylko najmłodszym premierem królowej, ale są też spokrewnieni. Jest bezpośrednim potomkiem króla Wilhelma IV, co czyni go piątym kuzynem królowej i dwukrotnie został obalony.

14 premierów królowej Elżbiety II

14 premierów królowej Elżbiety II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.