Lider skrajnej prawicy Giorgia Meloni mianowany pierwszą kobietą-premierem WłochCNN

populistyczny wichrzyciel Gruzja Meloni Została mianowana pierwszą kobietą-premierem Włoch, stając się najbardziej skrajnie prawicowym przywódcą kraju od czasów Benito Mussoliniego.

Otrzymała mandat do utworzenia rządu od prezydenta Włoch Sergio Mattarelli w piątek po południu, po dwóch dniach oficjalnych konsultacji, a jej zaprzysiężenie ma zostać zaprzysiężone o godzinie 10:00 czasu lokalnego (4 rano czasu wschodniego) w sobotę.

Wybory powszechne w zeszłym miesiącu zaowocowały sojuszem skrajnie prawicowych i centroprawicowych partii kierowanych przez He Bardzo konserwatywni bracia we Włoszechzdobywając wystarczającą liczbę miejsc we włoskim parlamencie, aby utworzyć rząd.

Meloni ogłosiła, że ​​jej rząd zostanie wybrany w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie, co uczyni ze skrajnie prawicowego lidera włoskiej Ligi Matteo Salviniego ministrem infrastruktury.

Giancarlo Giorgetti, również z Ligi, został ministrem gospodarki. Antonio Tajani z partii Forza Italia objął stanowisko ministra spraw zagranicznych, a stanowisko ministra obrony przejął Guido Crosito, jeden z założycieli Bractwa Włoch.

Nowy rząd będzie składał się z koalicji Bractwa Włoch kierowanego przez Meloniego, Ligi kierowanej przez Salviniego i Forza Italia, kierowanej przez byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Bracia włoscy otrzymali dziewięć ministerstw, podczas gdy Forza Italia i Liga otrzymały po pięć.

Meloni zostanie zaprzysiężony podczas ceremonii o godzinie 10:00 czasu lokalnego (4 rano ET) w sobotę rano.

Powstanie jej nowego rządu ujawniło napięcia. w tym tygodniuKontrowersyjny były przywódca Berlusconi trafił na pierwsze strony gazet, gdy nagranie audio wyemitowane przez włoską agencję prasową La Presse ujawniło, że 86-latek mówi o swoich „przywróconych” relacjach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Biuro Berlusconiego potwierdziło CNN w czwartek, że klipy są oryginalne – i wyglądało na to, że zostały potajemnie nagrane podczas spotkania jego partii Forza Italia we wtorek w sali parlamentu.

W nagraniu audio miliarder i potentat medialny powiedział, że „przywrócił stosunki z prezydentem Putinem”, a następnie chwali się, że rosyjski przywódca nazwał go „pierwszym z pięciu prawdziwych przyjaciół”.

Jego komentarze wywołały zdziwienie, gdy stosunki dyplomatyczne między Rosją a przywódcami Zachodu pozostają napięte w obliczu wyczerpanej armii Kremla. Atak na Ukrainę.

Podczas swoich rządów Berlusconi był poddany licznym procesom korupcyjnym i łapówkarskim burzliwa kariera polityczna.

Meloni była zagorzałym zwolennikiem Ukrainy, gdy walczyła z inwazją na Moskwę. Pośród gwałtownej reakcji jej koalicji na ujawnione przez Berlusconiego oświadczenia, potwierdziła swoją linię polityki zagranicznej.

„Kiedy oceniamy, Włochy nie będą najsłabszym ogniwem Zachodu. Naród spaghetti i mandolini, tak drogi wielu naszym krytykom, odzyska swoją wiarygodność i będzie bronił swoich interesów” – powiedziała Meloni późną środą na swoim koncie na Instagramie.

Meloni przemawiał wcześniej w piątek po spotkaniu z Mattarellą i jej koalicjantami i powiedział, że konieczne jest sformowanie nowego rządu „jak najszybciej”.

„Jesteśmy gotowi rządzić Włochami” – powiedział oficjalna strona Meloni na Facebooku. „Będziemy w stanie sprostać pilności i wyzwaniom naszych czasów ze świadomością i wydajnością”.

Oczekuje się, że Silvio Berlusconi (z lewej) i Matteo Salvini (z prawej) będą częścią rządu Meloniego, który będzie jednym z najbardziej skrajnie prawicowych rządów we współczesnej historii.

Meloni weszła na ruchliwą scenę polityczną Włoch w 2006 roku, a w 2012 roku była współzałożycielką Brothers of Italy, partii, której program jest zakorzeniony w eurosceptycyzmie i polityce antyimigracyjnej.

Popularność grupy wzrosła przed wrześniowymi wyborami, ponieważ włoscy wyborcy po raz kolejny odrzucili politykę głównego nurtu i wybrali postać marginalną.

Po raz pierwszy wyrobiła sobie nazwisko jako wiceprzewodnicząca Sojuszu Narodowego, nieprzejednanej neofaszystowskiej grupy utworzonej przez zwolenników Benito Mussoliniego. Meloni otwarcie podziwiał dyktatora jako młoda kobieta, ale później zdystansował się od jego faszyzmu – chociaż trójkolorowy płomień symbolizujący wieczny ogień na jego grobie był przechowywany w godle Braci Włoch.

Przez cały czas w polityce realizowała mocno konserwatywną agendę, często kwestionując prawa gejów, prawa do aborcji i politykę imigracyjną.

READ  Ukraina oczekuje poparcia UE dla jej kandydatury do wstąpienia do bloku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.