Kuter US Coast Guard odmówił dostępu do portu na Wyspach Salomona

BANGKOK (Associated Press) – Kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej patrolujący w ramach międzynarodowej misji mającej na celu zapobieganie nielegalnym połowom nie był w stanie uzyskać pozwolenia na przeprowadzenie zaplanowanej wizyty w porcie na Wyspach Salomona. naród Pacyfiku.

Biuro straży przybrzeżnej w Honolulu poinformowało, że Cutter Oliver Henry uczestniczył w operacji Chief Pacific Fishing Activities Monitor, która zakończyła się w piątek, kiedy poszukiwano zaplanowanego przystanku na Guadalcanal na Wyspach Salomona w celu uzupełnienia paliwa. .

Straż Przybrzeżna poinformowała, że ​​rząd Wysp Salomona nie odpowiedział, aby uzyskać zgodę dyplomatyczną na zatrzymanie się statku, więc Oliver Henry zwrócił się do Papui Nowej Gwinei.

Kiedy miał nastąpić przystanek na Wyspach Salomona, nie ujawniono tego, ale straż przybrzeżna powiedziała, że ​​Oliver Henry przybył do Port Moresby w Papui Nowej Gwinei we wtorek „po patrolowaniu części Morza Koralowego i Wysp Salomona”.

Brytyjska Royal Navy nie skomentowała bezpośrednio doniesień, że okrętowi HMS Spey, który jest również zaangażowany w Operation Chief Island, również odmówiono dostępu do portu na Wyspach Salomona.

„Programy okrętowe są stale weryfikowane i rutynową praktyką jest ich zmienianie” – napisała Royal Navy w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Ze względów bezpieczeństwa operacyjnego nie omawiamy szczegółów. Royal Navy nie może się doczekać wizyty na Wyspach Salomona w późniejszym terminie”.

Podczas operacji Island Head Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia wspierały obserwację z powietrza i powierzchni państw wyspiarskich Pacyfiku zaangażowanych w operację, w tym Wysp Salomona.

Chiny zdecydowanie próbują rozszerzyć swoją obecność i wpływy na Pacyfiku, a premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari zaalarmował niektórych sąsiadów, Stany Zjednoczone i innych, po podpisaniu nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Chinami.

Porozumienie wzbudziło obawy, że chińska baza morska zostanie założona 2000 kilometrów (1200 mil) od północno-wschodniego wybrzeża Australii. Chińska obecność wojskowa na Wyspach Salomona postawiłaby ich nie tylko na progu Australii i Nowej Zelandii, ale także bardzo blisko Guam, terytorium USA, na którym znajdują się główne bazy wojskowe.

READ  Jaki jest wariant Deltacron dla Covid i gdzie został znaleziony? | Korona wirus

Zarówno Wyspy Salomona, jak i Chiny zaprzeczyły, jakoby ich porozumienie doprowadziło do chińskiego przyczółka wojskowego na południowym Pacyfiku.

Sugavari również podniósł brwi na początku sierpnia, kiedy pominął nabożeństwo żałobne z okazji bitwy o Guadalcanal, wielkiej bitwy II wojny światowej, w której USA i inne siły sojusznicze wyrwały kontrolę nad wyspami z rąk Cesarstwa Japońskiego.

Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman, której ojciec został ranny podczas kampanii na Guadalcanal i uczestniczył w uroczystości, powiedziała, że ​​Sugavari „przeoczył ważną okazję”, ponieważ nie uczestniczył.

Amerykańska senator Marsha Blackburn spotkała się z Sugavari na Wyspach Salomona w środę, ale nie było jasne, czy poruszyła kwestię odmowy straży przybrzeżnej w porcie.

Działaczka republikańska z Tennessee powiedziała w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że jej wizyta na Wyspach Salomona, a także na Fidżi i Papui Nowej Gwinei „była ważnym krokiem w demonstrowaniu zaangażowania Ameryki w region i poszerzaniu naszych strategicznych relacji”.

Straż Przybrzeżna w oświadczeniu wydanym przez Honolulu stwierdziła, że ​​szanuje suwerenność swoich zagranicznych partnerów i oczekuje na przyszłe zaangażowanie z Wyspami Salomona.

Porucznik straży przybrzeżnej Kristen Kamm powiedziała Stars and Stripes, że Departament Stanu USA był w kontakcie z rządem Wysp Salomona po odmowie kontaktu z portem i że „oczekują, że wszystkie przyszłe zezwolenia zostaną dostarczone amerykańskim statkom”.

___

Współautorka Associated Press, Danica Kirka z Londynu, przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.