Microsoft wprowadza Fabric, w tym Copilot dla Power BI

Scott Guthrie, wiceprezes Microsoftu ds. chmury i sztucznej inteligencji, przemawia na szczycie Microsoft CIO Summit 1 lutego 2023 r. w Redmond w stanie Waszyngton.

Microsoftu

Duże inwestycje Microsoftu w chatboty ze sztuczną inteligencją znalazły zastosowanie w analizie danych.

Po zainwestowaniu 13 miliardów dolarów w OpenAI i wczesnych staraniach o osadzenie technologii AI w wyszukiwarce Bing i innych produktach, takich jak poczta elektroniczna, Word i Excel, Microsoft wypuszcza chatbota — lub Copilot. Informacje przechowywane w korporacyjnych bazach danych

Poza chatbotem Microsoft wprowadza nową markę o nazwie Fabric, która połączy siedem produktów danych pod jednym parasolem. Sytuacja jest podobna do sytuacji, gdy w 1990 roku firma Microsoft wprowadziła na rynek pakiet oprogramowania biurowego zwiększającego produktywność, a Microsoft reklamuje możliwości obniżenia kosztów w czasie, gdy klienci zaciskają pasa.

Fabric jest przeznaczony do przechowywania jednej kopii danych klienta i pracy z nią w wielu programach. Na przykład dane można wykorzystywać w Synapse Data Science w celu tworzenia wykresów i pulpitów nawigacyjnych w celu tworzenia modeli AI i oprogramowania do analizy biznesowej Power BI.

„Masz licznik, więc jeśli twój system BI nie jest w pełni wykorzystywany, możesz wydać go na inne obszary, a jeśli twoja hurtownia danych jest niewykorzystana, możesz wydać go na licznik BI” — powiedział Scott Guthrie, wiceprezes wykonawczy firmy Microsoft. Zespół ds. chmury i sztucznej inteligencji. „Nie musisz płacić za wszystko osobno. Myślę, że ostatecznie daje to klientom znaczne oszczędności”.

Jeden pilot jest dostępny dla narzędzi z portfolio Microsoft Fabric, w tym Data Factory, Synapse Data Engineering, Synapse Data Warehousing, Synapse Real-Time Analytics oraz nowego narzędzia do monitorowania o nazwie Data Activator, Power BI i Synapse Data. Science – powiedział rzecznik Microsoftu.

Nowa technologia nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej do działania. Każdy może otworzyć Power BI i wpisać pomysł na raport w Copilot lub kliknąć niektóre z automatycznie wygenerowanych pomysłów. Po pojawieniu się ekranu pełnego regulowanych wykresów, użytkownik może wpisać pytanie dotyczące danych i uzyskać odpowiedź w prostym języku angielskim.

READ  Konflikt na Ukrainie zintensyfikował działania dyplomatyczne w związku z przerwami w dostawie prądu

Salesforce ogłosił to na początku tego miesiąca Tabela GPTWykresy można tworzyć w odpowiedzi na monity tekstowe.

Arun Ulagaratsakan, wiceprezes firmy Microsoft ds. Azure Data, powiedział, że szkielet jest „bardziej wszechstronny niż to, co do tej pory ogłoszono na rynku”. Powiedział, że formuły drugiego pilota można pisać przy użyciu języka Microsoft Data Analysis Expressions w Power BI.

Data for Fabric znajduje się w jednym systemie pamięci masowej o nazwie OneLake, podobnie jak usługa synchronizacji i udostępniania plików OneDrive firmy Microsoft działa dla subskrybentów oprogramowania biurowego Microsoft 365. Użytkownicy mogą przeglądać i podejmować działania na danych przechowywanych w S3 Amazon Web Services i Google Cloud Platform Google Cloud Storage i nie muszą tworzyć kopii.

Boris Evlson, analityk firmy badawczej Forrester, powiedział, że w oparciu o to, jak Microsoft zbudował swoją architekturę technologiczną, „z pewnością pomoże im to zdobyć większy udział w rynku”.

Microsoft rozpoczął pracę nad Fabric dwa lata temu, powiedział Ulagaratsakan. Firma nie ustaliła jeszcze ceny.

We wtorek Microsoft powiedział, że w czerwcu rozpocznie podgląd Windows Copilot w swoim systemie operacyjnym Windows 11.

„Podobnie jak w przypadku Ping Chat, możesz zadawać Windows Copilot wiele pytań, od prostych do złożonych” — napisał Panos Panay, dyrektor ds. produktu w firmie Microsoft, w poście na blogu.

Widzieć: Dyrektor generalny firmy Microsoft, Satya Nadella Relacja OpenAI, generatywna sztuczna inteligencja, umowa Microsoft-Activivision

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.