Misja NASA Artemis na Księżyc kończy się pluskiem

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Gdy statek kosmiczny NASA Orion z powodzeniem rozbił się w oceanie w niedzielę, misja Artemis I – 25-dniowy niezarejestrowany lot testowy wokół Księżyca, który utoruje drogę przyszłym misjom kosmicznym – doszła do ważnego wniosku.

Sonda zakończyła ostatni etap swojej podróży, przelatując 239 000 mil (385 000 kilometrów) między Księżycem a Ziemią, pokrywając gęstą wewnętrzną warstwę ziemskiej atmosfery. Wpadł do Oceanu Spokojnego w Baja California w Meksyku o godzinie 12:40 w niedzielę.

Ten ostatni krok jest jednym z najważniejszych i najbardziej niebezpiecznych etapów misji.

Ale po wodowaniu komentator NASA Rob Navias, który prowadził niedzielną transmisję, nazwał proces ponownego wejścia „podręcznikiem”.

„Jestem bardzo zszokowany” — powiedział w niedzielę administrator NASA Bill Nelson. „To był niezwykły dzień”.

Kapsuła unosi się teraz nad Oceanem Spokojnym, gdzie pozostanie do prawie 15:00 ET, ponieważ NASA zbiera więcej danych i przeprowadza niektóre testy. Proces ten, podobnie jak reszta misji, ma na celu zapewnienie, że statek kosmiczny Orion jest gotowy do lotu z astronautami.

„Testujemy całe ciepło, które wchodzi i jest wytwarzane w kapsule. Chcemy scharakteryzować, w jaki sposób wpłynie to na wnętrze kapsuły” – powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu dyrektor lotu NASA, Judd Frayling.

W pobliżu czeka zespół pojazdów ratowniczych, w tym łodzie, helikopter i okręt USS Portland.

Statek kosmiczny poruszał się z prędkością 32 razy większą niż dźwięk (24 850 mil na godzinę lub 40 000 kilometrów na godzinę), kiedy uderzył w powietrze – tak szybko, że fale kompresji podgrzały zewnętrzną część pojazdu do około 5000 stopni Fahrenheita (2760 stopni). Celsjusz).

„Następnym dużym testem jest osłona termiczna” – powiedział Nelson w czwartkowym wywiadzie telefonicznym dla CNN, odnosząc się do bariery zaprojektowanej w celu ochrony kapsuły Oriona przed ponownym wejściem fizyki w ziemską atmosferę.

Ekstremalne ciepło zjonizowało cząsteczki powietrza, tworząc strukturę Plazma spowodowała 5,5-minutową przerwę w komunikacji. Według Artemis I do dyrektora lotu Judda Frylinga.

Interaktywna: Śledzę drogę Artemidy wokół Księżyca iz powrotem

Kiedy kapsuła osiągnęła wysokość około 200 000 stóp (61 000 metrów) nad powierzchnią Ziemi, wykonała manewr przechyłu, który na krótko wysłał kapsułę w górę – podobnie jak unikanie skały na powierzchni jeziora.

Istnieją dwa powody zastosowania manewru pomijania.

„Pomiń wejście zapewnia nam stabilne lądowisko, które wspiera bezpieczeństwo astronautów, ponieważ pozwala zespołom naziemnym lepiej i szybciej koordynować działania ratownicze” – powiedział Joe Bomba, kierownik aerotermii Orion aerosciences w firmie Lockheed Martin. Raport. Lockheed jest głównym wykonawcą statku kosmicznego Orion dla NASA.

„Podzielając ciepło i siłę ponownego wejścia na dwa zdarzenia, pomijanie wejścia zapewnia również korzyść w postaci zmniejszenia sił G doświadczanych przez astronautów” – powiedział Lockheed, odnosząc się do miażdżących sił, jakich doświadczają ludzie podczas lotów kosmicznych.

Po manewrze przeskakiwania nastąpiła kolejna przerwa w komunikacji trwająca trzy minuty.

Rozpoczynając ostatnie opadanie, kapsuła gwałtownie zwolniła i odleciała z prędkością tysięcy mil na godzinę, aż otworzyły się spadochrony. W momencie rozprysku Orion jechał z prędkością 20 mil na godzinę (32 kilometry na godzinę).

Chociaż na tej misji testowej nie było astronautów – jeden Jakieś manekiny Zbierz dane i Zabawka Snoopy’ego – podkreślił Nelson, prezes NASA Znaczenie Pokazuje, że kapsułkę można bezpiecznie zwrócić.

Plany agencji kosmicznej polegają na przekształceniu misji księżycowych Artemis w program wysłania astronautów na Marsa, co wiązałoby się ze znacznie szybszym i śmielszym procesem ponownego wejścia na powierzchnię.

Kapsuła Oriona rejestruje widok powierzchni Księżyca, ze Słońcem świecącym w kształcie półksiężyca na tle Ziemi.

Podczas tej misji Orion przebył około 1,3 miliona mil (2 miliony kilometrów) na orbitę Księżyca, niosąc kapsułę. Dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi Kiedyś podróżował.

Drugim celem misji był moduł serwisowy Orion, cylindryczny element mocujący u podstawy statku kosmicznego, służący do rozmieszczenia 10 małych satelitów. Ale co najmniej cztery z tych satelitów zawiodły po wystrzeleniu na orbitę, w tym miniaturowy lądownik księżycowy, który został opracowany. Japonia I jeden Własny ładunek NASA Miał to być jeden z pierwszych małych satelitów do badania przestrzeni międzyplanetarnej.

Podczas swojej podróży statek kosmiczny został schwytany Szokujące zdjęcia Ziemi, a kiedy obie lecą blisko, obrazy powierzchni Księżyca i hipnotyzujący „Wstrząs ziemi”.

Nelson powiedział, że gdyby misja Artemis I miała jak dotąd otrzymać ocenę literową, byłaby to A.

„Nie A-plus, ponieważ spodziewamy się, że coś pójdzie nie tak. A dobrą wiadomością jest to, że kiedy coś pójdzie nie tak, NASA wie, jak to naprawić” – powiedział Nelson. „Ale jeśli jestem Nauczyciel, daję piątkę z plusem.

Po sukcesie misji Artemis I NASA zagłębi się teraz w dane zebrane podczas tego lotu i wybierze zespół do misji Artemis II, która mogłaby wystartować w 2024 roku.

Artemis II ma na celu wysłanie astronautów na tę samą trajektorię, co Artemis I, latając wokół Księżyca, ale nie lądując na jego powierzchni.

Misja Artemidy III, W tej chwili Zaplanowane na 2025 rokspodziewany Urzędnicy NASA powiedzieli, że obejmie to pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę, która ponownie postawi stopę na Księżycu.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera nawiedziło Północną Kalifornię, 2 ofiary śmiertelne, tysiące bez prądu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.