Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Japonia ogłasza nowe sankcje wobec Rosji

Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu ogłosiło w piątek, że Tokio nałoży sankcje na 15 Rosjan i 9 organizacji.

Posunięcie to zwiększy liczbę rosyjskich osób sankcjonowanych przez Japonię do 76, a liczbę organizacji do 12.

Wśród dodatkowych 15 osób znajdują się: sekretarz prasowy rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, wiceminister obrony Aleksiej Kriworuchko, dyrektor generalny Rosoboronexport Aleksander Michejew i Sulejman Karimow, właściciel Nafta Financial and Industrial Group.

Dodatkowe organizacje to Rosneft Aero, United Shipbuilding Corporation i Kurganmashzavod.

– Chloe Taylor

Urzędnik mówi, że atak na Lwów pokazuje, że Rosja jest „w stanie wojny z ludnością ukraińską”

Dym unosi się po eksplozji w zachodnioukraińskim mieście Lwowie 18 marca 2022 r.

Jurij Dyachin | Agencja Francja-Presse | Obrazy Getty

Ukraiński urzędnik powiedział, że siły ukraińskie zestrzeliły niektóre rosyjskie pociski wystrzelone z Morza Czarnego w kierunku Lwowa wczesnym rankiem w piątek.

Ale niektóre pociski ominęły obronę Ukrainy i uderzyły w fabrykę naprawy samolotów na obrzeżach miasta.

„Dzisiaj odbył się strajk dla miasta Lwowa” – powiedział w oświadczeniu Maxim Kozytsky, gubernator ukraińskiego obwodu lwowskiego. Udostępnienie na Facebook Przetłumaczone przez NBC News. „Alarm powietrzny zadziałał i siły zbrojne działały. Niektóre pociski wystrzelone z Morza Czarnego zostały zestrzelone. Cztery z nich trafiły, jak wiadomo, w fabrykę napraw samolotów”.

Lwów, położony na zachodniej Ukrainie, nie był jeszcze miejscem aktywnych działań wojennych, ponieważ wielu uchodźców napływa do miasta, aby uciec przed konfliktami w innych częściach kraju.

Kozetsky powiedział, że podczas piątkowego nalotu jedna osoba została ranna i nikt nie został zabity.

Zaznaczył, że obwód lwowski obecnie „nie ma żadnych operacyjnych obiektów wojskowych… w ogóle”, zauważając, że oznacza to, że Rosja celowo bierze na cel ludność cywilną.

„To atak na miasto Lwów, centrum humanitarne, w którym obecnie przebywa co najmniej 200 tys. przesiedleńców, którzy już opuścili wojnę” – powiedział Kozetsky. „Atak wroga na miasto Lwów jest znowu potwierdzeniem, że nie są w stanie wojny z armią ukraińską, ale są w stanie wojny z ludnością: kobietami, dziećmi, imigrantami. Nie mają nic świętego”.

READ  Szczyt COVID w Chinach trwa dwa lub trzy miesiące i następnym razem uderza w obszary wiejskie

Rzecznik rosyjskiego rządu nie był od razu dostępny do komentowania, gdy skontaktował się z CNBC.

Chloe Taylor

Brytyjski regulator zakazuje transmisji na rosyjskim kanale RT w Wielkiej Brytanii

Rosyjsko-angielskojęzyczny serwis informacyjny RT jest „przeznaczony dla zachodnich odbiorców, więc to, co jest pokazywane na RT, nie jest tym, co mówi się w Rosji”, powiedział Jeremiah Fowler z Security Discovery.

Lionel Bonawentura | Agencja Francja-Presse | Obrazy Getty

Brytyjski regulator transmisji Ofcom cofnął RT licencję na nadawanie w Wielkiej Brytanii ze skutkiem natychmiastowym.

Ofcom powiedział w piątek rano, że nie uważa licencjobiorcy RT, ANO TV Novosti, za „odpowiedniego i odpowiedniego do posiadania brytyjskiej koncesji na nadawanie”. Decyzja zapadła w trakcie 29 toczących się śledztw w sprawie bezstronności RT News i bieżących relacji z inwazji Rosji na Ukrainę.

„Rozważamy skalę i potencjalnie poważny charakter problemów zgłoszonych w tak krótkim okresie poważnych obaw – zwłaszcza biorąc pod uwagę historię zgodności RT, w której kanał ukarał grzywną w wysokości 200 000 funtów za wcześniejsze naruszenia neutralności” – powiedział Ofcom w oświadczeniu. .

Obawy te skłoniły Ofcom do wszczęcia odrębnego dochodzenia w sprawie tego, czy ANO TV Novosti powinna zachować licencję.

„Dochodzenie to wzięło pod uwagę szereg czynników, w tym relacje RT z Federacją Rosyjską” – powiedział Ofcom. „[The investigation] Zdałem sobie sprawę, że RT jest finansowane przez państwo rosyjskie, które niedawno najechało sąsiednie suwerenne państwo”.

Organizacja powiedziała również, że rozważa nowe przepisy w Rosji, które „skutecznie kryminalizują każdą niezależną prasę, która odbiega od narracji prasowej państwa rosyjskiego, szczególnie w odniesieniu do inwazji na Ukrainę”.

Ofcom podsumował: „Uważamy, że z powodu tych ograniczeń wydaje się niemożliwe, aby RT przestrzegało zasad należytej neutralności naszych zasad transmisji”.

RT obecnie nie nadaje w Wielkiej Brytanii po tym, jak sankcje UE zakłóciły jego transmisje do Wielkiej Brytanii.

READ  Gdy Biden prosi Saudyjczyków o pomoc w sprawie ropy, przedstawiciele energetyki USA mówią, że są zmęczeni „oszczerstwami”

Zastępca redaktora naczelnego RT Anna Belkina powiedziała CNBC w e-mailowym oświadczeniu, że decyzja Ofcom opisuje regulatora jako „nic więcej niż narzędzie rządu”.

„Ignorując całkowicie czystą historię RT przez cztery kolejne lata i deklarując czysto polityczne powody bezpośrednio związane z sytuacją na Ukrainie, Ofcom błędnie uznał, że RT nie jest „odpowiednie i odpowiednie” i tym samym pozbawiło Brytyjczyków dostępu do informacji” – powiedział Belkina. .

– Chloe Taylor

Obejrzyj: CNBC przygląda się operacjom NATO w Europie Wschodniej

Silvia Amaro z CNBC donosi z bazy wojskowej Tapa w Estonii – około 70 mil od granicy z Rosją – gdzie wojska z krajów NATO zostały rozmieszczone po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Ukraina otwiera 9 korytarzy humanitarnych

Żołnierz sił prorosyjskich przechodzi obok rzędu samochodów z ewakuowanymi opuszczającymi oblężone południowe miasto portowe Mariupol na Ukrainie, 17 marca 2022 r.

Aleksander Armoszenko | Reuters

Wicepremier Ukrainy Irina Verychuk zapowiedziała, że ​​w piątek na Ukrainie zostanie otwartych dziewięć korytarzy humanitarnych, które umożliwią ewakuację ludności cywilnej i import niezbędnych zapasów.

W piątkowych planach są trasy z Mariupola, Sum i wsi Krasnopilia i Wielka Pisarewka.

Vereshuk powiedział, że władze pracują nad zorganizowaniem pomocy humanitarnej dla regionu Chersoniu. Chersoń, duże miasto na południu Ukrainy, Stało się pierwszym dużym miastem ukraińskim zajętym przez wojska rosyjskie wcześniej w tym miesiącu.

Od tego czasu mieszkańcy miasta kilkakrotnie wychodzili na ulice protestując przeciwko rosyjskiej okupacji.

– Chloe Taylor

Według urzędników podczas nalotu w Kijowie zginęła jedna osoba

Państwowe służby ratownicze Ukrainy poinformowały, że jedna osoba zginęła dziś rano podczas nalotu na Kijów.

Agencja poinformowała, że ​​w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym w dzielnicy Boudil w stolicy wybuchł pożar po trafieniu w budynek pociskiem.

– Chloe Taylor

Pociski trafiły w zachodnie miasto Lwów

Burmistrz Lwowa poinformował w piątek, że kilka pocisków spadło na centrum naprawy samolotów na obrzeżach Lwowa na zachodniej Ukrainie.

READ  „Zapiąć pasy”: amerykańscy zwolennicy Just Stop Oil obiecują więcej protestów w stylu Van Gogha | kryzys klimatyczny

Atak wskazuje, że siły rosyjskie nadal rozszerzają swoją ofensywę. Wielu Ukraińców uciekło ze swoich domów w innych częściach kraju do stosunkowo bezpiecznego Lwowa. Burmistrz miasta, Andrei Sadovy, został zmuszony do podjęcia działań, aby uniemożliwić właścicielom podwyższanie czynszów, gdy do miasta napływali uchodźcy.

W serii postów na Telegramie w piątek rano Sadowyj powiedział, że rosyjskie pociski uderzyły w okolice lwowskiego lotniska.

„Kilka pocisków trafiło w stację naprawczą samolotów. Uderzenia zniszczyły jej budynki” – powiedział. „Aktywna praca na stacji została wcześniej wstrzymana, więc teraz nie ma ofiar. Ratownicy i powiązane obiekty pracują na miejscu”.

Wyjaśnił też, że samo lotnisko nie zostało ranne.

Reporterzy NBC na ziemi we Lwowie powiedzieli, że alarm lotniczy w mieście wybuchł tuż po 6 rano czasu lokalnego, a około 6:25 na obrzeżach miasta usłyszano trzy eksplozje.

– Chloe Taylor

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Chińskie media państwowe nadal obwiniają USA przed wezwaniem Xi-Bidena

W czwartek chińskie media państwowe ogłosiły, że prezydent Chin Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden będą przemawiać w piątek wieczorem czasu pekińskiego. W raportach nie wspomniano konkretnie o Ukrainie.

W przededniu apelu chińskie media państwowe odeszły od głównie prorosyjskich relacji z wojny na Ukrainie. Nawet Qin Gang, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, powiedział w środę w opinii dla Washington Post, że konflikt nie jest dobry dla Chin i że Pekin próbowałby temu zapobiec, gdyby wiedział z wyprzedzeniem.

Ale jeden z konsekwentnych Przekazy mediów państwowych obwiniają Stany Zjednoczone Pogorszyć napięcia.

The People’s Daily, oficjalna gazeta Komunistycznej Partii Chin, zamieściła w piątek na pierwszej stronie swojej witryny nagłówek o zbliżającym się telefonie Xi-Bidena. Kilka linijek poniżej to tytuł artykułu redakcyjnego obwiniającego Stany Zjednoczone za przestrzeganie podwójnych standardów.

– Evelyn Cheng

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.