Liczba zgonów z powodu COVID w Indiach przekracza 500 000, ale niektórzy analitycy liczą miliony więcej

NEW DELHI, 4 lutego (Reuters) – Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Indiach przekroczyła w piątek 500 tys. choroba.

Według oficjalnych danych kraj, który ma czwarty najwyższy na świecie wskaźnik zgonów, odnotował 400 000 zgonów do lipca 2021 r. po niszczycielskim wybuchu epidemii odmiany Delta koronawirusa. Niektórzy uważają, że liczby były znacznie wyższe.

„Nasze badanie opublikowane w czasopiśmie Science szacuje 3 miliony zgonów na COVID w Indiach do połowy 2021 r., korzystając z trzech różnych baz danych” – powiedział Reuterowi Chinmay Tumbe, adiunkt w Indyjskim Instytucie Zarządzania w Ahmedabad, który był współautorem badania.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W zeszłym miesiącu rząd Indii odrzucił badanie jako bezpodstawne w powiadomienie mówiąc, że istnieje solidny system zgłaszania narodzin i zgonów.

Stany indyjskie odnotowują zgony z powodu COVID po zebraniu danych z ich okręgów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilka stanów zaktualizowało liczbę zgonów, niektóre pod presją krajowego sądu najwyższego. W większości przypadków władze stwierdziły, że doszło do uchybień z powodu opóźnionych rejestracji i innych błędów administracyjnych.

Indie są obecnie w trakcie trzeciej fali koronawirusa kierowanego przez wariant Omicron, który według niektórych czołowych ekspertów jest już przenoszony przez społeczność, chociaż urzędnicy federalni twierdzą, że większość przypadków jest łagodna. Czytaj więcej

W zeszłym miesiącu rząd złagodził normy testowania i powiedział stanom, aby zrezygnowały z obowiązkowych testów dla kontaktów potwierdzonych przypadków, chyba że były stare lub walczyły z innymi warunkami. Jednak wraz ze spadkiem liczby testów rząd wydał zmienione okrągłe ostrzeżenie, że przegapią rozprzestrzenianie się wirusa.

Według oficjalnych danych, ogólna liczba infekcji COVID w Indiach osiągnęła 41,95 miliona, co jest drugim co do wielkości na świecie za Stanami Zjednoczonymi.

Aby zapobiec nowym wzrostom, rząd zaszczepił trzy czwarte z kwalifikującej się 939 milionów dorosłych populacji obowiązkowym reżimem dwóch dawek.

READ  Słynny lew górski P-22 z Los Angeles został uśpiony

Indyjscy urzędnicy przeprowadzają akcję szczepień w odległych częściach kraju, aby zwiększyć opóźnione wskaźniki szczepień, a pracownicy służby zdrowia chodzą od drzwi do drzwi, aby podawać szczepienia.

„Sprawiam, że rozumieją, jak ważne są szczepionki, aby uciec przed koronawirusem” – powiedziała Reuterowi pracownik służby zdrowia Asmita Koladiya, która jest zmuszona zabrać ze sobą swoją córeczkę z powodu braku opieki nad dziećmi.

W stolicy kraju Delhi, gdy liczba nowych infekcji wariantem Omicron gwałtownie spadła, władze jeszcze bardziej złagodziły ograniczenia i zapowiedziały, że pozwolą szkołom i uczelniom na ponowne otwarcie od poniedziałku oraz pozwolą na pełne zatrudnienie w prywatnych biurach.

Miejskie kompleksy sportowe również zostaną ponownie otwarte, powiedział wiceminister Manish Sisodia w transmisji internetowej w piątek.

POGODA Z CZASEM, ŻAL

Według federalnego ministerstwa zdrowia łączna liczba 500 055 zgonów w Indiach w piątek obejmowała 1072 ofiary śmiertelne zgłoszone w ciągu ostatnich 24 godzin. Z tego 335 zgonów zgłoszono z południowego stanu Kerala, który od tygodni aktualizuje dane o zgony z zeszłego roku.

Kerala, z mniej niż 3% 1,35 miliarda ludności Indii, odpowiada za prawie 11% wszystkich zgonów zgłoszonych w tym kraju.

„Niektóre stany, takie jak Kerala, odnotowują swoje zaległe zgony pod presją sądową, chociaż nie wszystkie stany to zrobiły” – powiedział Gautam Menon, profesor fizyki i biologii na Uniwersytecie Ashoka w pobliżu stolicy, który śledzi rozprzestrzenianie się wirusa.

W rodzinnym stanie Gujarat premiera Narendry Modi władze otrzymały ponad 100 000 wniosków o odszkodowanie za COVID-19, z czego 87 000 wniosków zostało zatwierdzonych, jak twierdzi wysoki rangą urzędnik państwowy.

Liczba otrzymanych roszczeń jest prawie dziesięciokrotnie większa niż oficjalna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, która wynosi 10 545, zgodnie z danymi rządowymi.

„Nie było żadnego zaniżania liczby zgonów związanych z COVID-19… Polityka wypłaty odszkodowań jest bardzo liberalna zgodnie z dyrektywami Sądu Najwyższego, dlatego liczba wnioskodawców jest większa niż liczba zgonów związanych z COVID-19” – powiedział urzędnik, odmawiając identyfikacji ze względu na delikatny charakter dyskusji.

Reportaż Neha Arory w New Delhi i Sumit Khanna w Ahmedabadzie; Dodatkowe raporty Shilpy Jamkhandikar w Bombaju; Montaż dokonali Sanjeev Miglani, Raju Gopalakrishnan, Michael Perry i Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.