Latem tego roku Stany Zjednoczone ostrzegły europejskich sojuszników, że rurociągi Nord Stream mogą zostać zaatakowaneCNN

Stany Zjednoczone ostrzegły latem kilku europejskich sojuszników, w tym Niemcy, że rurociągi Nord Stream 1 i 2. Według dwojga ludzi zaznajomionych z wywiadem i ostrzeżeniami, mogą stawić czoła zagrożeniom, a nawet zostać zaatakowani.

Ostrzeżenia były oparte na ocenach amerykańskiego wywiadu, ale były niejasne, mówili ludzie – i nie było jasne z ostrzeżeń, kto może być odpowiedzialny za jakiekolwiek ataki na rurociąg lub kiedy mogą one wystąpić.

CIA odmówiła komentarza.

Der Spiegel jako pierwszy zgłosił ostrzeżenia wywiadu.

W poniedziałek odkryto wycieki z rurociągów, co skłoniło europejskie władze do przeprowadzenia dochodzeń, które wykazały, że potężne podwodne eksplozje miały miejsce, zanim rurociągi pękły w kilku miejscach.

Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opisali incydent jako akt sabotażu, ale europejscy urzędnicy nie zidentyfikowali publicznie winowajcy.

Urzędnicy amerykańscy, europejscy i ukraińscy ostrzegali od miesięcy, że infrastruktura krytyczna – nie tylko na Ukrainie, ale także w USA i Europie – może być celem Rosji w ramach jej wojny z Ukrainą.

Kreml w środę określił sugestie, że sabotuje rurociąg jako „spodziewaną głupotę i absurd”.

„Tego można się spodziewać i to głupie, że takie relacje są wyrażane” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„To dla nas duży problem, ponieważ oba rurociągi są wypełnione gazem, a ten gaz jest bardzo drogi” – dodał. Powiedział, że Moskwa nadal „nie rozumie, co się tam stało… Jest wiele pytań”.

Żaden z rurociągów nie pompował gazu do Europy, gdy doszło do wypadku. Rosja wstrzymała przepływy gazu do Europy przez Nord Stream tydzień temu, mówiąc, że musi wykonać prace techniczne nad rurociągiem, ale także w odwecie za zachodnie sankcje dotyczące inwazji na Ukrainę. Tymczasem gazociąg Nord Stream 2 nie został jeszcze ukończony, zanim Niemcy zabiły projekt w odpowiedzi na rosyjską inwazję.

Jednak rurociąg Nord Stream 1 od lat zapewnia Rosji znaczną przewagę nad Europą, o czym wcześniej informowała CNN. Kraje europejskie zwiększyły dostawy energii w ramach przygotowań do zimy w związku z uzbrajaniem przez Rosję zasobów energetycznych, ale zachodni urzędnicy nadal są zaniepokojeni potencjalnymi niedoborami, jeśli zima będzie szczególnie surowa.

Źródła powiedziały CNN, że wszelkie nadzieje, że Rosja zacznie pompować gaz przez Nord Stream 1 w przyszłym roku, zostały w dużej mierze rozwiane teraz, gdy rurociąg jest poważnie uszkodzony.

READ  Rosyjski żołnierz Vadim Shishimarin został skazany w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.