Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Ukraina mówi, że rosyjskie siły próbują zająć główne drogi i osiedla w Kijowie

Ukraiński żołnierz stoi na szczycie zdobytego rosyjskiego czołgu po walce z siłami rosyjskimi we wsi Łukjanówka pod Kijowem, podczas inwazji Rosji na Ukrainę, Ukraina, 27 marca 2022 r.

Marco Djurica | Reuters

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że walki trwają w kilku regionach, a kilka miast – w tym Kijów – „powstrzymuje natarcie rosyjskiego wroga”.

„Zgromadzenie ukraińskich sił i środków obrony miasta Kijowa odstrasza rosyjskiego wroga, który próbuje przebić się przez ukraińską obronę od północnego zachodu i wschodu w celu opanowania głównych dróg i osiedli” – powiedział resort. w aktualizacji.

Urzędnicy poinformowali, że siły rosyjskie posuwają się również do osiedli Holyipol, Zaporoże i Wierknotoretsk, a także miast na południu Ukrainy.

– Chloe Taylor

Kreml twierdzi, że negocjacje prawdopodobnie nie zostaną wznowione przed wtorkiem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że delegacje z Rosji i Ukrainy pojadą dziś do Turcji, a negocjacje twarzą w twarz prawdopodobnie rozpoczną się jutro.

„[Negotiations] Jest mało prawdopodobne, aby trwało to dzisiaj. Dziś delegacje już jadą do Turcji. Więc wiemy, że to [talks] „Teoretycznie może się to wydarzyć jutro” – powiedział podczas konferencji prasowej.

„Nie możemy i nie będziemy jeszcze rozmawiać o postępach. Ale fakt, że zdecydowano się na kontynuację rozmów osobiście, jest z pewnością ważny. Ale na razie trzymamy się linii nieujawniania żadnych szczegółów dotyczących negocjacji.”

David Arachhamiya, ukraiński urzędnik zaangażowany w negocjacje z Rosją, powiedział w niedzielę, że delegaci postanowili przeprowadzić tę rundę rozmów osobiście od poniedziałku do środy w tym tygodniu.

– Chloe Taylor

Urzędnicy twierdzą, że z dnia na dzień nie było ataków na stolicę Ukrainy

Żołnierze ukraińscy stoją na straży na Placu Niepodległości w Kijowie 26 marca 2022 r.

Siergiej Sobinski | AFP | Obrazy Getty

Administracja miasta Kijowa poinformowała w poniedziałek, że w stolicy Ukrainy przez całą noc panował spokój i nie było ataków na miasto.

Urzędnicy powiedzieli w poście na Telegramie, że infrastruktura w Kijowie działa, a obywatele mają zapewnione wszystkie udogodnienia.

Zachęcali także mieszkańców stolicy, aby nie opuszczali niepotrzebnie swoich domów.

– Chloe Taylor

Ukraiński urzędnik nie spodziewa się większego przełomu w rozmowach z Rosją w tym tygodniu

Vadim Denisenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, przemawia na briefingu 14 marca 2022 r.

Buffalo Behmut | Ukrinform | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

Vadim Denisenko, doradca MSW Ukrainy, powiedział, że nie spodziewa się większych przełomów w rozmowach w tym tygodniu między przedstawicielami Rosji i Ukrainy.

READ  Organizacja charytatywna zajmująca się zwierzętami twierdzi, że ponad 100 psów ze schronisk, które przeżyły głód na rozdartej wojną Ukrainie, wyprowadziło się na granicę Polski

Delegacje z obu krajów mają spotkać się w Turcji w poniedziałek na rozmowy twarzą w twarz, które mają potrwać do środy.

Denisenko przemawiał podczas charytatywnego „Maratonu telewizyjnego”, który był pokazywany na całym świecie na rzecz Ukrainy.

– Chloe Taylor

Ukraina nie otworzy w poniedziałek korytarzy humanitarnych z obawy przed „prowokacjami”

Wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk powiedziała, że ​​władze nie otworzą dziś korytarzy humanitarnych, ponieważ urzędnicy obawiają się zbliżającego się rosyjskiego ataku.

„Nasze informacje wskazywały na możliwe prowokacje okupantów na drogach korytarzy humanitarnych” – powiedziała. Aplikacja do przesyłania wiadomości telegramowych. „Dlatego ze względu na bezpieczeństwo publiczne nie otwieramy dziś korytarzy humanitarnych” – dodał.

W ostatnich tygodniach ukraińscy urzędnicy prawie codziennie obsługiwali bezpieczne drogi ewakuacyjne w różnych miejscach w całym kraju, z korytarzami umożliwiającymi ewakuację ludności cywilnej i import niezbędnych zapasów.

Wczesne próby ewakuacji ludności cywilnej z miast Mariupol i Wołnowakia musiały zostać wstrzymane, ponieważ władze ukraińskie twierdziły, że siły rosyjskie były. Naruszenie porozumień o zawieszeniu broni wzdłuż dróg ewakuacyjnych.

– Chloe Taylor

Ukraina twierdzi, że podczas wojny zginęło 143 dzieci

Na tym zdjęciu z 18 marca 2022 r. widać 109 pustych wózków dziecięcych przed Radą Miasta Lwowa podczas procedury mającej na celu podkreślenie liczby dzieci zabitych podczas trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jurij Dyachin | AFP | Obrazy Getty

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainie zginęło 143 dzieci.

Urzędnicy dodali, że podczas wojny zostało rannych 216 dzieci.

Prokuratura Generalna stwierdziła, że ​​„najbardziej ucierpiały” dzieci w Kijowie, Charkowie i Doniecku, ale zauważyła, że ​​dzieci zostały poważnie dotknięte w 14 regionach Ukrainy.

– Chloe Taylor

Przedstawiciele Rosji i Ukrainy spotykają się w Turcji na rozmowy

Flagi Ukrainy i Rosji pojawiają się na stole przed rozmowami urzędników obu krajów na Białorusi 3 marca 2022 r.

Maksym Gocek | Reuters

Delegacje z Ukrainy i Rosji mają dziś spotkać się w Turcji w celu dalszych rozmów.

David Arachhamia, ukraiński urzędnik, który brał udział w negocjacjach z Rosją, powiedział w Udostępnienie na Facebook W niedzielę delegaci postanowili przeprowadzić tę rundę rozmów osobiście.

Powiedział, według tłumaczenia NBC News: „Dzisiaj, w kolejnej rundzie rozmów na temat wideorozmów, postanowiono przeprowadzić kolejną rundę bezpośrednio przez dwie delegacje w Turcji w dniach 28-30 marca”.

– Chloe Taylor

Ukraińscy urzędnicy podobno powiedzieli, że rosyjskie siły wycofują się z niektórych lokalizacji

Burmistrz Sławutycz – dom pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu – powiedział w poniedziałek, że wojska rosyjskie opuściły miasto, Reuters zgłoszony.

READ  Chiny nakładają sankcje na litewskiego wiceministra za wizytę na Tajwanie

„Zakończyli pracę, którą zamierzali wykonać”, powiedział burmistrz Jurij Fumiczew przez agencję informacyjną. „Zbadali miasto, a dziś skończyli to robić i opuścili miasto. Teraz nikogo w mieście nie ma”.

W sobotę ukraińskie media donosiły wspomniany Ten Slavutych został zdobyty przez wojska rosyjskie.

Z drugiej strony ukraińskie siły zbrojne poinformowały we wczesnych godzinach poniedziałkowych rano, że część sił rosyjskich wycofuje się z obwodu kijowskiego na Białoruś.

„Ponowny montaż poszczególnych jednostek składu [Russian] Siły zbrojne poinformowały w aktualizacji na Facebooku, że wschodni region wojskowy trwa.

W aktualizacji dodano, że „jednostki, które poniosły duże straty w operacji ofensywnej, są zazwyczaj przerzucane na terytorium Białorusi w celu odbudowy milicji”, zaznaczając, że „świętowano” wycofywanie się z terytorium obwodu kijowskiego.

Jednak urzędnicy zauważyli, że walki trwają w całym kraju, a siły rosyjskie „kontynuują naloty rakietowe i powietrzne na ważną infrastrukturę wojskową i zaawansowane pozycje w celu spowodowania strat i wycieńczenia personelu”.

CNBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować tych raportów.

– Chloe Taylor

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem ostrzega, że ​​Rosja prawdopodobnie przeprowadzi cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową

Rob Lee, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Dragos zajmującej się cyberbezpieczeństwem, powiedział, że rosyjskie cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową są bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę historię tego kraju polegającą na podejmowaniu „jeden po drugim” działań przeciwko sankcjom.

„W 2014 roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę i zajęła Krym, zachodnie instytucje finansowe nałożyły szereg sankcji” – powiedział Lee w rozmowie z CNBC „Street Sign Asia”.

W rezultacie Rosja wykorzystała cyberataki na te instytucje finansowe.

„Teraz, gdy jesteśmy świadkami sankcji wobec infrastruktury naftowej i gazowej, Nord Stream 2 itp… W pełni spodziewamy się, że zaczniemy widzieć cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową. Pod koniec lutego Niemcy zawiesiły certyfikację Nord Stream 2 – gazociąg ma sprowadzać gaz ziemny z Rosji bezpośrednio do Europy.

Pompa olejowa pobiera ropę z pola naftowego basenu permskiego 14 marca 2022 r. w Odessie w Teksasie.

Joe Riddell | Obrazy Getty

Wielka Brytania mówi: „Brak znaczących zmian w działaniach sił rosyjskich”

Rosyjscy żołnierze w obwodzie Wołnowakii w zajętym przez separatystów prorosyjskim obwodzie donieckim na Ukrainie, 26 marca 2022 r.

Śiwa Karacan | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie nastąpiła „znacząca zmiana w działaniach sił rosyjskich na okupowanej Ukrainie”.

Wielka Brytania stwierdziła w aktualizacji wywiadu, że ciągły brak rozmachu i morale wśród rosyjskich wojskowych, a także utrzymujące się braki logistyczne i agresywny opór Ukraińców powodują problemy dla Rosji.

READ  Szef Mossadu ostrzega przed rosnącymi dostawami Iranu do Rosji zaawansowanej broni i próbami wzbogacenia uranu

„Rosja zajęła większość terytorium na południu w pobliżu Mariupola, gdzie trwają zaciekłe walki, gdy Rosja próbuje kontrolować port” – dodała.

– Chloe Taylor

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Indie kupują tanią rosyjską ropę po „rekordowych cięciach”, a Chiny mogą pójść w ich ślady

Obserwatorzy branży twierdzą, że dostawy rosyjskiej ropy naftowej do Indii były w zeszłym roku nieco ograniczone, ale od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nastąpił „znaczny wzrost”.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna twierdzi, że rosyjska ropa jest sprzedawana z „rekordowymi cięciami”.

Eileen Wald, prezes Transversal Consulting, powiedziała, że ​​dwie firmy zajmujące się handlem towarami również oferują zniżki do 30 dolarów za baryłkę dwa tygodnie temu za Ural Blend – główną mieszankę ropy eksportowaną przez Rosję.

Sameer Kapadia, szef ds. handlu w firmie Vogel Group zajmującej się doradztwem w sprawach stosunków rządowych, powiedział, że chociaż motywy Indii mają charakter ekonomiczny, to przy zakupie ropy prawdopodobnie zważy również swoją przyjaźń z Rosją – biorąc pod uwagę, że oba kraje mają długą historię.

Analitycy twierdzą, że Chiny, największy światowy importer ropy, mogą również postawić na dyskontowaną ropę z Rosji. „Chiny naprawdę wolą znacznie tańszą ropę… Ceny są bardzo wysokie, nawet w przedziale 90 USD, który jest zbyt wysoki dla Chin”, powiedziała Eileen Wald, prezes Transversal Consulting.

– Weezin Tan

Zełenski mówi, że Ukraina jest gotowa do dyskusji o neutralności

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski organizuje konferencję prasową w Kijowie na Ukrainie 12 marca 2022 r.

Amin Sensar | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj jest gotowy do dyskusji o przyjęciu neutralnego statusu w ramach porozumienia pokojowego z Rosją, chociaż porozumienie to musi być zagwarantowane przez strony trzecie i poddane referendum.

„Gwarancje bezpieczeństwa i neutralność, niejądrowy status naszego państwa. Jesteśmy na to gotowi. To najważniejszy punkt” – powiedział Zełenski w 90-minutowym wystąpieniu wideo z rosyjskimi dziennikarzami.

Zełenski powiedział, że podczas gdy jego rząd dyskutuje o użyciu języka rosyjskiego na Ukrainie w rozmowach z Rosją, inne rosyjskie żądania, takie jak rozbrojenie, nie są obecnie rozpatrywane. Powiedział, że rosyjskojęzyczne miasta na Ukrainie zostały zniszczone podczas inwazji.

— Ian Thomas, z raportem z Reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.