Marina Ovsyannikova, rosyjska demonstrantka antywojennej telewizji, została ukarana grzywną za nagranie przemówienia, które skłoniło innych do protestów

Zarzuty postawione przez moskiewski sąd były związane z jej adresem wideo, który skłonił innych do protestów, a nie do bojkotu transmisji telewizyjnych.

Owsiannikowa pojawiła się na planie wieczornych programów informacyjnych pierwszego kanału rosyjskiej telewizji państwowej, skandując „Stop wojnie!” i potępienie rządowej „propagandy” – oszałamiający moment publicznego protestu, gdy Kreml tłumi wszelką krytykę inwazji na Ukrainę.

Przed szturmem na grupę Channel One Ovsyannikova nagrała wiadomość wideo, w której powiedziała, że ​​jej ojciec jest Ukraińcem, a matka Rosjanką. Wojnę na Ukrainie nazwała „zbrodnią” i wezwała Rosjan do publicznych demonstracji.

„Niestety, od kilku lat pracuję nad Channel One, pracując nad propagandą Kremla” – powiedziała Ovsyannikova. „A teraz bardzo się wstydzę. Wstydzę się, że pozwoliłem kłamać w telewizji. Wstydzę się, że zostawiłem Rosjan w stanie zombie.”

Marina Ovsyannikova opublikowała 14 marca w mediach społecznościowych wiadomość wideo, w której opisała rosyjską inwazję na Ukrainę jako „zbrodnię”. (Marina Owsiannikowa)

OVD-Info, grupa zajmująca się prawami, która śledzi działalność protestacyjną i aresztowania w Rosji, zidentyfikowała ją jako redaktorkę i producentkę w nadawcy i powiedziała, że ​​jest w areszcie. Owsiannikowa Konto na Instagramie! On również identyfikuje ją jako pracownika Channel One.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił działania Owsiannikowej jako „zamieszki” i powiedział, że to kanał telewizyjny, a nie Kreml, „zajmuje się tym”.

Jej odważny czyn – protestowanie w Rosji wiąże się z wielkim ryzykiem osobistym, zwłaszcza że Moskwa zaostrzyła swoją machinę propagandową dotyczącą wojny – wzbudza obawy wielu przywódców i organizacji międzynarodowych o jej bezpieczeństwo. Krążyły doniesienia prasowe, że zaginęła po jej aresztowaniu. Wybitny rosyjski prawnik, Siergiej Badamczenudostępniła pierwsze zdjęcie Ovsianikowej od czasu jej zatrzymania, na którym można ją zobaczyć z prawnikiem Antonem Gachinskim.

Po wystąpieniu w sądzie rozmawiała również krótko z dziennikarzami.

rzecznik Biura Praw Człowieka ONZ Ravina Shamdasani, Powiedzieć Dziennikarze w Genewie powiedzieli, że rosyjskie władze muszą zapewnić, że Owsiannikowa nie będzie „narażona na żadne represje za korzystanie z jej prawa do wolności wypowiedzi”.

READ  Raport: Produkcja i eksport gazu w Rosji kurczą się z powodu presji ze strony sankcji

James Cleverly, Minister Stanu w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Powiedział BBC We wtorek kraj był „zatroskany” o swoje bezpieczeństwo.

„Te akty nieposłuszeństwa w Rosji… są ​​bardzo ważne” – powiedział. „To pokazuje wielką odwagę tych osób w protestowaniu przeciwko temu, co jest, jak wiemy, represyjnym państwem autorytarnym”.

„To naprawdę ważne, aby Rosjanie rozumieli, co się dzieje w ich imieniu” – powiedział Cleverly.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który prowadzi rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach negocjacji w sprawie zakończenia wojny, powiedział, że poruszy kwestię Owsiannikowej podczas kolejnej rozmowy z rosyjskim przywódcą. Rozpoczniemy działania dyplomatyczne w celu przedstawienia [her] Macron powiedział: Według Francji24.

Komisja Europejska również Powiedział We wtorek pochwaliła „wytrwałą odwagę” obywateli Rosji, którzy sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie. Rzecznik Daniel Ferry powiedział, że ponad 14 000 obywateli rosyjskich zostało zatrzymanych w ponad 140 miastach w całej Rosji za protestowanie przeciwko wojnie na Ukrainie.

Ferry pochwalił Owsiannikową za jej „odważną postawę moralną” i powiedział, że „zniknęła”, bo odważyła się sprzeciwić.

Dodał, że „aparat państwowy nadal tłumi wewnętrzną opozycję przeciwko miłującej pokój ludności miejscowej, pozbawiając ją podstawowych praw i wolności”. Jej osobisty protest został okrzyknięty na całym świecie poważnym aktem oporu.

Kira Yarimsh, rzeczniczka uwięzionego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, chwalony i chwalony Ovsyannikova udostępnia wideo na swoim koncie na Twitterze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście podziękował „kobiecie, która weszła do studia Channel One” w jednym z regularnych aktualizacji wideo, które zostały wysłane do Telegramu.

Według OVD-Info, tysiące protestujących przeciwko konfliktom zostało aresztowanych w Rosji, które twierdzi, że inwazja i jej następstwa „nieodwracalnie zmieniły” rosyjskie społeczeństwo.

READ  Burze piaskowe, poważne zanieczyszczenie powraca do Pekinu

Jennifer Hassan i Ammar Nazir przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.