Masowe zniszczenia po tym, jak Izrael zaatakował obiekt rakietowy w Syrii | Wiadomości o wojnie w Syrii

Syryjskie media państwowe donosiły, że pociski zostały wystrzelone znad Morza Śródziemnego w kierunku miasta Masjaf, ale większość z nich została zestrzelona.

Zdjęcia satelitarne pokazują masowe zniszczenia gigantycznego obiektu wojskowego w zachodniej Syrii, który niedawno był celem izraelskiego nalotu.

Bombardowanie wysadziło w zeszłym tygodniu skład, w którym znajdują się setki pocisków średniego zasięgu bojowników wspieranych przez Iran w tym kraju, według szefa obserwatorium wojny syryjskiej opozycji.

Rami Abdel Rahman, który kieruje brytyjskim Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka, powiedział, że Izraelczycy zbombardowali kilka miejsc, ale głównym celem był gigantyczny skład broni mieszczący około 1000 precyzyjnie naprowadzanych pocisków średniego zasięgu.

Powiedział, że eksplozje w obiekcie trwały ponad pięć godzin po ataku.

Podziemny ośrodek rozwoju rakiet na tym obszarze pod nadzorem irańskiej paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej pozostał nienaruszony, prawdopodobnie dlatego, że został wykopany głęboko w górach. Abdul Rahman powiedział, że atak zabił kapitana armii syryjskiej i zranił 14 innych.

Powiedział, że eksplozje były jednymi z największych odkąd Izrael zaczął przeprowadzać naloty na Syrię.

Nie było oficjalnego komentarza armii izraelskiej.

Przywrócenie odstraszania

Generał porucznik Alexus Grynkewich, najwyższy oficer sił powietrznych USA na Bliskim Wschodzie, powiedział, że „na pewno zdaje sobie sprawę” z doniesień, że Izrael skierował na cel skład broni w Syrii, ale podkreślił, że „nie ma żadnego związku” między tym atakiem a lotnictwem USA Uderzenia. Uderzyła w powiązane z Iranem cele w Syrii w zeszłym tygodniu.

Powiedział, że ostatnie środki podjęte przez wojsko USA są „całkowicie oddzielone od innych graczy, niezależnie od tego, czy są Izraelczykami, czy kimkolwiek innym”.

W sprawie ataków odwetowych, które w zeszłym tygodniu wywołały napięcia między amerykańskimi i wspieranymi przez Iran bojówkami w Syrii, Grynkewicz powiedział, że ma nadzieję, że „wszystko się zatrzyma, a teraz osiągnęliśmy punkt, w którym ponownie ustanowiono odstraszanie”.

READ  Greg Gutfeld: Wraz z Joe Bidenem lewicy udało się zdobyć jedną z największych „przynęty i zamiany” w historii politycznej

Syryjskie media państwowe doniosły, że izraelskie pociski zostały wystrzelone znad Morza Śródziemnego i większość z nich została zestrzelona. Po czwartkowym ataku w pobliżu miast Tartus i Hama w okolicznych lasach wybuchł pożar.

Według działaczy syryjskiej opozycji, izraelski atak był wymierzony w skład broni i ośrodek naukowo-badawczy w pobliżu miasta Masjaf w centrum twierdzy rządowej. Masjaf znajduje się mniej więcej w połowie drogi między nadmorskim miastem Tartus a centralnym miastem Hama.

W niedzielę The Times of Israel opublikował zdjęcia wykonane przez Planet Labs dla BBC i dostarczone przez Aurora Intel, sieć dostarczającą wiadomości i aktualizacje oparte na wywiadzie open source.

Firma Aurora Intel zamieściła na Twitterze wstępną analizę zdjęć satelitarnych pokazujących poważne uszkodzenia niektórych budynków i obszarów. Tereny otaczające Centrum Naukowo-Badawcze zostały „poważnie zniszczone przez pożar w wyniku wtórnych wybuchów”.

Na zdjęciach widać było, że część zieleni otaczającej obiekt została spalona.

Izrael przeprowadził setki ataków na cele w kontrolowanych przez rząd obszarach Syrii w ciągu ostatniej dekady wojny domowej, ale rzadko przyznaje się do takich operacji lub nie omawia takich operacji.

Przyznał jednak, że atakował bazy sojuszników syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, w tym libańskie ugrupowanie Hezbollah i inne wspierane przez Iran milicje. Izraelscy urzędnicy wojskowi powiedzieli wcześniej, że ataki są wymierzone w obecność Iranu w Syrii.

Według syryjskich mediów państwowych co najmniej trzech syryjskich żołnierzy zginęło, a trzech innych zostało rannych w „wielokrotnych” izraelskich atakach rakietowych na Syrię 14 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.