Księżyc zaczął oddalać się coraz bardziej od Ziemi

W ogromnym kroku, który chcielibyśmy, aby zwykli śmiertelnicy mogli zrobić, naukowcy odkryli, że Księżyc bardzo powoli, ale z pewnością oddala się od Ziemi.

Księżyc był od dawna używany jako kalendarz przez starożytne ludzkie cywilizacje, a teraz wiemy, że Księżyc i Ziemia są ściśle połączone przyciąganiem grawitacyjnym.

Ale teraz naukowcy odkryli, że według NASA Księżyc oddala się od Ziemi w tempie 3,8 centymetra rocznie.

Eksperci dokonali odkrycia dzięki panelom odblaskowym z epoki misji Apollo zainstalowanym na Księżycu w 1969 roku, co umożliwiło agencjom kosmicznym zmierzenie odległości między nim a Ziemią.

Według profesora Joshua Daviesa z University of Quebec w Montrealu i współpracowniczki naukowej Marguerite Lantinck z University of Wisconsin-Madison, a także kolegów z University of Utrecht i University of Geneva nowe odkrycie może być intrygujące, ale jest również „Przewodnik ubogich po przeszłości„.

Subskrypcja Do naszego nowego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Dzieje się tak dlatego, że gdyby Księżyc, który ma cztery i pół miliarda lat, dryfował z taką prędkością przez całe swoje istnienie, zderzyłby się z Ziemią około 1,5 miliarda lat temu. Skoro wciąż tu jesteśmy, to oczywiście nie miało miejsca.

Eksperci uważają, że przyczyną dryfu są „cykle Milankovicia”. Cykle opisują, w jaki sposób subtelne zmiany kształtu orbity i osi Ziemi wpływają na ilość docierającego do nas światła słonecznego.

To z kolei wpływa na rodzaj klimatu, jaki mamy i może dyktować okresy mokrej lub suchej pogody. Cykl Milankovicia był wcześniej odpowiedzialny za okres zazieleniania Sahary i wiadomo, że jego siła wpływa na wielkość jezior na Ziemi.

Cykle Milankovicia i ich częstotliwości określają również odległość między Ziemią a Księżycem. Naukowcy odkryli, że 2,46 miliarda lat temu Księżyc znajdował się około 60 000 km bliżej Ziemi niż obecnie, co oznacza, że ​​dzień mógł świecić przez 17 godzin.

READ  Najważniejsze wydarzenia z pierwszego prywatnego startu SpaceX i NASA na Stację Kosmiczną

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.