Minister Madagaskaru zwolniony za głosowanie przeciwko aneksji Ukrainy przez Rosję

ANTANANARIVO (Reuters) – Prezydent Madagaskaru zwolnił swojego ministra spraw zagranicznych za głosowanie w ONZ w sprawie potępienia zorganizowanych przez Rosję referendów w sprawie aneksji czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy, podały dwa źródła w biurze prezydenta.

W ubiegłą środę Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w zdecydowanej większości głosowało za potępieniem „próby nielegalnej aneksji” czterech regionów Ukrainy przez Rosję i wezwało wszystkie kraje do nieuznawania tego posunięcia. Czytaj więcej

Spośród 193 członków Zgromadzenia Ogólnego 143 państwa głosowały za rezolucją, która potwierdzała również suwerenność, niezależność, jedność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dwóch wysokich rangą urzędników w biurze prezydenta Andre Rajoeliny powiedziało Reuterowi, że minister Richard Randriamandrato został zwolniony za to, że był jednym z tych, którzy głosowali za poparciem.

Inwazja Rosji na Ukrainę w tym roku postawiła wiele krajów afrykańskich w niezręcznej sytuacji dyplomatycznej. Wiele z nich ma skomplikowaną historię stosunków z Zachodem i byłym Związkiem Radzieckim oraz ważne związki gospodarcze z Rosją.

W dużej mierze unikali opowiedzenia się po jednej ze stron wojny, ku frustracji niektórych krajów zachodnich.

Do zeszłego tygodnia Madagaskar zawsze wstrzymał się od głosu podczas różnych głosowań nad rezolucjami związanymi z kryzysem na Ukrainie. Rząd mówił o bezstronności i bezstronności w tej sprawie.

Randriamandrato odmówił komentarza.

Osiemnaście z 35 krajów, które w zeszłym tygodniu wstrzymały się od głosu, pochodziło z Afryki. Rosja, Białoruś, Korea Północna, Syria i Nikaragua głosowały przeciwko rezolucji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

READ  Władimira Putina trzeba powstrzymać raz na zawsze

(Sprawozdawczość Lovasuy Rabari) Napisane przez George Opolutsa; Montaż przez Alexa Richardsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.