Lider NATO mówi o szybkiej ścieżce sojuszu Ukrainy: członkostwo „musi być podjęte na zasadzie konsensusu”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odmówił w niedzielę, by zobowiązać się, że wniosek Ukrainy o przystąpienie do sojuszu zostanie przyspieszony, twierdząc, że jego kandydatura „musi zostać przyjęta jednogłośnie”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłoszony w zeszłym tygodniu Że jego kraj złoży pilny wniosek o wstąpienie do NATO.

Występując w programie „Meet The Press” stacji NBC, moderator Chuck Todd zapytał szefa NATO, czy sojusz przyspieszy żądanie Ukrainy. O polityce otwartych drzwi sojuszu, aby umożliwić państwom dołączenie do sojuszu.

„NATO ma politykę otwartych drzwi i każdy kraj, w tym oczywiście Ukraina, ma prawo wybrać własną ścieżkę, w tym, jakiego rodzaju porozumienia bezpieczeństwa chcą być częścią”, powiedział Stoltenberg Todd. Tymczasem każda decyzja o członkostwie musi być podejmowana w drodze konsensusu. Wszyscy 30 sojusznicy muszą zgodzić się na podjęcie takiej decyzji.

Stoltenberg powiedział, że głównym celem koalicji jest dalsze wspieranie Ukrainy w walce z Rosją.

„Potrzebują większego wsparcia. Potrzebują ciągłego wsparcia” – powiedział Stoltenberg. I to jest przesłanie, które przekazałem prezydentowi Zełenskiemu, kiedy rozmawiałem z nim kilka dni temu. I to jest przesłanie od przywódców NATO i ponownie, nie tylko od Stany Zjednoczone… co robi różnicę i naprawdę ma znaczenie, gdy widzimy wojnę na Ukrainie”.

NATO szybko przystąpiło do przyjęcia Finlandii i Szwecji do sojuszu na początku tego roku po tym, jak złożyły one wnioski w obawie przed rosyjską agresją.

Ukraina naciskała na wejście do NATO na początku wojny z Rosją, ale Zełenski przyznał w marcu, że jej przystąpienie jest mało prawdopodobne. Najnowszy apel ukraińskiego prezydenta wyszedł po serii zwycięstw militarnych, które pozwoliły Kijowowi odzyskać ziemie wcześniej zajęte przez Rosję.

W swoim prezydenckim oświadczeniu w piątek Zełenski powiedział, że Ukraina i NATO były „de facto” sojusznikami przez całą wojnę.

Jesteśmy de facto sojusznikami. To już zostało osiągnięte. De facto przeszliśmy już naszą drogę do NATO. W rzeczywistości wykazaliśmy już interoperacyjność ze standardami Sojuszu, jest ona realna dla Ukrainy – realna na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej interakcji” – powiedział Zełenski w swoim oświadczeniu.

„Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy się nawzajem. To jest sojusz. De facto.”

Komentarze Zełenskiego pojawiły się po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin formalnie przeniósł się w piątek do aneksji regionów wschodniej Ukrainy, w nielegalnym ruchu potępionym przez Kijów i jego sojuszników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.