Łazik Perseverance ma odbyć swoją pierwszą dużą misję na Marsie

Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie naukowym CNN Theory of Wonder. aby otrzymać go na swoją skrzynkę odbiorczą, Zarejestruj się za darmo tutaj.CNN

Niektóre z naszych ulubionych misji kosmicznych kończą rok na wysokim poziomie.

Artemis zrobiłem dosłowną posypkę (poniżej) Kiedy pomyślnie powrócił na Ziemię 11 grudnia. Inżynierowie analizują teraz dane zebrane przez sondę Orion, aby przygotować się do pierwszego załogowego lotu Artemis 2 w 2024 roku.

Tymczasem Najnowsze zdjęcia i wyniki Z wrześniowego testu przekierowania podwójnej asteroidy, każdy może teraz zobaczyć niezatarty ślad pozostawiony przez DART na asteroidzie Dimorphos.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał nowy obraz, który zawiera m.in Niesamowita kolekcja galaktyk, jakich nigdy wcześniej nie widziałeś.

W międzyczasie łazik Perseverance przygotowuje się do kolejnego dużego kroku na Marsie — i nie możemy się doczekać, aby śledzić, dokąd zawędrował.

Wytrwałość nie pozwala, aby pod kołami zbierał się kurz. wędrowiec O budowie pierwszego magazynu w innym świecie Gdzie grupa próbek skał i pyłu spada na powierzchnię Marsa.

Te próbki są częścią pasującego zestawu, który nadal będzie przechowywany w łaziku – a skrytka może być zestawem, który wróci na Ziemię w 2033 roku w ramach programu Mars Sample Return Program.

Łazik planuje również kurs na stromym brzegu starożytnej delty rzecznej i rozpocznie tam badanie interesującego materiału w lutym.

Kiedy w 2021 roku sonda Perseverance badała krater Jezero na Marsie, bezpośrednio nad nim przeleciał potężny wir pyłu. Tak się złożyło, że mikrofon łazika był włączony w tym czasie, a robot odkrywca Uchwyć przerażające dźwięki w nagraniu audio Wydany w tym tygodniu.

Dzikie szympansy w Tanzanii dostarczyły naukowcom nowych informacji na temat naszej zdolności do chodzenia w pozycji pionowej. Dwunożność mogła zacząć się na drzewach.

Wcześniejsze badania sugerowały, że starożytni krewni człowieka ewoluowali, by chodzić na dwóch nogach, ponieważ żyli na otwartej sawannie – ale ostatnie badania zaprzeczają tej popularnej teorii.

Naukowcy spędzili ponad rok obserwując dorosłe szympansy w środowisku podobnym do tego, z jakim spotykali się nasi pierwsi przodkowie człowieka – mieszaninie otwartej przestrzeni i gęstych lasów. Często szympansy chodziły wyprostowane wśród drzew.

Badanie nie przedstawia bezpośredniego porównania między szympansami a naszymi wczesnymi przodkami, ale sugerowało Naukowcy muszą głębiej przyjrzeć się anatomii starożytnych ludzi i ich sposobom poruszania się.

Autonomiczny pojazd podwodny o nazwie Hugin (po lewej) bada norweskie jezioro.

Archeolodzy morscy odkryli dobrze zachowany średniowieczny wrak spoczywający na dnie największego norweskiego jeziora Mjøsa.

Badacze są przekonani, że statek z unikalnymi kolumnami i zachodzącymi na siebie deskami pochodzi z XIII-XVIII wieku. Statek został odkryty podczas badania sonarowego, którego użyto do zlokalizowania zrzuconej amunicji.

The Środowisko słodkowodne jeziora spowodowało, że statek wyglądał na zamrożony w czasieoprócz lekkiego zużycia jej żelaznych paznokci. Możliwe, że statek zbudowany przez mewy zatonął podczas złej pogody.

Naukowcy planują zrobić więcej zdjęć wraków w przyszłym roku i mają nadzieję znaleźć więcej wraków podczas trwających badań.

Ile toreb posiadasz?

Moja koleżanka, Katie Hunt, zadała niedawno to pytanie i wielu z nas było zaskoczonych odkryciem, ile toreb wielokrotnego użytku przechowujemy w naszych domach i pojazdach.

Torby wielokrotnego użytku są lepsze od jednorazowych toreb plastikowych, ale stosy toreb wielokrotnego użytku stwarzają własne problemy. być świadomym Jak używasz swoich toreb i co do nich wkładaszmoże zrekompensować te niezamierzone konsekwencje.

I nie tylko ludzie mogą zrobić coś dla środowiska. Zaproponuj nowe wyszukiwanie Wieloryby odgrywają ważną, ale często pomijaną rolę w walce z kryzysem klimatycznym.

Aby uzyskać pomysły, jak zmniejszyć swoją rolę w kryzysie klimatycznym i zmniejszyć obawy o środowisko, zarejestruj się Limitowana seria biuletynów CNN Life, But Greener.

Jennifer Hadley zrobiła to zdjęcie pingwina magellańskiego (po lewej) i pingwina białobrewego na Falklandach.

Zdjęcia bezczelnego pingwina, uśmiechniętej ryby i spadającego lwiątka Zwycięzca konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2022.

Zdjęcia są świetne do śmiechu, ale także podnoszą świadomość na temat ochrony dzikiej przyrody i wspierają Whitley Nature Trust, brytyjską organizację charytatywną.

Tymczasem naukowcy Odkryłem, że samice węży mają łechtaczkę. Naukowcy stwierdzili, że ten przeoczony aspekt ich anatomii może służyć wężom do wielu celów – a odkrycia sugerują, że samice prawdopodobnie odgrywają bardziej aktywną rolę w kryciu, niż się im przypisuje.

Kontynuuj z tymi nowymi odkryciami:

Naukowcy osiągnęli ok Kamień milowy dla przyszłości czystej energii W tym tygodniu, kiedy wyprodukowali więcej energii z syntezy jądrowej niż energia lasera użyta do zasilania ich eksperymentu.

– byli Dinozaury zdolne do wydawania dźwiękowych grzmotów Kiedy machali długimi ogonami? Naukowcy ostatecznie rozstrzygnęli spór nieoczekiwanym odkryciem.

– księżyc Jowisza Io, Najbardziej wulkaniczne miejsce w Układzie Słonecznymwkrótce stanie się głównym obiektem zainteresowania sondy kosmicznej NASA Juno.

Wonder Theory będzie zawieszone w najbliższą sobotę, ponieważ zespół cieszy się świętami, ale wrócimy z sylwestrową ofertą specjalną!

READ  Cygnus nie rozmieścił panelu słonecznego wkrótce po starcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.